Jak se dostat do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu


ubytování Chorvatsko

Nejkratší trasa z Čech do Chorvatska vede přes Rakousko a Slovinsko a vyplatí se hlavně pro turisty směřující na Istrii nebo o něco níže. Ovšem pokud se rozhodnete pro dovolenou vlastním autem na jižnější pobřeží Jadranu, pak stojí za úvahu trasa přes Maďarsko a Bosnu a Hercegovinu. Je to sice o trochu delší cesta, zato poznáte jiný kraj a zejména cestou přes Bosnu se seznámíte s pravou a nefalšovanou balkánskou atmosférou. Pokud jde o silnice, tak jediný dálniční úsek je mezi Kakanjem a Sarajevem.

old-bridge-over-Neretva-river-Mostar-Bosnia-and-Herzegovina-main-1Jinak se jede stále po státních silnicích dobré kvality, ovšem musíte počítat se značným provozem. Zkušenosti lidí, kteří tuto trasu absolvovali radí dodržovat silniční předpisy a zejména předepsanou rychlost, neboť policisté jsou zde dost aktivní a nekompromisně rozdávají pokuty za překročení rychlosti.

Chcete-li se cestou pokochat krásnou krajinou, pak vás tato trasa nezklame. Převážně vede údolím ředy Bosny a Neretvy a po stranách budete obkopeni horami. Zejména úsek mezi Jablanicou a Mostarem, který se zařezává do kaňonu řeky Neretvy musí lahodit oku každého turisty.

Jinou variantou je trasa přes Banja Luku, Bugojno, Mostar a Metkovič. Je sice ještě o něco více klikatější, ale ještě krásnější. A provoz je zde mnohem menší. Výborné je, že úsek od hraničního přechodu v Gradišce do Banja Luky tvoří nová čtyřproudová rychlostní silnice, což vám cestu zpohodlní a urychlí. Za Banja Lukou vás bude doslova fascinovat kaňon řeky Vrbas a o něco dále vyjedete do sedla s impozantním výhledem do okolí a i dále na vás bude čekat další kaňon, tentokrát vytvořený řekou Jablanica.

Cestovat hlavně do střední a jižní Dalmácie přes Bosnu a Hercegovinu je sice pomalejší, zato bude ztracený čas bohatě vyvážen nevšedními cestovatelskými zážitky. Úžasná příroda s krásnými výhledy, dlouhé úseky bez domů a lidí a výborná kvalita převážně úplně nových silnic.

ČTĚTĚ:   Ostrov Lošinj

K hranicím Bosny se dostanete nejlépe přes Budapešť a dále nádhernou a většinou prázdnou dálnicí do Mohácse, dále přes Osijek do Sarajeva a pak už k pobřeží Jadranu. Každá trasa vám nabídne něco nového a nepoznaného a rádi se sem budete vracet.

Jak se dostat do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu
3.9 (78.1%) 21 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín