Flóra a fauna v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Každý návštěvník Chorvatska na první pohled pozná, že se zdejší příroda značně liší od té, kterou zná například ze střední Evropy. Zvláště na pobřeží je pro ni typická určitá vyprahlost a druhová omezenost, avšak při jejím hlubším poznávání zjistí, že i zde se vyskytují živočišné a rostlinné druhy, které zná ze svého domova a navíc ještě mnoho dalších, které Chorvatské přírodě dávají nádech určité exotičnosti.

croatia_lika_karlovac_nature_park_velebit_010V lesích a v horách, které často sahají až k pobřeží, se můžeme, stejně jako u nás, setkat s veverkami, zajíci, liškami a jeleny, na opuštěnějších místech Chorvatska a v některých národních parcích se pak vyskytují i vydry, kamzíci, vlci, rysi, šakali, divoké kočky a medvědi. Například ostrov Cres je jedním z posledních míst v Evropě, kde se vyskytuje sup bělohlavý, na poloostrov Pelješac a ostrov Mljet byly v minulosti za účelem vyhubení jedovatých hadů dovezeny promyky, což jsou malé šelmy z čeledi cibetkovitých. Jedná se tedy o druhy, s kterými se běžně ve střední Evropě nesetkáváme. Na chorvatských ostrovech se všeobecně vyskytuje málo endemických druhů (tzn. druhů, které se vyvinuly jen v určité lokalitě). Za zmínku stojí jen několik odchylek v barvě a velikosti u některých ještěrek a brouků.

V Jaderském moři žije přes 400 druhů ryb a mnoho druhů hlavonožců i dalších mořských živočichů, včetně delfínů. Z ohrožených ptačích druhů se zde vyskytuje orel skalní, stěhovavý sokol, sup bělohlavý, orel jestřábí, výr velký apod.

Působivé jsou v Chorvatsku olivové háje, lány levandule, vavříny, cypřiše, agáve, palmy, myrta, rozsáhlé vinohrady apod. Celkem roste v Chorvatsku přes 4000 druhů rostlin.

Nejvzácnější živočišné a rostlinné druhy jsou koncentrovány v sedmi národních parcích. Mezi světové unikáty patří například ostrovní národní park Kornati, zahrnující 101 pustých, ale velice krásných ostrovů.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín