Geografie Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je geograficky velmi zajímavé. Podlouhlý ostrov Pag označuje přechod mezi Kvarnerským zálivem a Dalmácií s hlavním městem Zadarem. Na pevnině je severní hranice mnohem méně patrná. Pobíhá přibližně mezi Karlobagem a místem Starigrad-Paklenica.

CroatiaPo jižní hranici u poloostrova Prevlaka zabírá tato oblast kolem 12 tisíc čtverečných kilometrů, z toho připadá více než 2 tisíce km2 na ostrovy. Vzdušná čára se vyhýbá o zhruba 330 km, kde vede potom přibližně po 500 km klikatá pobřežní cesta. Chorvatské pobřeží od Rijeky po Dubrovník je z východu a severovýchodu chráněno Dinárským pohořím.

Kamenitá krajina je zde zčásti bez porostu, jinde naopak zalesněná. Nejvýraznější horský reliéf se zvedá za Rijekou, kde je nejvyšším bodem Gorski Kotar, a potom o něco jižněji, kde se nachází pohoří Velebit, jehož nejvyšší vrchol dosahuje téměř 1800 m. Jedinou větší řekou, která protíná pohoří u Mostaru, je Neretva, která protéká i Bosnou a Hercegovinou.

Pruh pobřeží je na mnoha místech velice úzký. V oblasti od Rijeky k ústí malé říčky Zrmanja poblíž Zadaru spadají svahy Velebitského masivu přímo do moře. Teprve dále mezi ústím Zrmahji a Cetinji u Omiše se pobřeží rozšiřuje do Dalmatské plošiny. Úrodná náhorní rovina za Zadarem, Ravni Kotari, se intenzivně zemědělsky využívá, pěstuje se zde například víno a olivy, zčásti se využívá na pastviny. Totéž platí i pro druhý široký úsek pobřeží, kterým jsou někdejší bažiny při ústí řeky Neretvy. Pláže jsou tu převážně kamenité, ojediněle se objevují zátoky s jemným nebo hrubším štěrkem. Písečné pláže se zde téměř nevyskytují, stejně jako na jiných částech pobřeží.

Typickým znakem dalmatského pobřeží je členění do mnoha zátok, stejně tak množství ostrovů a ostrůvků, Jejich vápencovité hřbety jsou vlastně vrcholy někdejší hornaté krajiny, která byla po době ledové zatopena. Původně byly ostrovy i okraje pobřeží zalesněny, ovšem díky kácení zahájenému Římany, došlo vlivem větru Bóra k odvátí nechráněné půdy. Na povrch tak vystoupily bílé vápencové stěny, tak typické pro chorvatskou krajinu.

ČTĚTĚ:   TOP 10 chorvatských destinací
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2014, Kategorie : Magazín