Historické skvosty ostrova Krk


ubytování Chorvatsko

Ostrov Krk v Kvarnerském zálivu je místem, které ohromí všechny vaše smysly. Vydejte se s námi tentokrát za historickými krásami tohoto ostrova a potěšte svůj zrak. Krk je nádherný ostrov plný památek ve velmi dobře zachovalém stavu.

Ostrov Krk se dá považovat za kolébku hlaholského písemnictví. Už ve 13. století tu například probíhaly bohoslužby ve slovanském jazyce. Z toho jasně plyne, že se jedná o místo velmi bohaté na historii. Naštěstí se mnoho památek dochovalo, takže milovníci historie si tady i v dnešní moderní době rozhodně přijdou na své.

Krk

Archeologická oblast Fulfinum-Mirine dává svědectví o pradávném osídlení

Velmi jedinečná a zajímavá je archeologická lokalita Fulfinum-Mirine, která se nachází v severní části ostrova Krk, necelé 2 kilometry na jihozápad od města Omišalj. Toto místo odkazuje na dobu od počátku našeho letopočtu až po raný středověk.

Za doby Římské říše bylo toto místo středem obchodu i služeb. Mimo to zde byly vybudovány lázně, stály tu honosné chrámy a existovaly domy postavené na dlážděných ulicích. Samotnému středu města dominovalo městské fórum a můžete si zde prohlédnout i zbytky historického přístavu. Po pádu Římské říše zde stál ohromný křesťanský komplex s názvem Mirine včetně pohřebiště.

Celý archeologický komplex má rozlohu cca 15 ha a prohlídka vám zabere necelou hodinu. Rozhodně se jedná o jeden z nejzajímavějších tipů na poznávací výlet!

Hrad Frankopan

Hrad Frankopan a historické město Krk

Mezi další historické skvosty ostrova Krk patří bezesporu hrad Frankopan, který najdete přímo v hlavním městě ostrova, které má stejný název – Krk. Hrad stojí na náměstí a je součástí středověkých městských hradeb. O výstavbu tohoto hradu se zasloužil kníže Nikola Frakopan v roce 1412. Hrad představuje jednu z nejlépe dochovaných památek na celém ostrově.

ČTĚTĚ:   Chorvatské státní svátky 2019

Nebylo by však fér opomenout i jiné historické památky města Krk. Už za doby Římanů zde stála obec Curicum, která byla kulturním, ale i dopravním centrem celého ostrova.

Krk

Jednou z hlavních dominant města je mariánská katedrála. Ta původní pocházela již z 6. století. Ve století 12. byla přestavěna ve slohu románském, ve století 18. získala barokní podobu. Impozantnější než exteriér je pro mnohé interiér katedrály, neboť se zde nachází hodnotné obrazy benátských malířů.

A samozřejmě jsou to také městské hradby, které dodávají centru města historický nádech. Je možné se po nich projít a užívat si nevídané pohledy na město.

Klid najdete v mysu Glavotok

Při výletech po ostrově krk navštivte také působivý kostel sv. Marie na mysu Glavotok. Pochází z roku 1507 a zajímavý je tím, že stavba nese architektonické prvky různých slohů. Některé odkazují ke gotice, jiné k renezanci. Kostel a celý klášterní komplex v současné době slouží příslušníkům františkánského řádu. Panuje zde klid a je to pěkné místo pro příjemnou procházku, relaxaci a načerpání nové energie.

Jeskyně Biserujka

Výprava do jeskyně Biserujka

V naší poslední zastávce při cestě po historických skvostech ostrova Krk, zavítáme do jeskyně Biserujka. Jedná se nejen o historický, ale také přírodní klenot ostrova. Nachází se nedaleko osady Rudine nad Slivaňskou zátokou. Byla objevena před více než 100 lety a ukrývá v sobě krásnou krápníkovou výzdobu. Panuje zde po celý rok stejná teplota – 13 až 15 °C. Budete-li mít čas a chuť na procházku, máte tady skvělou možnost poznat okolí. Právě od jeskyně totiž vede naučná stezka v uzavřeném okruhu dlouhá něco málo přes kilometr.

levné apartmány Krk
Ubytování na Krku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2018, Kategorie : Chorvatsko