Co v roce 2023 potřebujete vědět před cestou do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Chystáte se letos na dovolenou do Chorvatska? Přinášíme několik tipů pro co největší letní pohodu. Na co si dát pozor, čemu se vyvarovat, co nezapomenout a co rozhodně vyzkoušet? Tady jsou naše rady!

Nejlepší je vyrazit v týdnu

Většina Čechů do Chorvatska cestuje autem. Stále platí zásada vyrážet na dovolenou jindy než v sobotu ráno nebo v pátek večer, kdy se mění turnusy. Vyjeďte ideálně v týdnu a jeďte na noc. Máte tak větší pravděpodobnost, že nebudete trčet ve frontách na dálnicích.

Projíždět plynule mýtné brány můžete s ENC čtečku

Chorvatská Elektronička naplata cestarine (ENC) je malý zázrak. Díky němu totiž můžete projíždět chorvatskými mýtnými branami plynule. Seženete ji i s nabitým kreditem na všech velkých chorvatských mýtnicích a u společností HAC a ARZ. Snadno vyplníte formulář, podepíšete smlouvu a potom už můžete s klidem a bez čekání jet dál. Níže jsou ceny balíčků pro osobní auta – vozy I. kategorie.

Balíček S za 60 EUR – zařízení v ceně 15 EUR + kredit na mýtné v hodnotě 57,50 EUR

Balíček M za 90 EUR – zařízení v ceně 15 EUR + kredit na mýtné v hodnotě 95,84 EUR

Balíček L za 120 EUR – zařízení v ceně 15 EUR + kredit na mýtné v hodnotě 134,17 EUR

Chorvatská dálnice

Tip: pokud máte známého, který má koupenou ENC čtečku na stejnou kategorii vozidla, jako máte vy, může vám ji půjčit. Je totiž v rámci kategorie přenosná a neváže se na SPZ automobilu.

Až do konce roku můžete vyměnit kuny na poštách a bankách

1. ledna 2023 vstoupilo Chorvatsko do eurozóny. Pokud stále máte kuny, v Čechách je za eura nevyměníte. To mohou pouze centrální banky států, které jsou v eurozóně. Nepropadejte ale panice, až do 31.12. 2023 můžete směnit kuny za eura ve všech chorvatských bankách a na poštách. Rozhodně si ale kuny nenechávejte do příštího roku. Pak už budete muset za výměnou na eura do Záhřebu.

Covidová opatření jsou zrušena, ale…

O Covidu už se přestalo téměř mluvit, přesto raději připomínáme, že covidová opatření jsou od loňského května prozatím zrušena a k přechodu do Chorvatska už vám bude stačit jen občanský průkaz nebo platný cestovní pas, a to včetně dětí.

ČTĚTĚ:   Povodně v Chorvatském Medulinu a Pule

Žádný doklad o bezinfekčnostiani očkování není nutné. Povinné je nošení roušek nebo respirátorů pouze ve všech zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče.

Přestože se v současné době může do Chorvatska cestovat bez omezení, vždy před odjezdem sledujte aktuální situaci na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Split

Pozor, za tohle můžete dostat pokutu!

Přestože je Chorvatsko přátelská a turisty milující země plná pohodových lidí, dávejte si pozor na pár věcí, díky kterým se můžete dostat do problémů.

V Chorvatsku je přísný zákaz kouření ve všech restauracích a hospodách. Také na pracovištích, v úřadech, ale i na veřejných místech. Pokud si nejste jistí, vždy sledujte cedulky, nebo se zeptejte. Předejdete tak pokutě, která může být až 4 000 Kč.

Dejte si také pozor na chození v plavkách. Ne všude je to vhodné. Přestože jste na pláži hned u historického centra, až si do něj vyrazíte na zmrzlinu, oblékněte se. I za chození v plavkách na takových místech můžete dostat pokutu. Sledujte značky! Jakmile uvidíte značku s přeškrtnutým panáčkem v plavkách, honem se oblečte.

