Dubrovník: jedno z nejvíce turisticky přeplněných měst


ubytování Chorvatsko

Dubrovník patří mezi chorvatské skvosty na jadranském pobřeží. Každou sezónu se sem vypraví statisíce návštěvníků. A to je právě kámen úrazu! Město tak každoročně čelí obrovskému náporu turistů a začíná tu být lehce „nedýchatelno.“ Masová turistika není problémem pouze města Dubrovník, ale i dalších evropských měst, které zkrátka na takový příval lidí nejsou stavěné.

Světová rada cestování a cestovního ruchu koncem loňského roku vydala zprávu, ve které je uvedeno 7 měst, které trpí v tomto směru nejvíce. 5 z nich se nachází v Evropě a jedním z nich je právě Dubrovník.

Dubrovník

Dopady masové turistiky

To, že město navštěvuje více turistů, než je schopné pojmout, má samozřejmě negativní dopady. Mezi hlavní patří to, že návštěvníci mají z města horší turistické zážitky, takže paradoxně se o něm šíří i negativní zprávy.

Nadměrný turismus přetěžuje infrastrukturu, která na takový počet osob není dělaná. Důležitý je také přímý dopad na přírodu, která je tak více poškozována a znečišťována. Přílišný turismus ohrožuje kulturní děditství a místním, kteří zde celý život žijí, se místo odcizuje. Vše je zde podmiňováno turistickému ruchu a obyvatelé města se stěhují jinam.

Dubrovník

To můžete konec konců pozorovat i v našem hlavním městě, které na seznamu sice uvedené není, ale vůbec bychom se nedivili, kdyby tam bylo brzy připsáno. Poměrně malé historické centrum Prahy je v některých dnech kvůli turistům skoro neprůchodné. Z Karlova mostu přes stovky hlav téměř nevidíte Vltavu, pomalu zde nenajdete český nápis, v některých restauracích vás dokonce jako Čecha vůbec nebudou chtít obsloužit. Nejste pro ně zkrátka takové ryto, jako například početná italská rodinka. A to tu vaše rodina může žít klidně po několik generací.

Ale zpět k našemu seznamu. Všechny tyto výše zmíněné aspekty byly při jeho tvorbě brány v potaz. „Zvítězila“ tato města: Benátky, Amsterdam, Barcelona, Dubrovník, Varšava, Kuala Lumpur a Macao. Z Benátek se stěhuje pryč velké množství místních obyvatel, kteří se tam již zkrátka necítí dobře. V Barceloně si na přílišný turismus místní stěžují.

ČTĚTĚ:   Romantika na Valentýna? Do Dubrovníku!

Proč všichni navštěvují Dubrovník?

Dubrovník byl vždycky jedno z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku kvůli svému nádhernému historickému městu, skvělé poloze a mnoha krásným plážím, která leží blízko něj. Každý, kdo toto město navštíví, je okouzlen bludištěm malebných uliček, stylovými galeriemi i kavárnami. Taktéž možnost vstoupit na dochované hradby je jedním z největších lákadel města.

Dubrovník

V posledních letech se zde však projevil jeden fenomén současné doby, a tím je „filmová turistika“. Nikomu, kdo sleduje seriál Hra o trůny, nemohlo uniknout, že se právě tady natáčely nové díly. Hra o trůny je jeden z nejsledovanějších seriálů v dnešní době a jeho popularita je tak obrovská, že fanoušci neváhají cestovat po místech, kde se natáčel.

Turistický ruch má svůj rub i líc

Turismus není nic špatného. Přináší do oblasti nové příležitosti, vytváří pracovní pozice, obohacuje lidi o nové zážitky. Když je ho však moc, balanční ručička se převrátí a turismus místu začne škodit. Město začne být předražené, stresující a každé pěkné místečko je zaplněné turisty. Město pomalu začne ztrácet svojí identitu na úkor přizpůsobování se turistům. Není potom divu, když lidé na taková místa zanevřou, dají palec dolů a zamíří spíše tam, kde je turismu méně, zato je tam více klidu. Vše by mělo být v rovnováze a v harmonii. Když budete chtít navštívit Dubrovník, možná bude za současné situace namířit sem mimo sezónu.

 

levné apartmány Dubrovník
Ubytování v Dubrovníku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2018, Kategorie : Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník