Jak nepřibrat na dovolené v Chorvatsku?


ubytování Chorvatsko

Letní dovolenou si plánujeme dlouho dopředu. Někteří se na ni těší i celý rok a ve svých hlavách si představují, jak to bude celé skvělé. Jen vy, drink, zmrzlina, pláž.. Krásná představa, nemyslíte?

Většinou si na dovolené dopřejeme o dost víc než doma, lákají nás nové chutě a místní speciality. Byl by hřích neochutnat. Popíjíme taky více alkoholu. A najednou bum. Vrátíme se z dovolené a na váze klidně i o pět kilo víc!

Jak si teda užít dovolenou, dopřát si a nepřibrat?

Pijte vodu

Pitný režim je důležitý pořád, nejen na dovolené. V horkém počasí však stoupá význam pravidelného doplňování tekutin. Dospělý člověk by měl v letních dnech vypít denně 3 litry neperlivé vody.

Na dovolené se každý den počítá a je škoda byť jen jeden proležet třeba s bolestmi hlavy v apartmánu nebo na hotelovém pokoji. Děláte to pro své zdraví a taky proto, abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím.

Alkohol na dovolené

Alkohol obsahuje cukr a pokud na dovolené popíjíte více než normálně, bude to znát i doma po příjezdu na váze. V případě, že si takovou skleničku vína u moře nechcete odepřít, doporučujeme sáhnout po vinném střiku 1:1 ředěný vodou a po suchém bílém vínu, které obsahuje nejméně kJ.

Maximální denní dávka vína by měla být do 300 ml denně.

Jídlo na dovolené

Je jasné, že každý si chce na dovolené dopřát! To jde i tak, aniž byste si přivezli domů kila navíc. Základem je jíst dostatek ovoce a zeleniny. Zelenina může tvořit až třetinu snídaňového talíře.

kalamáry

U oběda se vyvarujte smaženým jídlům. Středomořská strava navíc obsahuje hodně zdravých jídel. Dopřejte si tak saláty s mořskými plody a místní pochutiny z ryb. Jako přílohu volte opět hlavně zeleninu.

ČTĚTĚ:   Nejlepší pláže v Chorvatsku - Kvarner

Dopřávejte si hodně salátů a ve Středomoří nezapomeňte ochutnat saláty s mořskými plody nebo místní ryby. Jako přílohu volte opět zeleninu. V případě salátů dávejte pozor na zálivky!

Pokud budete dodržovat tyto zásady stravování, určitě se nic nestane, když si občas dopřejete třeba zmrzlinu či sladký dezert.

bruschetta

Máte čas

Na dovolené nemusíte nikam spěchat. Žádná půlhodinová pauza na oběd jako v práci, žádné povinnosti spěchat vyzvednout děti ze školy. Nic. A moře vám taky nikam neuteče.

Přemýšlejte o jídle, rozmyslete si na co máte chuť, skládejte talíř tak, aby na něm byl dostatek bílkovin, tuků i sacharidů v množství, které vaše tělo potřebuje. Nebojte se začlenit do jídelníčku dostatek mléka a mléčných produktů, – nebo jestli trpíte intolerancí na mléko, můžete vyzkoušet delaktozovaní produkty, nebo se zaměrte na zeleninu: avokádo a oříšky jako zdroj zdravých tuků a další.

Čas nehraje roli jen při výběru jídla ale i při samotném jezení. Vychutnejte si každé sousto!

Jídlo na cestu

Už cestou na dovolenou je třeba se pravidelně posilňovat. Říká se, že každý správný Čech se pozná při zastávce podle chlebu a řízku. Což samozřejmě není vhodná svačina v případě zdravého životního stylu. Doma se dají nachystat rozhodně lepší svačiny, výživově i chuťově.

Základem by opět měl být dostatek zeleniny a balená voda. Dále vám jako zdravé svačinky poslouží oříšky, sušené ovoce, proteinové tyčinky a další.

Inspirace: Už jste slyšeli o dračí krvi? Dračí krev se užívá pro své analgetické a antivirotické účinky. A na cestách se hodí užívat ji preventivně! Ulevuje také při bodnutí hmyzem, což se v Chorvatsku bude určitě hodit.

Pohyb

Pokud na dovolené nechcete přibrat a přesto si dopřát, nezbývá vám nic jiného než se hýbat. Pořád totiž platí jednoduchá rovnice, výdej musí být vyšší než příjem, popř. musí být výdej a příjem v rovnováze, pokud nechcete přibírat.

ČTĚTĚ:   Baška na Krku - Kvarner

V letoviscích většinou není nouze o stezky, brzy ráno můžete chodit běhat, na večer můžete začlenit procházky podél pobřeží.

No a přes den samozřejmě neležíme jenom na pláži, ale dostatečně plaveme. Věděli jste, že plaváním lze spálit až 600 kcal? To je skoro celý oběd.

Pokud máte možnost vyzkoušet si nějaký další vodní sport, třeba vodní lyžování nebo se zúčastnit lekce aquaerobicu, tak jen do toho!

Pro zpestření dovolené v Chorvatsku doporučujeme také vyrazit jeden den na výlet a pohybové aktivity na dovolené jsou rázem na světě.

Tak hurá za sluníčkem! Levné apartmány poptejte nezávazné přímo od majitelů bez provize cestovkám na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Jak nepřibrat na dovolené v Chorvatsku?
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko