I bez moře je Valpovo krásné město


ubytování Chorvatsko

Valpovo je určitě jedno z chorvatských měst, kam noha Čecha, a nemyslíme tím jen brankáře Petra Čecha, asi vkročí jen málokdy.

 

Ale je to určitě škoda, Valpovo nabízí mnohé, proč sem přijet. Je zde pěkná příroda, řeka, historické památky, milí lidé, co víc si můžeme přát. Jen tu zkrátka chybí moře…

Poloha a doprava

Město se nachází v severovýchodní části Chorvatska, nedaleko trojmezí s Maďarskem a Srbskem. Valpovo je rozloženo v údolí řeky Drávy (5 km), protéká přes něj řeka Karašica, které se východně vlévá do Drávy u obce Josipovac. Ve městě končí železniční spojka z Bizovace, odbočka od tratě z Osijeka do Našice. Dobré je sem silniční spojení, městem prochází silnice 1. třídy D34 ze severního konce dálnice A5 (E73) nedaleko Osijeka, a na druhou stranu vede do Donji Miholjace.

Historie

valpovoJe předpokladem, že se na území Valpova nalézala ve 2. století n.l. římská vojenská stanice Iovalium, poprvé se ale Valpova připomíná roku 1332, kdy zdejší hrad a město patřily maďarskému šlechtici Valpo. V době turecké okupace v letech 1543 až 1687 bylo Valpovo významným městem, byly zde tři mahally (turecké farnosti), 200 domů, pět mešit , madrasa (náboženská škola), parky atd., město bylo chráněno vodními příkopy. Po osvobození od Turků město získal rada Vídeňské soudní komory Peter Anthony Hilleprand z Prandau, rodina Hilleprandů zde vládla do 1885, kdy umírá poslední člen rodiny. Panství pak získala hrabata z Normann, kteří zde vládli dokonce 2. sv. války.

Pamětihodnosti

Hlavní turistickou atrakcí města je významné kulturní a historické dědictví, tedy zbytky středověkého opevnění, starý zděný most, kostely a krajinářský park, zejména je chráněný komplex hradu Prandau-Normann. Starý hrad byla ale sedmkrát přestavován, proto tu najdeme různé stavební slohy, od starého opevnění a gotického paláce po nádherný barokní zámek. V parku roste 121 bylinných druhů na rozloze 250.000 m2. Jde o jeden z nejkrásnějších parků ve Slavonii.

ČTĚTĚ:   Makarská riviéra

Barokní kostel Neposkvrněného početí P. Marie z 1. pol. 18. století má cenný barokní-klasicistní inventář. Dále tu stojí kaple sv. Rocca (1796), kaple Povýšení sv. Kříže (1880), Kalvárie v městském hřbitově a další menší sakrální stavby a sochy.

Cestovní ruch

Nejhlavnější společenskou akcí roku je Valpovské léto s účastí řady kulturních spolků, folklórních sborů, hudeb (i tamburaši), divadelních a jiných představení, tance atd. Je škoda, že mezi zapomínaní tradice patří výroba Valpovacké brandy, zv. Valpovačka. Pálí se ze švestek a někde se dá na požádání okusit. Od 1. pol. 19. st. dokonce 2. světové války zde byly v provozu Valpovačské lázně, které byly nejen lázněmi, ale i kulturním centrem. Slavný byl hostinec Starý zámek z roku 1807 a hotel Fortuna, kde se nabízelo nejen ubytování a stravování pro lázeňské hosty, ale také pořádaly společenské zábavy.

Valpovské muzeum bylo založeno v roce 1956 a nachází se v zámku Prandau-Normann .

Okolí města nabízí velikou příležitost pro rybaření, a to na okolních tocích a i na jezerech a rybnících. Ryby jsou společně se zvěřinou a kvalitními víny součástí gurmánských tradic kraje.

Město nabízí dobré možnosti ubytování, třeba v hotelu Villa Valpovo či v B&B Valpovački dvori, dále penziony Setník nebo Vujević, ale jsou tu k pronájmu jednotlivé pokoje v soukromých domech.

ubytování Vodice
Hledej apartmány v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Magazín