Istrie známá i neznámá


ubytování Chorvatsko

Chtěli byste vyrazit na nějakou letní dovolenou, avšak nevíte kam? Rádi byste se vykoupali v moři, odpočinuli na krásných plážích, ale také poznávali místní zvyky a kulturu? My pro vás jedno takové místo máme – Istrii. Tomuto chorvatskému poloostrovu se často nedostává takové pozornosti v ČR, jakou by si zasloužil. A to je přeci škoda…

Istrie je poloostrov u jaderského moře ležící na západní straně Chorvatska, z malé části dokonce i za hranicemi v sousedním Slovinsku a co by kamenem dohodil od Terstu ve slunné Itálii. A zejména v chorvatské části nalezneme několik míst, která byste rozhodně neměli minout.

Asi nejznámějším istrijským městem je starobylá Pula. Její historie sahá až do období římských císařů, což městu propůjčuje speciální nádech, v němž se mísí antická kultura v čele se slavným amfiteátrem, v němž se pravidelně konají filmové či hudební festivaly, aby nakonec byla vystřídána velikým přístavem či rezidencí Tita z 20. století. Ještě za druhé světové války spadala Pula pod Itálii, dodnes tak není problém se tu domluvit italsky.
istrie pula

Jen kousek pod Pulou se nachází poloostrov Kamenjak, který je proslulý svou krásnou přírodou a mnoha zátokami. Je tomu již dvacet let, co se Kamenjak stal chráněnou památkou, a proto si tu můžete vychutnat nádhery přírody v celé kráse. Nevedou zde žádné velké silnice, ba naopak – za vjezd s autem musíte dokonce uhradit menší poplatek. I díky tomu se z Kamenjaku stal ráj cyklistů i pěších, kteří si užívají místních vyhlídek a vodních jeskynní. Velikou popularitu si poloostrov získal také u surfařů – díky své poloze a pravidelným větrům se jedná o skvělé místo pro windsurfing.
istrie kamenjak

Oblíbená, avšak zcela odlišná. Tak by se dala charakterizovat Rovinj, turisticky oblíbené letovisko s historickým centrem a křišťálově čistým pobřežím. Na rozdíl od Puly se zde nachází spíše středověké památky, a díky 22 blízkým ostrovům nenazvou Rovinj místní jinak, než „chorvatské Benátky“. V Rovinji naleznete například roztomilý přístav, lesopark Punta Corrente či působivou katedrálu sv. Eufemie, která byla původně zasvěcena svatému Jiří.
istrie rovinj

ČTĚTĚ:   Jarní zajímavosti z Chorvatska

Ještě o něco více na sever se nachází kdysi římská provincie Poreč. Toto malebné městečko nabízí turistům mnoho kulturního vyžití, ač zde žije jen asi 15 tisíc obyvatel. Místní bazilika sv. Eufrazia, centrum velikého Biskupského komplexu, je zapsána mezi památky UNESCO. Zůstalo zde také mnoho pozůstatků po původních antických stavbách, které byly mnohdy doplněny o stavby renesanční a gotické – ostatně Poreč spadala nezanedbatelnou k Byzantské říši. Hned u Poreči se nachází také ostrov Svatého Mikuláše, který žije svým vlastním životem, a na nějž vedou pravidelné lodní spoje.
istrie poreč
Významnou součástí istrijské historie jsou také tradiční festivaly, zejména pak festivaly jídla. Na nich můžete ochutnat mnohé místní speciality, které se ve velkém točí okolo mořských plodů a ryb. Ty si můžete dát hned v několika úpravách, přičemž každá propůjčuje masu specifický nádech a vzhled. Populární istrijskou pochutinou jsou také všemožná jídla s jehněčím. Běžně se na ulicích setkáte s nádobami v popelu, v nichž se tu jehněčí či hovězí připravuje již po staletí. Že je maso v Istrii oblíbené, dokazují také mnohé úpravy vepřového masa, na své si – ačkoliv méně – přijdou i milovníci masa drůbežího.

Není divu, že je Istrie považována za chloubu Jadranu. Mísí se zde rozličné kultury, od starobylé antiky až po moderní zástavbu, avšak místo si přesto zachovává určitou jednotu, svůj půvab. Bohužel však mnoho lidí nevidí pod Istrií nic jiného, než moře a kamení. To je rozhodně škoda, neboť Istrie rozhodně má co nabídnout. A pokud snad stále nevěříte, zkuste zavítat do Istrie naživo.


apartmány Istrie
Levné apartmány na Istrii

One Response to Istrie známá i neznámá

  1. Aneta Gaálová

    je krásná 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2016, Kategorie : Istrie, Magazín