Filmaři točí v Chorvatsku o sto šest


ubytování Chorvatsko

Jaké známé snímky natočili filmaři v Chorvatsku? Seznam je obsáhlý. Krásné pobřeží Jaderského moře i horské scenérie Chorvatska jsou mimořádně fotogenické. Některé filmy možná sami znáte z televize či cestopisných dokumentů.

Irčin románek (1936)

 

Do Chorvatska vyrazili čeští filmaři například už v roce 1936, kdy zde natočili řadu záběrů pro film Irčin románek s Rolfem Wankou, Theodorem Pištěkem, Jiřinou Steimarovou a Antonií Nedošínskou v hlavních rolích. V Dubrovníku, v ulici Brsalje, prochází například „Irča“ kolem stanoviště taxiků, toulá se ale i městem a koupe v moři.

 

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

 

Nejslavnějším filmem, ve kterém využili filmaři chorvatské (původně jugoslávské) exteriéry, je populární Mayovka Poklad na Stříbrném jezeře s Vinnetouem (Pierre Brice) a Old Shaterhandem (Lex Barker) v hlavních rolích. Nezapomenutelným místem natáčení jsou Plitvická jezera a jejich okolí v Licko-senjské župě mezi městy Karlovac a Zadar. Chorvatsko, díky tomuto filmu (ale například i filmu Vinnetou – Rudý gentleman…), navštěvují dodnes nadšení fanoušci Karla Maye z celého světa.

12

Okupace ve 26 obrazech (1978)

 

Nejvíce filmů, ve kterých si zahrálo Chorvatsko, samozřejmě natočili chorvatští filmaři. V drsném, válečném filmu Okupace ve 26 obrazech, vyniklo především jihochorvatské přístavní město Dubrovník.

 

Tajemství staré půdy (1984)

 

Ve filmu Tajemství staré půdy připlouvá hlavní hrdina, malý Pepík, lodí k ostrovu Hvar. Prochází se i po nábřeží a toulá křivolakými Hvarskými uličkami. U tety bydlí konkrétně poblíž náměstí Sv. Stjepana.

 

Výchova dívek v Čechách (1997)

 

Dovolenou tráví hlavní hrdinové v Hotelu Sipar, na Umagu v Istrii.

 

Účastníci zájezdu (2006)

 

Chorvatsko má především krásné pobřeží. Hlavní hrdinové filmu Účastníci zájezdu poprvé obdivují moře na silnici nad Starou Baškou na ostrově Krk. Většinu záběrů mořského pobřeží ale filmaři natočili v Itálii.

ČTĚTĚ:   Nespoutaný Mljet

 

Tak fajn (2012)

 

V Chorvatsku se odehrává i ztřeštěná slovenská komedie Tak fajn. Pikantní zajímavost: na ČSFD jí udělili uživatelé jen 16 bodů (ze 100 možných) a většina diváků ji označila jako odpad.

 

Diana (2013)

 

V životopisném filmu o princezně Dianě se herečka Naomi Watts objeví v Opatii, Záhřebu i Rovinji.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín