Fakta o Chorvatsku, které vás nejspíš překvapí


ubytování Chorvatsko

Jezdíte rádi do Chorvatska a dokonce tu máte i své oblíbené místo? Co všechno o této zemi víte? Možná vám uniklo několik zajímavostí, které vás překvapí i pobaví.

Chorvatsko je oblíbenou destinací mnoha českých turistů. Každý zná název hlavního města, nejznámější turistická letoviska, národní parky, ostrovy. My vám přinášíme několik zajímavých informací, které vám možná unikly. Schválně, kolik z těchto informací vám uniklo?

Nejmenší město na světě a nejvíce zápisů v seznamu UNESCO

Ano je to tak. Nejmenší město na světě se jmenuje Hum, žije v něm 23 obyvatel, má starostu, městské hradby a dokonce i kostel. Najdete ho na severu země. Chorvatsko má celkem 14 zápisů v seznamu UNESCO včetně řemesel, festivalů i hudebních zvyků a podobně. Je to nejvíce v Evropě!

Z Chorvatska pochází známé psí plemeno dalmatin

Není to je shoda náhod, že se poměrně značná část Chorvatska jmenuje Dalmácie. Z Chorvatska a konkrétně z Dalmácie pochází psí plemeno s názvem dalmatin. Na základě historických ilustrací se dalmatin na tomto území nacházel už v 17. století.

Největší sbírka neandrtálských kostí

Málokdo z těch, kteří jezdí především za mořem a sluncem, o tomto faktu ví. Chorvatsko má obrovskou sbírku historických pozůstatků a dokonce největší sbírku neandrtálských kostí na světě. Byly objeveny v oblasti u města Kapřina a lidé je mohou obdivovat v místním muzeu.

Maják malovaný vejci

Na ostrově Dugi Otok je vysoký maják, který je nejvyšším na Jadranu. Je jasně žlutý, ale místní mají jasno. Říkají, že není natřený barvou, ale vejci! Konkrétně prý je ze 100 000 vaječných žloutků, které byly do barvy přimíchány. Je to těžko uvěřitelné, ale docela zábavné, co říkáte?

Chorvat Chorvatovi nemusí rozumět

Chorvatsko má nepřeberné množství různých dialektů, a to navzdory své malé rozloze. Je jich tolik, že ani nevíme, kolik jich vlastně je. Jedno je ale jisté: většina Chorvatů ani nerozumí každému dialektu, který v zemi existuje. A tak se může stát, že se slovně pustí Chorvat do Chorvata a vůbec jeden druhému nebude rozumět!

ČTĚTĚ:   Potočnica na ostrově Pag

Středověké tradice zůstaly dodnes

Chorvatsko je moderní země, která si ale velmi úspěšně zachovala své tradice a dovede si je náležitě hýčkat. Pokud chcete vidět důkaz, vydejte se sem v období Velikonoc. Středověké velikonoční tradice přetrvávají totiž dodnes. Na ostrově Hvar se koná pašijový průvod, který prochází několika kostely a pokud budete jeho svědkem, pocítíte na vlastní kůži závan středověku.

Dokonalý kanalizační systém už 800 let

V Chorvatsku najdete stejný kanalizační systém, který používali před 800 lety. Je totiž naprosto dokonalý, proto zůstal nezměněný do dnešních dnů. Přestože se jedná o starý systém, funguje neuvěřitelně dobře bez větších problémů, takže nebyl důvod na něm cokoliv měnit.

Chorvatská tradiční hra je picigin

Až uvidíte skupinku lidí postávat v mělké vodě a chytat míček, možná právě sledujete tradiční chorvatskou hru jménem picigin. Úkolem hry je zabránit tomu, aby se míč dotkl vody. Legendárním místem, kde pravděpodobně tento sport vznikl, je pláž Bačvice ve Splitu. Zjednodušeně se dá říct, že čím je pro tenis Wimbledon, tím je pláž Bačvice pro picigin.

Blond je modrá

Ano, pro Chorvaty ano. A není to tím, že by snad byli barvoslepí nebo neuměli barvy. Chorvatský jazyk je zkrátka velmi jedinečný, a to především pokud jde o barvy. Tato skutečnost pochází z historie, kdy měli méně slov pro barvy. Nedivte se proto, když vám, jako blondýnce řeknou, že máte krásné modré vlasy.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2023, Kategorie : Chorvatsko