Druhy chorvatských piv


ubytování Chorvatsko

V Chorvatsku je asi šest pivovarů, které produkují poměrně kvalitní piva. Jedná o o pivovary Buzet, Daruvar, Karlovac,Koprivnica, Osijek a Zagreb. Malý pivovar ještě funguje u Gospiče a pak je to licenční Laško ve Splitu.

 

Nejvýznamnější pivovary, které hrají největší roli v chorvatském pivovarnictví, jsou Zagreb (Ožujsko), Karlovac (Karlovačko) a Koprivnica (PAN). Toto trio pivovarů zaujímá více než 75 % podíl na trhu s pivem.

Snad všechny pivovary vaří pivo s podílem ječných sladů a kukuřičné krupice, s malou příměsí chmelu. Světlá piva mají příliš světlou barvu. Z tmavých piv je dobré pivo Porter se 7 % alkoholu s karamelovou vůní. Známé a kvalitní pivo je Staročeško z pivovaru Daruvar ve Slavonii, kam v 19. století přesídlilo mnoho Čechů, kteří zde založili tradici vaření piva, což se i na dnešní produkci kladně projevuje.

Dobré je také pivo Favorit z Buzetu na Istrii. Z produktů velkých pivovarů je kvalitní pivo PAN od Carlsberg Croatia a také licenční pivo Tuborg.

hrvati-beersPivo Karlovačko je hodně nasycené a řízné, ale patří spíše mezi průměrná piva, stejně jako světlý ležák Ožujsko ze Zagrebu nebo Osiječko z Osijeku ve východní Slavonii. Nepříliš výrazné z hlediska pocitů českých turistů je také Sarajevsko pivo.

Hojně se v Chorvatsku konzumuje dovážené lahvové i točené pivo Bavaria, které je vlastnictvím Buzetského pivovaru. Zlepšení za poslední roky doznala také piva Adria či K plus, která se hodně prodávají v marketech. V obchodech také najdete občas light pivo PAN Lagan.

Malý pivovar Ličanka byl postaven nedaleko Gospiče a vyrábí Velebitsko pivo.

Z dalších druhů piv lze jmenovat výrobek pivovaru v Karlovaci pod názvem Sokol, světlý ležák evropského typu Hajdučko z Koprivnice nebo jemu podobný Carling Lager ze Záhřebu. V tomto městě se ještě vyrábí Tomislav Tamno Pivo, Ožujsko Temno pivo nebo světlý ležák Ožujsko.

ČTĚTĚ:   Gastronomie

Ceny piva se v restauracích i konobách pohybují od 15 do 25 kun.

Druhy chorvatských piv
3.5 (69.23%) 13 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Magazín