Geografie Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je geograficky velmi zajímavé. Podlouhlý ostrov Pag označuje přechod mezi Kvarnerským zálivem a Dalmácií s hlavním městem Zadarem. Na pevnině je severní hranice mnohem méně patrná. Pobíhá přibližně mezi Karlobagem a místem Starigrad-Paklenica.

CroatiaPo jižní hranici u poloostrova Prevlaka zabírá tato oblast kolem 12 tisíc čtverečných kilometrů, z toho připadá více než 2 tisíce km2 na ostrovy. Vzdušná čára se vyhýbá o zhruba 330 km, kde vede potom přibližně po 500 km klikatá pobřežní cesta. Chorvatské pobřeží od Rijeky po Dubrovník je z východu a severovýchodu chráněno Dinárským pohořím.

Kamenitá krajina je zde zčásti bez porostu, jinde naopak zalesněná. Nejvýraznější horský reliéf se zvedá za Rijekou, kde je nejvyšším bodem Gorski Kotar, a potom o něco jižněji, kde se nachází pohoří Velebit, jehož nejvyšší vrchol dosahuje téměř 1800 m. Jedinou větší řekou, která protíná pohoří u Mostaru, je Neretva, která protéká i Bosnou a Hercegovinou.

Pruh pobřeží je na mnoha místech velice úzký. V oblasti od Rijeky k ústí malé říčky Zrmanja poblíž Zadaru spadají svahy Velebitského masivu přímo do moře. Teprve dále mezi ústím Zrmahji a Cetinji u Omiše se pobřeží rozšiřuje do Dalmatské plošiny. Úrodná náhorní rovina za Zadarem, Ravni Kotari, se intenzivně zemědělsky využívá, pěstuje se zde například víno a olivy, zčásti se využívá na pastviny. Totéž platí i pro druhý široký úsek pobřeží, kterým jsou někdejší bažiny při ústí řeky Neretvy. Pláže jsou tu převážně kamenité, ojediněle se objevují zátoky s jemným nebo hrubším štěrkem. Písečné pláže se zde téměř nevyskytují, stejně jako na jiných částech pobřeží.

Typickým znakem dalmatského pobřeží je členění do mnoha zátok, stejně tak množství ostrovů a ostrůvků, Jejich vápencovité hřbety jsou vlastně vrcholy někdejší hornaté krajiny, která byla po době ledové zatopena. Původně byly ostrovy i okraje pobřeží zalesněny, ovšem díky kácení zahájenému Římany, došlo vlivem větru Bóra k odvátí nechráněné půdy. Na povrch tak vystoupily bílé vápencové stěny, tak typické pro chorvatskou krajinu.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2014, Kategorie : Magazín