U hranic s Bosnou


ubytování Chorvatsko

Poblíž hranic Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou leží vesnice Cetina, která je dodnes osídlena převážně srbským obyvatelstvem. Je to velice zajímavé místo, které stojí za návštěvu při pobytu u jižního pobřeží Jaderského moře.

Centru obce dominuje asi 100 let starý kostel v novobyzantském slohu. Mnohem zajímavější je ovšem druhý kostel sv. Spasitele, či lépe řečeno jeho zřícenina, neboť tento kostel byl vystavěn již v 9. století, což je v celém Chorvatsku unikátní. Původní kostel s trojicí apsid byl později stavebně upraven, přibyla mu věž, která dodnes stojí a tyčí se do výšky tří pater. Chrám zůstal dodnes velmi zajímavou ukázkou umění tehdejších zručných mistrů, tedy z doby, kdy se v Čechách o kamenných stavbách jen snilo. Kolem kostela stojí hřbitov s několika sty hroby, mnohé z nich mají náhrobní kameny středověkého původu.

river-cetinaJinou, neméně přitažlivou zajímavostí při hranicích s Bosnou a Hercegovinou je nejvyšší chorvatské pohoří. Vypíná se tu do nadmořské výšky 183l m i nejvyšší chorvatská hora Dinara. Těsně za hraniční čarou je i nejvyšší vrchol stejnojmenného hřebene – Troglav (1913 m n.m.) Pohoří vlastně tvoří horskou hradbu mezi údolími Cetiny (Sinjské polje) a Livanským poljem v Bosně. Asi 150 km dlouhý hřbet, táhnoucí se ve směru severozápad-jihovýchod, je tvořen převážně vápenci s typickými krasovými jevy. Pohoří je poměrně suché, kamenité, se středomořskou vegetací, v horských partiích se pasou ovce.

Pro nejvyšší horu Chorvatska se často používá také název Sinjal. Pro zájemce o její zdolání je nejvhodnějším výchozím bodem právě vesnice Cetina. Odtud se jde kolem zříceniny hradu Glavaš a celý výstup trvá přibližně 6 hodin, podle zdatnosti každého turisty, neboť se jedná o značné převýšení. Na vrchol se dá vysoupat ovšem i z druhé strany, od severozápadu přes chatu Brezovac, patřící chorvatským turistům. Od ní je to na vrchol hory tři hodiny chůze.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Magazín