Doprava v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Vlaky jsou jednou z možností jak se pohybovat po Chorvatsku. Nicméně v porovnání s autobusovou dopravou, jsou vlaky spíše pro fanoušky železnic. Vlakové spojení je zejména na jihu, kde díky hornaté a těžko přístupné krajině je velmi omezené.

Nejčastější trasy vlaků jsou mezi Slovinskem a Pulou či přes Karlovac do Rijeky. Jízdní řády a trasy spojů najdete v konkrétních lokalitách. Průměrná cena za jízdenku se pohybuje kolem 1,5 HRK za kilometr jízdy ve vlaku druhé třídy.

1112Pokud plánujete časté přesuny mezi městy a kraji chorvatské republiky a nepřijeli jste vlastním autem, pak určitě popřemýšlejte nad autobusovou dopravou. Ta je ideálním řešením na přesuny mezi různými lokalitami. Autobusová doprava v Chorvatsku je velmi hustá síť autobusů, které jsou mimořádně levné a jezdí včas. Průměrná cena lístku za jeden kilometr se zastaví na ceně 1 HRK a to i na mezinárodních linkách, pokud vyjíždějí z Chorvatska.

Městská doprava – autobusy/tramvaje je především ve větších městech. Dopravní řády se mění podle ročního období a tak je nejlepší si vše zjistit až na místě.

Trajekty jsou skvělou možností dopravy k větším ostrovům a ostrůvkům, kde jsou zavedená turistická centra a letoviska. Po celý rok si můžete vybrat z několika možností trajektů. V Chorvatsku jezdí i velké autotrajekty, které vás dopraví na velké ostrovy, ale je zde i možnost využít menších osobních trajektů či přívozů soukromníků, kde domluva přepravy a ceny probíhá přímo na molu. Na trajektové zastávce, lze zakoupit jízdenky. Celkem dostanete dva kupóny, jeden slouží pro vstup na trajekt a druhý jako doklad. Personál trajektu je velmi milý a ochotný, nebojte se v případě potřeby na cokoliv zeptat.

Taxi je v Chorvatsku poměrně drahé, ale kvalita služeb je vysoká. Podrobné ceny najdete v jednotlivých lokalitách vašeho pobytu.

ČTĚTĚ:   Románská doba v Chorvatsku

Autostop je v Chorvatsku menší společenské tabu a není zde příliš oblíbené. V letním období vám moc lidí nezastaví a to i přesto, že většina z nich budou turisté. To ovšem neznamená, že v případě nouze a potřeby se na vás místní vykašlou a nepomohou vám.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2014, Kategorie : Magazín