Extrémní zdražování se nekoná!

A to nejdůležitější na závěr. Přestože všude slyšíme jen o zdražování, můžete být v klidu. V Chorvatsku nerostou ceny o nic víc než kdekoliv jinde a dovolená vás ani letos tady nezruinuje. Jak je to s cenami doopravdy nejdete v našem minulém článku: Ceny v Chorvatsku 2023: jak je to doopravdy?

Jak se dostat do Chorvatska v roce 2023?

Autem
Pravděpodobně nejvíce Čechů preferuje dopravu vlastním autem, ta však nemusí být zrovna nejlevnější, pokud pojedete například pouze ve dvojici. Musíte totiž započítat náklady na benzín nebo naftu, poplatky za dálnice a mýtné a případné parkovné. Cesta autem trvá zhruba 8 až 12 hodin podle toho, kam jedete a jaká je situace na silnicích.
Pokud se rozhodnete jet autem, měli byste si dopředu zjistit aktuální ceny paliv a poplatků v jednotlivých zemích, kterými projedete. Například v Chorvatsku je cena benzinu kolem 1,38 € (32,50 Kč) za litr a nafty kolem 1,28€ (30,15 Kč) za litr.
Pokud chcete ušetřit na dopravě autem, můžete se podělit o náklady s dalšími cestujícími nebo využít nabídky sdílené dopravy na internetu.

ČTĚTĚ:   Co byste měli vědět před cestou do Chorvatska

Vlakem
Vlakem do Chorvatska se můžete vydat s přímým spojem společnosti RegioJet, který jezdí od poloviny června do konce září3. Vlaky jsou moderní, pohodlné a vybavené klimatizací, Wi-Fi, zásuvkami a občerstvením. Cesta vlakem trvá asi 12 hodin do Rijeky nebo Záhřebu a asi 16 hodin do Splitu. Cena jízdenky se pohybuje od 600 do 1200 Kč podle termínu a místa v kupé.
Pokud chcete jet vlakem do jiných destinací než Rijeka, Záhřeb nebo Split, můžete využít návazné autobusy RegioJetu nebo jiných dopravců. Vlaky jezdí každý den od června do září.

Letadlem
Letadlo je nejrychlejším způsobem dopravy do Chorvatska, ale také nejdražším. Let trvá asi hodinu a půl z Prahy do Záhřebu nebo Splitu. Cena letenky se liší podle letecké společnosti, termínu a dostupnosti. Obvykle se pohybuje od 1500 do 5000 Kč za zpáteční let.
Pokud chcete letět do Chorvatska, měli byste si dopředu rezervovat letenku a porovnat nabídky různých leteckých společností. Můžete také využít nízkonákladové aerolinky, které létají z některých evropských měst do Chorvatska. Například z Vídně, Budapešti nebo Krakova.

Autobusem
Autobus je levnou a pohodlnou alternativou k cestě autem nebo vlakem. Autobusy jsou relativně moderní, sedačky mají pohodlné a jsou klimatizované (většinou). Za kilometr cesty autobusem zaplatíte maximálně jednu kunu – záleží na konkurenci na dané trase. Cesta autobusem trvá asi 10 až 14 hodin podle toho, kam jedete a jak často autobus zastavuje.
Pokud chcete jet autobusem do Chorvatska, můžete si vybrat z několika dopravců, kteří nabízejí pravidelné linky z České republiky do různých destinací v Chorvatsku. Například Jadranexpres, Autobusy 21, Flixbus nebo Eurolines. Cenu jízdenky si můžete ověřit a rezervovat online na jejich webových stránkách. Obvykle se pohybuje od 1500 do 3000 Kč za zpáteční jízdu.

Tak už se pomalu balte a užijte si krásnou dovolenou! Levné ubytování přímo od majitelů apartmánů a bez provize cestovkám poptejte na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

Co v roce 2023 potřebujete vědět před cestou do Chorvatska
4.5 (90%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2023, Kategorie : Aktuality z Chorvatska