Jak si užít Chorvatsko levně


ubytování Chorvatsko

Dovolená v Chorvatsku bývá pro Čechy jednou z nejlevnějších. Vždy je však možné najít cestu, jak ještě více ušetřit. Přinášíme vám několik tipů, jak si dovolenou u moře užít za málo peněz.

Cesta vlastním vozem

To, že se nejlevněji dostanete do Chorvatska autem, je pravda známá každému Čechovi. Pro příklad si vezmeme cestu do Puly z Prahy. Délka trasy je cca 900 km, tudíž při dobré spotřebě (5,5 litru na 100 km) vás cesta tam vyjde na cca 1500 Kč. A to je opravdu za hubičku.

Pokud jedete jen ve dvou, zkuste se domluvit s přáteli nebo přáteli přátel a pokuste se zaplnit auto. Ve čtyřech by každého vyšla zpáteční cesta na 750 Kč! V Chorvatsku a Slovinsku je cena nafty i benzínu o něco vyšší než u nás. Nejlepší zemí, kde natankovat, je v době psaní článku Rakousko. Vyplatí se proto určitě doplnit plnou nádrž tam.

Placení dálničních známek se bohužel nevyhnete v Rakousku, kde 10 denní stojí 9 eur. Slovinská týdenní stojí 15 eur, měsíční 30 eur (dálnici se však můžete vyhnout). V Chorvatsku se nekupuje klasická dálniční známka, ale určité úseky jsou zpoplatněné mýtem. Platí se okolo 40-100 kun a peníze se vybírají na mýtných bránách. Tyto poplatky vás také neminou.

Cestování mimo sezónu

Jak si užít Chorvatsko levně

Každému musí být jasné, že dovolená mimo sezónu vyjde laciněji než uprostřed léta. Levnější je ubytování i služby. Nevýhodou naopak může být horší počasí, studenější moře a zavření některých podniků. Sezóna v Chorvatsku začíná 1. července a končí 31. srpna, ale například v červnu jsou běžné teploty okolo 30 stupňů, v září 25 stupňů. Hned po sezóně bývá moře stále ještě prohřáté, takže ani to nemusí být problém. A hlavně, podstatně ubyde turistů!

Ubytování v soukromí

Není to jen cena samotného ubytování, ale dovolená v soukromých apartmánech nabízí také možnost samostatného vaření, používání grilu zdarma a často také rady od místních, které bývají mnohdy k nezaplacení. Poradí vám například místní podniky, které se budou rozhodně pohybovat v jiných cenových relacích, než turistické restaurace na promenádě, nebo ukážou místo, kde můžete koupit levné a dobré od místních.

Zvažte výlety lodí

Výlety lodí, obzvlášť v zemi s tolika ostrovy a ostrůvky jako má Chorvatsko, bývají jedny z nejkrásnějších zážitků. Rozhodně vám je nebudeme upírat. Dejte si však pozor na to, kolik stojí. Na ostrůvky vždy jezdí i veřejná lodní doprava, kterou využívají místní. Je proto zbytečné platit desítky eur za výlet na ostrov, kam se můžete v pohodě dostat za desítky kun. Namítnete, že v rámci organizovaného výletu, je zahrnutý oběd? Udělejte si vlastní sendviče, nebo si zajděte na jídlo do restaurace na ostrově. Pořád se vám to cenově mnohonásobně vyplatí a vůbec o nic nebudete ochuzeni.

Turistické karty – nemusí být výhodné vždy

Jak si užít Chorvatsko levně

Turistické karty se slevami nabízí všechna významnější města, kde to žije turistickým ruchem.  Jste-li milovníkem muzeí, galerií a jiných kulturních institucí, určitě se vám vyplatí. Pokud však už při návštěvě druhého muzea znuděně zíváte, kartu si nekupujte. Vyberte si jedno muzeum nebo galerii a zaplaťte si prostě jeden vstup.

Chovejte se tak, jako kdybyste byli doma!

Je to jednoduché. Chovejte se i na dovolené tak, jak byste se chovali, kdybyste na daném místě žili. Jezdí místní na organizované výlety? Nejezdí, a přesto ostrovy znají. To znamená, že se tam dá dostat i jinak. Sedí místní v předražené restauraci na promenádě? Nesedí, a přesto si i venku pochutnávají na výborné chorvatské kuchyni. Kupují si místní předražený olivový olej v obchůdcích se suvenýry? Nekupují, přesto ho však používají a rozhodně za něj nedávají tolik peněz! Stačí se jen poptat, prošmejdit i postranní uličky, zajít do obyčejných obchodů, nechat si poradit.

Levná dovolená nemusí být nudná a někdy je to dokonce větší zábava, než utrácet zbytečně spousty peněz!

 

Jak si užít Chorvatsko levně
Ubytování v Pule

Jak si užít Chorvatsko levně
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2018, Kategorie : Chorvatsko