Lezení nad hladinou moře: top místa pro Deep Water Solo


ubytování Chorvatsko

Máte rádi lezení po skalách a skákání z výšek? Láká vás představa tyto sportovní aktivity propojit v jedno? V tom případě vám doporučujeme Deep Water Solo. V Evropě pro něj nenajdete lepší místo než právě Chorvatsko!

Deep Water Solo – lezení s pádem do vodní peřiny

Deep Water Solo se stává populární sportovní aktivitou po celém světě. Jde v podstatě o nový typ horolezectví. Nelezete ale na zemi po skalách, nýbrž přímo nad hladinou moře. Pády ze skály jsou díky tomu jako do peřiny.

Chorvatsko má velmi členité a skalnaté pobřeží plné útesů, které k lezení a ke skokům do vody doslova vybízejí. Vytipovali jsme pro vás nejoblíbenější místa, kde si můžete Deep Water Solo (dále DWS) vyzkoušet. Skoky z útesů do hloubky jsou velmi adrenalinovou záležitostí, a proto by se do toho měli pouštět jen ti, kteří místní vody znají. Vždy uděláte dobře, pokud si tuto aktivitu zažijete s profesionály. Jsou ale místa, která zvládnete sami, pokud máte s lezením nějaké zkušenosti.

Organizované lezení ve Splitu

Právě ve Splitu, které je oblíbené historické město, najdete jednu z nejstarších horolezeckých oblastí pro DWS. Pokud zvolíte agenturu, vyzvedne vás v centru města a odveze na místo, kde lezení probíhá. Nemusíte si díky tomu nic zjišťovat, ani nikam jezdit. Vyzvednete si jen lezecké boty a vydáte se na místo výstupu. Tam se dozvíte vše potřebné o lokalitě, bezpečnosti a samotném lezení.

Lezení bývá často věkově omezeno, spodní hranice je většinou kolem 12 let. Můžete si také vybrat obtížnost cesty, podle toho, jak moc zkušení horolezci jste. Většinou bývají v ceně i fotografie, takže se nemusíte bát, že váš zážitek nebude zvěčněn. Vám bude stačit jen ručník, plavky a občerstvení, které není v ceně.

ČTĚTĚ:   Jak si vede Chorvatsko v evropském žebříčku oblíbenosti dovolené

Lezení na vlastní pěst u Ičići

Další lokalita, která je pro DWS oblíbená, je oblast mezi městy Opatija a Ičići asi 20 km od Rijeky. Toto místo, pokud jste v lezení trošku zdatní, si můžete vyzkoušet sami. Vody jsou tu hluboké a případný pád ze skály bude jen skvělým osvěžením. Dostanete se sem od mariny v Ičići, dojdete k pláži pro psy a asi 200 metrů za ní jsou skály na lezení. V této oblasti je asi 15 směrů, kudy se dá lézt a ve skalách jsou traverzy, které umožňují zábavnější lezení. Podle nadšenců se tu prý leze skvěle a dobře si i zaskáčete. Tato oblast může sloužit i jako osvěžující zastávka při vašem cestování po Chorvatsku.

Ideální podmínky najdete i na jihu ostrova Hvar

Pokud budete trávit svou dovolenou na slunném ostrově Hvar, určitě doporučujeme tuto zábavu vyzkoušet. Vydejte se za ní na jih ostrova k městu Sveta Nedjelja. Vysoké a dlouhé stěny pro lezení nad vodou najdete u Plaža Skala a odvážní se mohou pustit do vody i z výšky 20 metrů.

Na co si dát při DWS pozor

Pokud se rozhodnete pro lezení bez průvodce, vždy si místo dopředu ověřte a dejte si pozor také na vítr. Když vás velká vlna pošle na skálu, může vás velmi nepříjemně pořezat. Počítejte také s tím, že v sezóně může být lezení poměrně obtížné. Ruce se potí, jsou mokré od vody, mohou vám po kamenech klouzat. Dejte si také pozor na slunce a pokud můžete, vyberte si čas, kdy je na skále stín. Spalující slunce do zad není nic příjemného.

Lezení nad hladinou moře: top místa pro Deep Water Solo
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2024, Kategorie : Chorvatsko