Dokázali byste žít v Chorvatsku? Idylka versus realita


ubytování Chorvatsko

Čas dovolených je pryč a vy ještě teď vzpomínáte na krásné dny strávené u Jadranu? Napadlo vás někdy, že byste se do Chorvatska přestěhovali? Mnoho Čechů to udělalo a třeba o tom sníte i vy. Dokážete si to ale doopravdy představit?

O tak velké změně přemýšlí především mladí lidé, kteří ještě nemají rodinu a z ničeho si nedělají hlavu, nebo ti starší, jejichž děti už jsou pryč z domu. A pak jsou tu samozřejmě lidé v důchodu, před nimiž, pokud mají peníze a touží po dobrodružství, nestojí téměř žádná překážka. Speciální a mnohdy záviděníhodnou skupinou jsou potom ti, kteří si našli v Chorvatsku partnera nebo partnerku a plánují se přestěhovat za svou láskou.

Začít žít v cizině zní lákavě a na první pohled možná i jednoduše, ale ono to až tak idylické být nemusí.

chorvatsko_dubrovník

Život u moře, aneb jak jsem si to vysnil

V rámci své dovolené jste se ocitli na překrásném místě a problesklo vám hlavou: „Ježíš, tady bych si dokázal představit žít“. Opravdu? Je léto, slunce svítí, všude panuje skvělá dovolenková pohoda a tohle místo daleko od uspěchané civilizace a jen kousek od moře je tak romantické. Tady neexistuje žádný shon a stres. „Práci bych si našel v nedalekém městě, určitě by se pro mě něco našlo. Jsem otevřený všemu – můžu pracovat manuálně, nebo klidně v kavárně či v restauraci. Po práci bych byl tady, užíval si výhledy na moře, pořídil bych si psa, manželka by pěstovala zeleninu, děti by byly pořád na čerstvém vzduchu… Třeba bychom si tu časem otevřeli nějaký penzion. Co by mi tady chybělo?“

Snění je krásná věc, každý se mu občas oddáváme. Ale pojďme se vrátit do reality!

Idylka vyšumí s koncem sezóny. Co teď?

Letní sezóna, během které to v Chorvatsku žije, samozřejmě netrvá věčně a léto vystřídá podzim stejně tak, jako v Čechách. A s podzimem přijde zamračené nebe, vítr a chladné počasí. Bude vás pořád bavit sedět na terase a oddávat se výhledům na moře, ve kterém se nemůžete vykoupat? Bude vaše manželka šťastná na místě, kde je mimo sezónu otevřený jediný obchod a nejbližší restaurace zeje prázdnotou?

ČTĚTĚ:   Nejromantičtější chorvatské destinace podle Forbes

Nezaměstnanost v Chorvatsku je aktuálně 7,1 % (v České republice je to 1,9 %)! Pokud nehovoříte plynně Chorvatsky, je problém práci pro cizince najít. Každý v Chorvatsku raději zaměstná svého kamaráda nebo nebo někoho z příbuzenstva, práci potřebuje každý. Často se beztak jedná o rodinné podniky, kde pracují celé rodiny. Takže pokud tu nemáte kamarády, nejste student, nebo nemáte práci domluvenou předem, zažijete krušné chvilky, než něco najdete. Přes léto by problém být nemusel, ale po sezóně…?

Uchytíte se v případě, že si otevřete svůj vlastní podnik. Počítejte však s tím, že to tak hladce nepůjde a hlavně rozhodně ne rychle.

svatba-líbánky

Důchodci a milenci jsou na tom nejlépe!

Co si budeme povídat. Lidé v důchodu, kteří mají dostatek peněz, si svou penzi u moře v Chorvatsku mohou užívat v poklidu. A ti, kteří se sem stěhují za svou láskou, mají minimálně jednu velkou oporu ve svém protějšku, díky čemuž mohou snáze zvládnou začlenění a sehnat práci.

Do jaké skupiny patříte vy a zatoužili jste alespoň jednou žít na báječném místě u Jadranu? Které místo by to bylo a jak si myslíte, že byste to zvládali? Napište nám pod příspěvek, těšíme se na vaše názory.

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

26 Responses to Dokázali byste žít v Chorvatsku? Idylka versus realita

 1. Kamila Krejčíková

  Já? Rozhodně, kdykoli <3

 2. Lenka Kolarova

  JÁ určitě….:-D

 3. Eva Bečková

  Lenka Kolarova já též.

 4. Iva Tučková

  Urcite ANO kveten rijen

 5. Iva Škopková

  Co Světlana Jarošová???

 6. Pavlína Schwarzerova

  V sezónè určitě❤

 7. Věra Vdovicynová

  Od jara do podzimu určitě.Ach joo ❤️❤️❤️

 8. Iva Škopková

  Světlana Jarošová

 9. Perníček Cze

  Jednou za x let tam staci na tyden.. Dyl bych nedal, je tam strasna nuda.. Chtel bych cestovat po svete a ne se vazat na jedno misto 😀

 10. Jana Urbánková

  Určitě ano, je to má velká touha a celoživotní sen 🙂 ❤ ❤ ❤

 11. Jiří Svoboda

  Určitě jo ,je to můj sen, i love you croatia 🙂

 12. David Kubala

  Takže článek je dost zavádějící. Naopak je poptávka po lidech kteří chtějí pracovat a je jich nedostatek☝️V Chorvatsku kdo chce, tak si práci najde. Z těch 7% nezaměstnaných je cca 5,5% válečných veteránů od 45-63 let, kteří pobírají mirovinu a nemají důvod být někde zaměstnání, takže dělají na černo. Jinak život v Chorvatsku doporučuji. Jsou tam jiné vztahy mezi lidma a pomalejší tempo života. My Češi jsme furt ve stresu. Za mě každopádně doporučuji.

 13. Stanislava Horváthová

  Já bych tam žila velice ráda, mám tam spoustu kamarádů, ale….. Kdysi moje kamarádka řekla: já bych tady hned bydlela. Na to jí odpověděl její manžel velmi moudrou větu: Ale Danuško, oni se tady nevaleji pořád u moře, oni tady taky musí chodit do práce. Takže asi tak. Navíc v těch letoviscích, já většina z vás jezdí, je od podzimu do jara docela prázdno

 14. Martin Dyba

  Alena Dánová

 15. Martin Dyba

  Určitě jo…

 16. Honza Hoffmann

  Zaslepenost vetsiny… ach jo…

 17. Dobrý den, naprosto souhlasím s panem Kubalou. Článeček je velmi zavádějící. Naše 100 % česká rodina žije v Chorvatsku již pátým rokem. Syn zde chodí do školy, manžel pracuje v chorvatské firmě. Práce je dost a kdo pracovat chce, ten ji najde. Je naprostý nesmysl tvrdit, jaké je zde v zimě špatné počasí a nuda. Naopak! Myslím, že autor textu vůbec neví, o čem píše. Nám je tady skvěle.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2019, Kategorie : Chorvatsko