Diabetik na dovolené u moře: na co si dát pozor s cukrovkou při cestování?


ubytování Chorvatsko

Každý z nás se těší, až se po roce zase vrátí slunečné letní dny, vezmeme si dovolenou v práci a vyrazíme za zážitky – třeba i do zahraničí. Takové sny mají i diabetici a mají velké štěstí. Plnohodnotný život s cukrovkou se dnes dá žít jen s mírnými omezeními, a tak i oni mohou vyrazit za odpočinkem k moři.

Dřív bylo cestování poměrně obtížné. V případě, že jste diabetikem musíte při cestování i dnes dodržovat určitá pravidla. Základem dovolené bez komplikací by mělo být dodržování stejného režimu, jaký dodržujete doma. A to platí jak pro diabetiky 1. typu, 2. typu, nebo ženy s těhotenskou cukrovkou.

Před cestou

Nikdy byste neměli podceňovat žádné ze svých onemocnění, ani diabetes. Proto si vyberte destinaci, kde je dobře dostupná lékařská a hlavně diabetická péče. Důležitý by pro vás měl být kromě zdravotnické péče taky dobrý hygienický standard.

Zjistěte si dopředu všechny potřebné informace a důležitá telefonní čísla. Doporučujeme vyžádat si před cestou u svého diabetologa potvrzení o nemoci a způsobu léčby. Toto potvrzení přiložte ke kartičce zdravotní pojišťovny a mějte ho u sebe.

Při balení

Balení zavazadel byste nikdy neměli nechávat na poslední chvíli. Vyhnete se tak stresu a taky se snižuje pravděpodobnost, že zapomenete některé potřebné věci. A i když máte pocit, že důležité věci jsou foťák, mobil nebo plavky, v případě nemoci je mnohem důležitější nezapomenout na:

  • Léky, které běžně užíváte
  • Inzulín a dostatek injekcí pro jeho aplikaci
  • Glukometr, testovací proužky

Pro případy hypoglykémie, sníženého cukru v krvi, byste měli mít vždy po ruce taky něco sladkého.

Tip: Před cestou si vyřiďte dobré pojištění, nejnižší cena není všechno.

Jak je to s inzulinem a jeho skladováním?

Inzulín je látka, u které je důležité její skladování a hlavní roli hraje skladovací teplota. Pokud je moc teplo, nebo naopak moc zima, ztrácí svou účinnost. Správně byste měli inzulín i na dovolené skladovat v teplotách mezi 2 a 8 stupni.

ČTĚTĚ:   Bohatá historie severního Chorvatska

Během cestování autem nebo letadlem můžete použít speciální chladící sáčky. V apartmánu je vhodné používat ke skladování lednici nebo jiné dostupné chladné místo.

Stejně tak je to i s proužky na testování glukózy, nikdy proto tyto látky nevystavujte přímému slunečnímu světlu!

Tip: Pokud cestujete letadlem, přidejte část zásob inzulínu i do příručního zavazadla. Pro případ, že by se vašim kufrům zachtělo na výlet do jiné země než vám.

V případě pohybu…

Záleží, na jakou dovolenou jste se vydali. Pokud je vaším cílem aktivní odpočinek, časté výletování a turistika po horách a vydáte tak více, než jste zvyklí, pravděpodobně nebudete potřebovat tolik inzulínu.

V případě, kdy vyrážíte na dovolenou vyloženě odpočívat, vyvalit se na pláž a nic neřešit, pravděpodobně budete inzulínu potřebovat více než doma.

Na slunci se také inzulín vstřebává rychleji než obvykle, proto se doporučuje zkrátit interval mezi aplikací inzulínu a jídlem. O takových záležitostech je dobré se poradit i s vaším ošetřujícím lékařem.

Stravování

Stravování při cukrovce má svá omezení, která každý diabetik zná. Základem dovolené bez obtíží je dodržovat jídelní plán stejně jako doma, i když je jasné, že takové švédské stoly jsou velkým lákadlem. Dávejte pozor hlavně na exotická jídla a tropické ovoce, vyhýbejte se smaženým pokrmům.

Nezoufejte! I tak si můžete na dovolené pochutnávat. Taková grilovaná makrela, mořské plody a nové chutě ze Středomoří nejsou pro cukrovkáře překážkou, naopak! Středomořská dieta je jedna z vhodných stravovacích způsobů i pri cukrovce.

Nezapomínejte pít!

Dostatek tekutin je důležitý pro všechny. V případě vysokých letních teplot to platí dvojnásob. Předejdete tak komplikacím z jejich nedostatku – a nikdo nechce u moře ležet v apartmánu a trpět s migrénou nebo úpalem.

Do pitného režimu se ale nepočítá alkohol a v případě diabetiků ani slazené nápoje. Dopřejte si dostatek čisté vody nebo slabého čaje.

ČTĚTĚ:   Chorvatské národní parky

V horkém letním počasí dále nezapomínejte:

  • Opalovací krém s dostatečným UV filtrem
  • Sluneční brýle
  • Vhodnou obuv

Tak teď když už vše víte, stačí jen vyrazit. Hurá za sluníčkem! Levné apartmány poptejte nezávazné přímo od majitelů bez provize cestovkám na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Diabetik na dovolené u moře: na co si dát pozor s cukrovkou při cestování?
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko