Jaderské moře se otepluje a jeho hladina zvyšuje


ubytování Chorvatsko

Ano, všichni milujeme Chorvatsko, ale i tady dochází ke změnám spojeným s oteplováním planety. Možná, že za 100 let už nebude ani památky po Zadaru a údolí řeky Neretvy se navždy stane součástí moře.

Nedávné výzkumy ukazují, že horní vrstva Jaderského moře se otepluje, a to poměrně velkou rychlostí. Zároveň se zvyšuje jeho hladina. Předpokládá se, že na konci našeho století stoupne vodní hladina přibližně o celý jeden metr. Je pravda, že se toho většina z nás nedožije, přesto je důležité o tom vědět a dělat všechno pro to, aby se nenaplnily temné scénáře o hladomoru, válkách a masové migraci za ornou půdou.

Chorvatsko

Jaderské moře se oteplilo o necelé 2 °C za posledních 60 let!

Geofyzik Mirko Orlić tvrdí, že teplota vody v té nejvyšší vrstvě, kterou si představte hlubokou cca 20 metrů, vzrostla o 1,8 °C za posledních 6 dekád. Rychlost oteplování moře se navíc zvyšuje, neboť podle něj a jeho výzkumů se polovina z těchto necelých 2 °C zvýšila za posledních 20 let.

Možná si říkáte: „Dva stupně sem, dva stupně tam“, jenže ono to tak jednoduché není. Pro nás, pro laiky, opravdu 2 stupně za 60 let nic neznamenají. Vědci však vědí, že mají tyto změny negativní dopad na život pod vodou a ve finále i pro všechny živočichy a rostliny žijící poblíž vody. A to včetně člověka.

Milna

Ke změnám dochází pod vodou, dopad to však bude mít i na souši.

Zvyšující se teplota již změnila základní charakter moře tak, že umírají korály a některé druhy invazivních řas a ryb teplejší vodu v moři využívají. Tyto invazivní druhy se sem dostávají ze Středozemního moře a dokážou přemoci existující korály a ryby žijící v místních vodách. Oteplování moře souvisí i s vlnami veder, které zažíváme u pobřeží rok od roku silnější a delší.

ČTĚTĚ:   Sumpetar na Omišské riviéře

Jediné, co zatím pociťujeme, jsou právě ty vlny veder, které mnoho turistů souží. Většina z nás nepociťuje přílišnou změnu, zda se koupeme v moři studeném 25 °C nebo 27 °C. Stále však nad námi všemi visí šedý stín v podobě budoucnosti, když nebudeme nic dělat a nesnížíme emise skleníkových plynů.

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte

One Response to Jaderské moře se otepluje a jeho hladina zvyšuje

  1. Jarda Vrba

    Ne né ! A Alpy se zmenšují , možná že za 100 let nebudou potřeba tunely.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2018, Kategorie : Chorvatsko