Co možná nevíte o kamenné vesnici Dol na Brači


ubytování Chorvatsko

Jedním z mnoha nádherných chorvatských ostrovů je Brač, který leží v Jaderském moři nedaleko města Split.

Stopy ostrova Brač najdete až v daleké Americe!

Ostrov Brač je známý a oblíbený hned z několika důvodů. Právě odtud pochází bílé kameny, které byly použity na stavbu Diokleciánova paláce v centru historického Splitu a také ke stavbě Bílého domu ve Washington DC. Najdete tu úžasnou, vyhledávanou a oceňovanou pláž Zlatni rat a můžete se vydat na výlet za luxusními výhledy na Vidovu goru. Na ostrově Brač můžete ochutnat vynikjící místní kuchyni a navštívit pozoruhodné kamenné vesnice.

Seznamte se s kouzelnou „eko-etno“ vesnicí Dol!

Pouhé 2 kilometry od pobřežního města Postire leží zasazena v hlubokém údolí vesnička Dol. Bohatá svou historií a gastronomií, pověstná velmi srdečnými a přátelskými lidmi je skvělým místem pro únik od rušných letovisek u moře.

Dol, Brač

 

Toužíte-li objevovat krásy mimo klasické turistické trasy a ocitnout se na chvíli bez davů turistů, toto bude to pravé místo pro vás!

Vesnice Dol získala označení „eco-etno“ vesnice. Zachovává si svůj původní ráz a architekturu, chrání okolní krajinu a své kulturní děditství, nabízí tradiční chorvatské produkty.

I během turistické sezóny, kdy je téměř zázrak najít v Chorvatsku místo, kde budete jen sami, budete moci v Dolu volně dýchat. Trvale zde žije pouze 130 obyvatel a nenajdete tu žádné ubytovací zařízení. Nejbližší místo k přespání je městečko Postire vzdálené 2 km.

Vesnice Dol dokonale odráží dalmátskou kulturu a architekturu

Chorvatsko je prošpikované nádhernými kamennými vesničkami a Dol je jednou z nich. Tady najdete tradiční dalmátské domy, které jsou postaveny jeden vedle druhého tak, aby si vzájemně tvořily stín. Na střechách jsou položené různé druhy desek. Každý dům má jednu nebo dvě řady oken s kamennými parapety a tradičními zelenými okenicemi. Téměř každý kamenný domek má vinný sklep, neboť téměř každá rodina v Dolu má svou vlastní vinici. V úrodné půdě se velmi dobře daří vinné révě a olivovníkům. Ručně vyráběný olivový a olej a většinou velmi kvalitní vína se uskladňují ve sklepích.

ČTĚTĚ:   Nin u Zadaru - severní Dalmácie

Dol, Brač

Krásné okolí a jeskyně z dob antiky

Dol má překrásné okolí. Vesnička byla postavena v hlubokém kaňonu, je známá neporušenou a svěží přírodou, která ji obklopuje. Je to skvělé místo pro procházky a vede sem několik cest, po kterých můžete přijet na kole nebo dojít pěšky v rámci delší túry.

Krásné údolí je protkané jeskyněmi, které každého na první pohled upoutají. Věří se, že se tyto jeskyně datují až do antických dob. Dávají vesnici okouzlující nádech historie. Některé z nich slouží nyní jako přístřešek pro dobytek, dravce a jiná zvířata.

Historické děditství Dolu

Poprvé nacházíme zmínku o vesnici v dokumentech z roku 1345, ale předpokládá se, že mohla existovat i mnohem dříve. Ve vesnici stojí několik malých kostelů a kapliček, které stojí za návštěvu – například kostel sv. Michala a sv. Barbory. Kostel sv Petra je známý po celém ostrově Brač díky své zvonici ze 14. století.

Dol, Brač

Kromě kostelů stojí za návštěvu Gospodnetić hrad s načervenalou zdí. Byl postaven pro ochranu oblast před Turky. Má nádherný a velmi dobře zachovalý interiér starý více než 100 let.

Neměli byste vynechat vyhlášenou rodinnou restauraci. Je tu jediná!

V Dolu je jenom jedno místo, kde se můžete najíst – Konoba Toni. Jedná se o rodinný podnik známý přes 35 let díky své pohostinnosti a excelentní kuchyni. Najdete ji v domě starém 300 let, má příjemnou terasu ve stínu a nabízí tradiční kuchyni uvařenou z domácích a lokálních surovin.

Pochutnat si můžete na jehněčím, sušené šunce, sýru a domácím olivovém oleji či čerstvých rybách. Typickým dezertem je zákusek Hrapoćuša a puding Rožana (původem z Dubrovniku, ale velmi oblíbená sladká tečka na ostrově Brač. Je to skvělé místo jak na pozdní snídani nebo večeři při skleničce vína nebo domácího likéru.

ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Park - Celkem dobré
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2018, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split