Historické skvosty Šibeniku


ubytování Chorvatsko

Vznik Šibeniku, dříve Castrum Sebenici se udává k roku 1066, díky záznamům krále Petra Krešimíra IV., který se zmínil o městu jako o trojúhelníkové pevnosti. Ve 12. Století se město dostalo pod Uhersko-Chorvatskou nadvládu a v letech 1412 až 1797 patřilo celé město Benátkám, které se zasadili o rozkvět města jak v kulturním aspektu tak ve výstavbě architektonických skvostů v podobě nádherných zdobených paláců či mohutných pevností.

111Během vlády Benátčanů, velmi prosperovalo v této oblasti umění a Šibenik se stal jedním z nejrušnějších a nejbohatších oblasti novodobého Chorvatska. Během celé historie Šibeniku se ještě vystřídaly ve vládě nad městem na krátko Fancouzi a posléze převzali žezlo Rakušané, v jejichž moci zůstal až do roku 1917. Díky událostem, které zachvátilo Chorvatsko, místní průmysl v Šibeniku upadl a prudce se zvýšila nezaměstnanost. Většina dnešních obyvatel se živí především díky cestovnímu ruchu či rybářství. V celém městě je několik památek, které patří mezi architektonické skvosty.

Jedním z takových skvostů je kostel sv. Františka, který se rýsuje na rušném nábřeží v jižní části historického centra. Byť z původního honosného kostela zbylo jen pár sloupů a oblouků, stále na vás dýchne velkolepost a atmosféra dřívější doby. Dále od kostela se nachází Knížecí palác, který dnes funguje jako městské muzeum. Dříve sloužil jako renesanční palác pro šlechtu a knížectvo. Nyní v něm najdete honosné sbírky mincí, archeologických vykopávek od dob neolitu až po římskou éru. Dále za návštěvu stojí Foscolův palác postaven ve stylu benátské gotiky z roku 1450 či Katedrála sv. Jakuba. V centru města můžete nelézt útočiště ve stínu v místních kavárnách a vychutnat si zdejší dobroty či navštívit místní restaurace a dopřát si tradiční chorvatské jídlo s dobrým místním vínem.

ubytování Šibenik
Levné apartmány v Šibeniku


2 Responses to Historické skvosty Šibeniku

  1. Jitka Smrčková

    Je tam fakt hezky a véliká a dobrá zmrzlina jen za 1 euro :o)

  2. Dagmar Štěpánková

    též mě se tam taky moc líbilo

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Magazín