Dálniční známky a mýtné při cestě k Jadranu


ubytování Chorvatsko

Čím více se zvyšuje teplota na našich venkovních teploměrech, tím více se začínáme těšit na dovolenou. Pokud už také plánujete své volno a máte před sebou cestu do Chorvatska, přinášíme vám stručný přehled cen, které budete muset zaplatit, vydáte-li se k Jadranu vlastním vozem.

Dálniční známka: Slovensko

Pojedete-li přes Slovensko, zaplatíte stejně jako tomu bylo loňský rok. Pro auta do 3,5 stojí 10 EUR na 10 dní a 14 EUR na měsíc. Od roku 2016 má slovenská dálniční známka v elektronické podobě a koupit ji můžete pouze online.

Dálniční známka: Rakousko

V Rakousku po dálnicích můžete jezdit buď s desetidenní nebo dvouměsíční dálniční známkou. Pokud do Chorvatska pojede například na 2 týdny, bude pro vás výhodnější koupit si dvě známky desetidenní, za které zaplatíte 2 x 8,9 EUR, než jednu dvouměsíční, která vás vyjde na 25,9 EUR.

Je však možné, že vám dálniční známka nebude stačit. V Rakousku jsou totiž zpoplatněny další úseky na dálnici, jejichž cena není v dálniční známce zahrnuta. Jsou to různé mosty a tunely, za které budete ještě muset zaplatit zvlášť na místě. Jedná se o úseky na A9 (Spital/Pyhrn – Ardning a St. Michael – Übelbach), A10 (Flachau – Rennweg), A11 (St. Jakob – Karavanke), A13 (Innsbruck – Brenner) a A16 (St. Anton – Langen).

dálnice

Dálniční známka: Slovinsko

Slovinská dálnice stále představuje úsek, který nemáme moc v oblibě. Osobní automobil Slovinci rozdělují na 2 kategorie: 2A (nosnost do 3,5 tun a výškou do 1,3 m od země nad první nápravou) a 2B (nosnost do 3,5 tun a výškou nad 1,3 m od země nad první nápravou). Dálniční poplatek pro vozy v kategorii 2A činní na týden 15 EUR a na měsíc 30 EUR, pro vozy v kategorii 2B je to 30 a 60 EUR.

ČTĚTĚ:   Do Rabacu za plážemi a pohodovou atmosférou

Do Chorvatska můžete jet také přes Maďarsko a Bosnu, ale i tato cesta má své pro a proti. Jak můžete vidět z diskuze pod naším článkem Autem do Chorvatska.

Mýtné: Chorvatsko 2017

Asi už to víte, i my jsme vás o tom informovali, ale s příchodem léta pro jistotu ještě připomínáme změny v Chorvatsku. V březnu bylo schváleno navýšení mýtného na chorvatských dálnicích pro letošní sezónu. Od 1. 4. byla cena zvýšena o 5 %, od 1. 7. do 30. 9. se dočkáme ještě dalšího zdražení: celkem o 10 % více než po zbytek roku. Pokud se vám tedy ceny oproti loňsku budou zdát o 10 % vyšší, není to mámení, ale je to zkrátka nová, vyšší částka, kterou musíte chtě nechtě zaplatit.

Dálnice Chorvatsko

Způsoby placení mýtného

Mýtné v Chorvatsku může být placeno třemi způsoby: kartou, hotově nebo pomocí elektronického přístroje ENC. Poslední zmiňovaná metoda je ekonomicky nejvýhodnější, neboť díky ní ušetříte 21,74 % a navíc můžete využívat pruhy vyhrazené pro majitele ENC. Toto zařízení můžete zakoupit v 15 prodejních místech přímo na dálnici.

ENC se vyplatí častým návštěvníkům

Pokud jezdíte do Chorvatska pravidelně, zakoupení tohoto přístroje se vám jednoznačně vyplatí. Můžete si pořídit výhodné balíčky, které zahrnují přístroj ENC a kredit na mýtné. Za 380,61 kun získáte kredit v hodnotě 333 kun a ENC přístroj, za 544,34 kun budete mít 555 kun jako kredit na mýtné a přístroj ENC a za 882,60 kun obdržíte kredit na mýtné v hodnotě 1000 kun a přístroj ENC. Pokud si budete přístroj kupovat samostatně, zaplatíte za něj 122 kun a musíte ho nabít minimální částkou 100 kun. Kredit na mýtné můžete dobíjet online, v prodejních místech společnosti HAC (Hrvatske autoceste) a trafikách.


levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

18 Responses to Dálniční známky a mýtné při cestě k Jadranu

 1. Janka Moravcová

  Vyjíždíme 2.7. 😉
  Už se nemůžeme dočkat !

 2. Janka Moravcová

  To uteceee….vydrzaaaat 😉

 3. Už se nemůžeme dočkat vyjíždíme 28.6 a směr pod Makarskou

 4. Monika Dlouhá

  Nikdy jsme nečekali

 5. Jakub Krob

  Ani ja a to tam jezdim 10 let

 6. Janka Moravcová

  Proto zásadně nejezdime o víkendu 😀

 7. Jerzy Škorpil

  Jezdíval jsem tam docela rád ale asi jsem měl smůlu a dalších tisíc aut které htěli uhradit mýto po půlhodinové cestě ze Záhřebu na Slovinské hranice. Tři hodiny popojíždění a to se mi stalo dva roky po sobě mimo víkend

 8. Zdeněk Tuareg Braun

  Jezdíme ve čtvrtek a nikde nečekáme. Mýto platíme elektronicky ENC

 9. Jitka Fejtková

  V poho plynule projedeme a nečekáme-vzdy ze čtvrtka na pátek. .

 10. Judita Čeladníková

  My vždy vyjíždíme v neděli večer a zpátky jedeme v neděli ráno, nikdy jsme nečekali. Mýto platíme kartou, je to rychlé a vždy lituji tu řadu, kde se platí hotově, tam musí čekat strašně dlouho…

 11. Judita Čeladníková

  Jo a jezdíme v srpnu, takže v sezóně…

 12. Ingrid Ingridova

  Tu kartu na to mýtné koupim nekde v chorvacku u pumpy?

 13. Robato Lukacu

  Mýto se neplatí pokud jedete podél moře, jediná brána byla ze Slovinska do Chorvatska 48 kun, známka Rakousko 9 euro v Čechách 290,- / Slovinsko známka 15euro tejden / měsíc 30 eur. Záleží jak pojedete když se vyhnete dálnicím tak na mýtech tolik nedáte kolik se tady píše v článku. Žádnou dálnici řešit nemusíte. Zajišťka to taky není velká aspoň člověk vidí trochu i tu zemi. Je to na každém řidiči co si zvolí. Pozdravy z Dubrovníku.

 14. Martina Šulcová

  Ondrej Zmrhal stránky pro nás))

 15. Jirka Ambrož

  Ivča Stahoňová

 16. mýtné platíte přímo u mýtných bran když vyjíždíte z dálnice a pokud chcete můžete si pořídit krabičku (jako mají v ČR kamioňáci) a předplatit si to o něco levněji. Prodejní místa jsou právě u těch bran http://hac.hr/cestarina/prodaja-i-nadoplata

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2017, Kategorie : Chorvatsko