Na Cres a Lošinj – Deník: den 4. a 5.


ubytování Chorvatsko

Cres je hornatý a skalnatý ostrov. Pokud chcete na jakoukoliv pláž, kromě těch, které můžete najít podél dlouhé promenády ve městě a jeho bezprostředním okolí, musíte k nim hodně sjíždět. Nebo scházet. Zjistili jsme, že poblíž přístaviště Merag, kam připlouvají trajekty z ostrova Krk, se nachází skrytá romantická pláž. Odpoledne přestalo pršet, tak jsme vyrazili.

Den 4. (12. 9.)

Skrytá pláž u Meragu

Naše milá paní domácí nás naštěstí obdařila průvodcem, ve kterém byly zmíněny skryté pláže ostrova. Bohužel na ně z hlavní cesty neodkazuje žádná cedule, tak jsme se museli držet informací a fotek z knihy. Asi u druhé zatáčky před tím, než se dorazí k Meragu, končí po pravé straně svodidla, nalevo je velká cedule s reklamou na supermarket, u které se dá zastavit. Cestička na pláž začíná u konce svodidel.

Cres, pláž u Meragu

Dolů jsme šli okolo 20 minut po kamenité a celkem strmé cestě. Pláž leží v malé krásné zátoce, voda je opět průzračně čistá, bohužel už však ne tolik pobřeží. Moře na něj vyvalilo spoustu plastových odpadků, což je velká škoda, nicméně to a také počasí, které se zatím opět zatáhlo, nás přimělo k tomu, že jsme se nevykoupali. Když jsme přicházeli nahoru k autu, spustil se opět šílený liják.

Nevzdáváme to a rozhodně nemíříme domů. Cestou autem v takové průtrži, že není téměř vidět na cestu, nás ani nenapadne, že se ještě dnes vykoupáme. Opak je však pravdou!

Miholašćica a Martinašćica: oblázková pláž a malé půvabné letovisko

Za necelou půlhodinu dorážíme do obce Miholašćica. Nacházíme tu krásnou oblázkovou pláž kousek od silnice. Slunce ukáže své paprsky, najedenou je teplo a na pláži zavládne letní pohoda.

Miholašćica

Nejsme sami, kdo se rozhodl vlézt do moře. Tuto pláž určitě doporučuji! Je tu kiosek, který je sice v době, kdy jsme tu my, zavřený, ale pár kilometrů odtud leží malá obec Martinašćica, kde jsou 2 obchody, sympatická restaurace, cukrárna se zmrzlinou a příjemná promenáda. Je tu hodně turistů a na to, jak je to tu malé, je tu poměrně živo.

ČTĚTĚ:   Navštivte Šibenické ostrovy. Jsou rájem nejen pro jachtaře!

Vransko jezero

Cestou zpět stavíme ještě v osadě Vrana, odkud se můžete podívat na Vransko jezero – jediný přísun pitné vody pro ostrov Cres. Z jiného místa pravděpodobně jezero neuvidíte, střeží ho tu jako oko v hlavě.

Dnešní den hodnotíme velice pozitivně: stihli jsme procházku a dvě zajímavé pláže. Zmrzlině jsme samozřejmě neodolali! Zítra se loučíme s ostrovem Cres a přemisťujeme se na ostrov Lošinj. Paní domácí mrzí, jaké jsme tu měli počasí, ale zároveň se dušuje, že to není normální. Takové deště několik dní v kuse tu prý ani v tento čas nebývají. Na to, že se Zadar právě teď potýká se záplavami, jsme na tom však ještě dobře. Počasí na další dny je nicméně mnohem pozitivnější. Takže pozitivní zůstáváme i my!

Den 5. (13. 9.)

Cesta na Lošinj přes pláže

Miholašćica a Martinašćica

Ráno je úplně jasno a teplota kolem půl jedenácté dosahuje 24 °C. Vyrážíme na pláž do Miholaščići. Tam už to známe a moc se nám tam líbilo, dnes je to ještě lepší. Moře je plné malých průhledných medúz, které však celkem nijak neobtěžují. Kolem druhé odpoledne jedeme na pláž Meli, ke které vede asi 20 minutová příjemná cesta z Platu, na který musíte odbočit ve směru na Lošinj doleva kousek za Belej.

Meli u Belej

Pláž tu sice není písčitá, ale písek najdete v moři a koupání tady je opravdu excelentní. Není tu nic, proto si s sebou určitě vezměte vodu a případně jídlo.

Cestou směrem do města Osor, kde je otáčecí most na ostrov Lošinj, můžete pozorovat mohutné štíty pohoří Velebit na pevnině. U Osoru je kemp a u kostela kavárna – naštěstí otevřená. Město Osor je malé, ale působivé, ozdobené mnoha sochami. Po krátké zastávce míříme na ostrov Lošinj do města Mali Lošinj.

ČTĚTĚ:   Korčula – rytířské tance a hry

Vítá nás velký Mali Lošinj

Jedná se o největší město na všech chorvatských ostrovech. Bydlíme v soukromém apartmánu, 5 minut chůze od centra. Majitelka je velmi příjemná dáma, která nás uvítá domácími slanými palačinkami plněnými sýrem, šunkou a zeleninou. Máme hezkou soukromou terasu, my však samozřejmě vyrážíme na obhlídku města.

Ceny na promenádě Maliho Lošinj jsou o poznání vyšší než v Cresu. Je tu však mnohem živěji, najdete tu spoustu obchodů se suvenýry, delikatesami, více restaurací, kaváren a zmrzlinu na každém kroku.

Večer trávíme na venkovní zahrádce cafe baru, kde hraje živá hudba. Myslím, že se nám tu bude líbit!

 

levné apartmány Cres
Ubytování v Cresu

Na Cres a Lošinj – Deník: den 4. a 5.
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2017, Kategorie : Chorvatsko