Istrie mimo turistické trasy: objevte cesty pašeráků nebo temné podsvětí horníků


ubytování Chorvatsko

Pokud jezdíte často a rádi na Istrii, zkuste se vydat i mimo turisticky známé destinace. Istrie toho má kromě hezkých pláží a romantických měst v rukávu mnohem víc. Vypravte se na dobrodružný výlet po bývalé železniční trati, nechte se z výšky ohromit působivou propastí, vydejte se po stopách pašeráků v pohoří Učka a objevte temné podsvětí istrijských horníků.

Nezapomenutelná túra po stezce Parenzana

Stezka Parenzana vede přes tři země, měří celkem 123 kilometrů a historicky byla známá jako úzkorozchodná železnice, která spojovala italské přístavní město Terst s Porečí na Istrii.

Spuštění linky v Terstu bylo kvůli různým problémům několikrát odloženo, a tak místní začínali být skeptičtí. Když potom 1. 4. 1902 slavnostně přijel první vlak do Terstu, na nádraží se téměř nikdo neobjevil, protože lidé byli přesvědčeni, že se jedná o aprílový žert.

Ale nebylo tomu tak a železnice brzy umožnila distribuci zemědělské produkce po celém regionu. Železniční trať sice ukončila provoz v roce 1935, ale rozhodně zanechala v regionu stopu. Ta byla oživena jako turistická a cyklistická stezka. Je velmi dobře značená, vezme vás přes mosty a viadukty, provede vás osvětlenými tunely a bujnou krajinou.

Pazin
Pazin

Zip line přes působivou propast Pazin

Pula je sice největší město na Istrii, ale správním sídlem župy je Pazin. Najdete tu středověký hrad, který ani časem neztratil nic ze své velkoleposti. Posazený na vrcholu vysokého útesu padajícího do propasti Pazin, dominuje majestátní krajině, která inspirovala literární velikány, jako byl například Dante Alighieri a Jules Verne.

Zapomeňte na procházky a vydejte se do oblak. Působivé památky tohoto místa si můžete prohlédnout z výšky díky zip line, která vede nad propastí. Pravidelně je v provozu od 1. 5. a má dvě části. První je dlouhá 220 metrů, druhá 280 metrů. To dává dostatek času milovníkům adrenalinu k obdivování krásné krajiny i působivých památek.

ČTĚTĚ:   Slano - malebné letovisko u Dubrovníku s krásnými plážemi

Po stopách pašeráků v pohoří Učka

Chcete vědět, kudy vedly v minulosti na Istrii stopy pašeráků? Mezi Kvarnerem a Istrií tvoří přirozenou hranici pohoří Učka. Byly tu vytvořeny 3 unikátní turistické stezky, které seznamují s historií pašování v této oblasti.

Právě tudy se ve 30. letech 20. století pašovalo spotřební zboží, jako byl cukr a ropa. V té době byla totiž na pobřeží kolem Rijeky zřízena bezcelní zóna s cílem stimulovat turistický ruch a místní ekonomiku. Spotřební zboží přes noc výrazně zlevnilo a bojující obyvatelstvo brzy začalo tyto produkty pašovat přes Učku pěšky. Prodávali ho za účelem zisku ve zbytku regionu jako způsob, jak přežít v době nedostatku.

Labin
Labin

Hornická historie v Raši

Málokdo ví o tom, že Istrie má dlouhou historii těžby uhlí, a to konkrétně v oblasti kolem města Labin u východního pobřeží poloostrova. Pravděpodobně nejunikátnějším místem v hornické krajině je Raša. Je to nejmladší město Istrie, které bylo záměrně vybudováno ve 30. letech 20. století, aby ubytovalo horníky a jejich rodin.

Na hlavním náměstí ve městě Raša byl vybudován kostel ve tvaru převráceného důlního vozíku. Byl zasvěcen svaté Barboře, patronce horníků. Doly jsou už dávno uzavřeny, ale i tak můžete nahlédnout do temného života horníků, například v hornickém domě Arsia na náměstí. V tomto muzeu se můžete projít po původní železniční trati obklopené zvuky těžby uhlí a vzdálených výbuchů. Dozvíte se příběhy skutečných horníků, kteří kdysi obývali město. Díky dokonalé replice typického hornického bytu nahlédnete do jejich domovů.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2024, Kategorie : Chorvatsko