Dubrovník je perlou nejen Jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Dalmácie se nachází v jižní části Chorvatska, kde pomalu přestupuje až k Černé hoře. Oblast Dalmácie, která začíná od poloostrova zvaném Prevlaka až po v současné době neobydlený ostrov Sveti Grgur, pak obklopuje východní pobřeží Jaderského moře.

My se zastavíme u města Dubrovník, které je považováno za centrum této nejjižnější části Chorvatska a shodou okolností i dalmatské oblasti. Dubrovník je totiž město pro získání nezapomenutelného zážitku, pro odpočinek a rozvíjení kreativity. Není divu, že sem každoročně přijíždějí umělci z celého světa.

Krása Dubrovníku je chráněna historickými hradbami
Dubrovnik
Dubrovník se ocitá na nejvyšších příčkách v žebříčku nejkrásnějších měst světa, takže cesta sem pro vás určitě nebude zbytečná. Město chrání netknuté hradby, které dosahují délky 1940 metrů. V současné době jsou i městské hradby pod ochranou organizace UNESCO.

Kromě tohoto skvostu se můžete těšit na teplé středozemní podnebí, které zajistí, že po návratu domů budete krásně opálení, odpočinutí a samozřejmě se vám pročistí i dýchací ústrojí. Právě zde totiž rostou citróny, pomeranče, mandarinky, ale i palmy a pouští rostlina agáve, což potvrzuje tropické až subtropické podnebí.

Dubrovník nabízí široké možnosti pro ubytování

K ubytování vám poslouží nejen hotely, které mohou být v malé či rodinné podobě, ale také výhodnější možnost domáckého ubytování v soukromých apartmánech v Dubrovníku a především pak v jeho levnějším okolí.

Dubrovník láká svou bohatou historií

Dubrovník pak po celý pobyt nabízí zajímavá místa, počínaje palácem Sponza, který pochází až ze 16.století s goticko-renesančním nádechem historie. Z renesančního období zde najdete Františkánský klášter, ve kterém je obsažena i knihovna se 30 tisíci svazky, 216 prvotisky a 1500 cenných ručně psaných dokumentů. Nechybí ani exponáty z 15., respektive 18.století. Mezi nimi se objevuje krucifix z Jeruzaléma.
katedrála Dubrovník
V 18.století byl také postaven kostel St.Blaise na počest patrona Dubrovníku. Společně s ním pak i katedrála v barokní podobě, v ní se nachází pokladna spolu s ostatky svatého Blažeje. Neopomeňte ani návštěvu Rolandova sloupu.

ČTĚTĚ:   Živogošče - jižní Dalmácie

Od historie ke sportovnímu vyžití

Kromě historie je Dubrovník bohatý na sport, kde si turisti a místní obyvatelé holdují na vodních sportech. Nejžádanější je vodní pólo společně s plaváním. K dispozici máte sportovní halu, městský bazén, potápěčské kluby a pro výletníky byl postaven i jachtařský přístav.

Pro vyžití v ostatních sportech můžete navštívit fotbalové hřiště, tenisové kluby, hřiště na plážový volejbal, házenou, košíkovou, školy potápění, posilovny a nechybí zde ani půjčovny sportovních potřeb jako jsou kola, vybavení na sport zvaný windsurfing, kajaky, čluny a vodní atrakce.

Po získání kulturní vzdělanosti na sklenici vína
dubrovník chorvatsko
Z kultury pak nabízí stálé divadlo, symfonický orchestr nebo letní dubrovnické hry. Účastní se jich ty nejlepší divadelní soubory společně s koncertními tělesy z celého Chorvatska a zahraničí.

K dispozici je hned několik muzeí, jako je muzeum dominikánského kláštera, námořní muzeum, kulturně-historické muzeum na Knížecím paláci, muzeum kláštera Sigurata a etnografické muzeum Rupe. Děti pak jistě ocení místní akvárium, či muzeum moderního umění.

Pro noční aktivní odpočinek si nejen mladí lidé zvolí noční hudební kluby, například Lazareti, Latino Club Fuego, či Orlando. V létě se ovšem pořádají hudební akce na pláži Copacabana, na Porporele, Uvala na Lapadu a na pláži Banje. Ve městě pro klidné posezení naleznete různé kavárny, vinárny a restaurace.

Místní speciality nabídnou ústřice, žáby a úhoře

Místní specialitou tu jsou stonské slávy a ústřice, což jsou nejchutnější a nejlepší mušle z Jadranu. Pokud jste milovníci masa, pak vyzkoušejte jehněčí, telecí, plody moře a hlavně specialitu v podobě brodetu z úhořů a žab, které jsou vyloveny z údolí řeky Neretvy. K masu se pak hodí nejlépe víno přímo z Jižní Dalmácie – Dingač. Jako zákusek si nezapomeňte dát koláče zvané Mantalata a Arancina, či dubrovnické sladkosti, které jsou známy pod názvy Rožata a Kotonjata.
Dubrovník
Dubrovník je opravdu bohaté město na jakékoliv kulturní nebo historické poznávání. V něm se nikdo neztratí, nebude se ani nudit a návštěvu si bude velice chválit. V případě, že se rozhodnete pro dovolenou v Dubrovníku, tak…
Nezapomeňte navštívit tyto místa:

  • Palác Sponza
  • Františkánský klášter
  • Muzeum kláštera Sigurata
  • Kulturně-historické muzeum na Knížecím paláci
ČTĚTĚ:   Pisak u Omiše

A ochutnat místní speciality:

  • Brodet z úhoře a žab
  • Stonské slávy a ústřice
  • Koláče Mantalata a Arancina
  • Dubrovnické sladkosti Rožata a Kotonjata
  • Víno Dingačubytování Dubrovník
Levné apartmány v Dubrovníku

Dubrovník je perlou nejen Jižní Dalmácie
5 (100%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Dalmácie - Dubrovník