Gastroturistika napříč Chorvatskem 3. díl


ubytování Chorvatsko

Pokračujeme napříč Chorvatskem v ochutnávkách toho nejlepšího, co tato země nabízí.
Co ještě stojí za to a co je ve světě velmi ceněno, je samozřejmě lanýž. Nacházíme je v okolí městečka Motovun na Istrii.
lanýž













Hledači lanýžů mají speciální rasy psů, jejichž cena může být i 20 000 Euro. Svým čichem vyhledají lanýže hluboko v zemi. Právě teď na podzim vyrážejí hledači lanýžů denně do lesa a vyhledávají tuto ve světě známou pochoutku, lanýže bílého. Nachází se 5 až 30 cm pod zemí. Právě tady na Istrii byl nalezen bílý lanýž o váze 1,3 kg.
motovun
Kdo už jste někdy ochutnal, dáte nám za pravdu, že to je lahůdka. A kdo ne, vydejte se právě v tuto dobu na Istrii do okolí městečka na kopci. Pořádají se tady každoročně lanýžové slavnosti a hody.

Pokud už budete v Chorvatsku, nezapomeňte ochutnat jídlo připravené pod pekou. Pod peku můžete dát cokoliv. Ryby, korýše, maso nebo zeleninu. Ovšem důležité je, aby vám jídlo připravil dobrý kuchař, co to s pekou umí. Zjednodušeně řečeno, jídlo se dá na kovový podnos na rozpálené uhlíky a přiklopí se právě pekou. Peka je železný poklop nebo li zvonec, pod kterým se jídlo připravuje.
peka
No a co si dát k dobrému jídlu, než Chorvatské víno. Pěstuje se zde na 130 odrůd vinné révy.
Na pobřeží Jadranu skoro každá rodina vlastní byť jen malinký vinohrad a pěstuje si svoje domácí víno. Jak by také ne, když tady jsou podmínky pro pěstování vinné révy ty nejlepší. Spousta sluníčka vytváří ve víně tu přirozenou sladkost a víno nemusí být doslazováno.
víno hvar
Jedno z nejznámějších vín je Plavac. Červené víno, které roste na svazích ostrova Hvar. Ale i sousední ostrovy mají své speciality. Bílá Graševina ze severu, robustní červené Dingač z poloostrova Pelješac, červený Babić nebo i exkluzivní víno z ostrova Korčula, které roste v písčité půdě a je dovoleno si koupit pouze 2 lahve najednou.
Na Istrii jsou vinaři zase pyšní na svoje vína – bílá Malvazija a červený Teran.
chorvatská vína
Odrůd vína roste v Chorvatsku opravdu hodně, však také čtenáři USA TODAY zvolili Chorvatsko za jeden z nejkrásnějších vinařských regionů.
Po celý rok, ale zvláště na podzim jsou vinařské stezky plné lidí, kteří si užívají a ochutnávají vína na festivalech a svatomartinských slavnostech.
Zúčastněte se křtu mladého vína nebo prozkoumejte krásné vinohrady na celém pobřeží Jadranu, ale i ve středním Chorvatsku ve Slavonii nebo v Medimurji. Určitě to pro vás bude jedinečný zážitek.

ČTĚTĚ:   Do Chorvatska po dálnicích...nebo ne?
Gastroturistika napříč Chorvatskem 3. díl
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2019, Kategorie : Aktuality z Chorvatska