Čím překvapí ostrůvky Ljuljevac a Prvič u Šibeniku?


ubytování Chorvatsko

Máte rádi zajímavé a kouzelné ostrůvky? Přinášíme vám tipy na dva, které jsou opravdu maličké a nachází se poblíž města Šibenik. Na jednom najdete jedinečnou pevnost, na druhém romantiku a klid. Vítejte na ostrovech Ljujevac a Prvić.

Působivá pevnost sv. Mikuláše na ostrůvku Ljuljevac

Pokud vaše kroky budou mířit do chorvatského Šibeniku, určitě by neměly minout obdivuhodnou pevnost sv. Mikuláše. Právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí a v rámci projektu Benátské obranné stavby 15. až 17. století byla zapsána na seznamu světového děditství UNESCO.

Působivou pevnost najdete na ostrůvku Ljuljevac u průlivu sv. Antonína na jeho straně směrem k moři. Stavba pochází z doby, kdy zde vládli Benátčané a jejím úkolem bylo ochránit město a především důležitý přístav před útoky Turků z moře. Jakmile však byla stavba dokončena (v roce 1553), nebezpečí Turků se značně snížilo, a tak vlastně pevnost nikdy nebyla využita ke svému původnímu účelu.

Pevnost sv. Mikuláše

Pevnost měla chránit před nepřátelskými loděmi

Počítalo se s tím, že pevnost bude sloužit jako skvělé místo pro pozorování pohybu lodí na moři, především samozřejmě těch nepřátelských. Díky tomu, že je průliv sv. Antonína poměrně úzký, měli tehdy v úmyslu natáhnout přes něj řetězy a tím zabránit nežádoucím lodím, aby se dostaly k pevnině.

Jedná se o unikátní stavbu, která nemá na tomto pobřeží obdoby. Podobnou pevnost můžete najít jen ve vnitrozemí Chorvatska ve městě Sisak. Samozřejmě na protějším italské břehu se to rakovými pevnostmi hemží o poznání více.

Na prohlídku zajímavé pevnosti se můžete dostat jedině z moře. Původně sice byl možný přístup z pevniny, ale prozatím je to jen loď, která vás sem může zanést. Plánuje se výstavba lávky pro pěší, takže to snad v budoucnu opět možné bude. Není to však romantické, dostat se na pevnost, která připomíná slavný Boyard na pohupující se lodi?

ČTĚTĚ:   Karlovac

Na ostrůvku Prvić vás čeká dobré jídlo, víno a pohoda

Nejblíže k městu Šibenik se nachází maličký ostrůvek Prvič, který můžete navštívit a dokonce se na něm i ubytovat. Od pevniny hop dělí Šibenický průliv, který má šířku přibližně 1 kilometr. Jeho nejvyšší horou je vrch Prvić s výškou 79 metrů.

Ostrov Prvić

Ostrov má rozlohu 23,7 km². Přestože má na délku jen 3 km, můžete si zde užívat celkem 11 kilometrů pláží. Trvale zde žije přibližně 550 obyvatel a podle posledních údajů tu najdete snad jen jeden hotel, Hotel Maestral. Máte však možnost ubytovat se v soukromí a užívat si opravdu domácí a autentickou chorvatskou atmosféru. Najdete zde několik vinic, hroznovému vínu se zde dobře daří a místní víno je prý velmi lahodné. Obyvatelé se živí tradičně také rybolovem a drobným zemědělstvím a peníze na ostrov přináší samozřejmě i turistický ruch. Vyhlášený je i kvalitní olivový olej, který pochází z tohoto malého ostrůvku.

Malé obce na ostrově

Na ostrově není kvůli jeho velikosti mnoho míst, která se dají navštívit a po několika dnech ho objevíte celý. Leží zde dvě obce – Prvić Šepurine a Prvić Luka – a rozhodně stojí za návštěvu. V obci Prvić Luka stojí starobylý mariánský kostel s klášterem, který pochází z 15. století. Je zde pohřben vynálezce a historik Faust Vrančić a byl zde dokonce otevřen jeho památník. Můžete si zde prohlédnout makety jeho původních vynálezů, což tradičně zaujme především pány a jejich „malé vynálezce“. Ve městě Prvić Šeputrine pro změnu narazíte na barokní kostel sv. Heleny.

Prvić Šepurine

U obou obcí najdete pěkné pláže, které jsou mixem oblázků a písku. Moře je zde vyhlášené svou čistotou, proto se tento ostrůvek často stává cílem potápěčů a sportovních rybářů. Na ostrov se dostanete ze Šibeniku nebo z Vodic krátkou plavbou.

ČTĚTĚ:   Dovolená ve Střední Dalmácii

Šibenik je krásné historické město, po kterém je radost se procházet. Tyto dva krátké výlety lodí ideální pro rodiny s dětmi jenom zpestří vaše úžasné zážitky a nezaberou vám mnoho času a už vůbec ne peněz. Děti krátké plavby milují, pevnosti jsou pro ně skrýší tajemna a na malém ostrůvku si mohou připadat jako malí Robinsoni.

 

levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2017, Kategorie : Chorvatsko