Dálnice v Chorvatsku, plán výstavby a mapa dálnic


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko má v současné době 1413 km dálnic, 6 868 km státních silnic, 9703 km župních silnic a 8980 km lokálních silnic (údaje z 7/2013).

Koncem prosince loňského roku schválila chorvatská vláda plán na výstavbu dálnic a silnic pro období do roku 2016. Do roku 2016 má být dáno do provozu 100 km nových úseků dálnic a rychlostních silnic.

V tomto období plánuje investovat 23 miliard kun, z toho 38 % do dálnic (8,7 miliard), 47 % do státních silnic (10,9 miliard). Z celkové částky půjde 13 miliard Kun (1,7 mld EUR) na novou výstavbu.

Chorvatsko se také rozhodlo pro stavbu nového mostu z pevniny na poloostrov Pelješac. Dubrovnicko – neretvanská župa, která je nejjižnějším regionem Chorvatska, je předělena na dvě části bosenským územím. Neum – to je jediné město Bosny a Hercegoviny, které leží na březích Jadranu a tím rozděluje chorvatské pobřeží na dvě části. Při průjezdu neumským koridorem cestující i zboží opouští Evropskou unii a po pár kilometrech do ní zase vstupují a most by toto vše vyřešil. Závěrečný projekt bude představen evropské komisi 1. listopadu a ta rozhodne o spolufinancování ze strany EU.
most Pelješac
Z nejdůležitějších staveb dálnic v Chorvatsku vyjímáme:

  • Na dálnici A1: dokončení úseku Vrgorac – exit Ploče (v provozu 12/2013), zahájení prací na výstavbě úseku do přístavu Ploče (Luka Ploče), dokončení prací na úseku hranice s Bosnou a Hercegovinou – exit Ploče (v provozu 12/2013, podrobněji: Otevřen dálniční úsek Vrgorac – exit Ploče).
  • Dokončení tunelu Sveti Ilija a spojovací silnice Zagvozd (na dálnici A1) – Baška Voda (na Jadranské magistrále D8) na Makarské riviéře (v provozu 7/2013, podrobněji: Tunel „Sveti Ilija“ v pohoří Biokovo byl konečně otevřen).
  • Na dálnici A8 – Istrijském ypsilonu (Kanfanar-Rijeka): pokračování přestavby rychlostní silnice na dálnici s plným profilem (etapa 2B1) na úsecích: Rogovići (u Pazinu) – Ivoli (6,5 km), Ivoli – Cerovlje (4,9 km), Cerovlje – Lupoglav (12,3 km) a Lupoglav – Vranja (4,2 km).
  • Na dálnici A3 (Bregana-Zagreb-Lipovac): výstavba a vybavení exitu Kosnica, pokračování prací na výstavbě nové mýtnice „Zagreb istok“ (Záhřeb východ) na úseku Ivanja Reka – Ježevo, rekonstrukce a dostavba exitu Ivanja Reka, výstavba nového exitu Lipovljani na úseku Ivanja Reka – Velika Kopanica.
ČTĚTĚ:   Co a jak při cestě k moři


Aktuální mapa dálnic v Chorvatsku

dálnice Chorvatsko


Interaktivní mapa silnic a dálnic v Chorvatsku: http://map.hak.hr/en


Dálnice v Chorvatsku, plán výstavby a mapa dálnic
3 (60%) 1 hlas[ů]

One Response to Dálnice v Chorvatsku, plán výstavby a mapa dálnic

  1. Ján Saxun

    a na Slovensku máme asi 414km,při rozlohe územia menšej asi o 6tis.km2

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Magazín