Jak si užít Chorvatsko levně


ubytování Chorvatsko

Dovolená v Chorvatsku bývá pro Čechy jednou z nejlevnějších. Vždy je však možné najít cestu, jak ještě více ušetřit. Přinášíme vám několik tipů, jak si dovolenou u moře užít za málo peněz.

Cesta vlastním vozem

To, že se nejlevněji dostanete do Chorvatska autem, je pravda známá každému Čechovi. Pro příklad si vezmeme cestu do Puly z Prahy. Délka trasy je cca 900 km, tudíž při dobré spotřebě (5,5 litru na 100 km) vás cesta tam vyjde na cca 1500 Kč. A to je opravdu za hubičku.

Pokud jedete jen ve dvou, zkuste se domluvit s přáteli nebo přáteli přátel a pokuste se zaplnit auto. Ve čtyřech by každého vyšla zpáteční cesta na 750 Kč! V Chorvatsku a Slovinsku je cena nafty i benzínu o něco vyšší než u nás. Nejlepší zemí, kde natankovat, je v době psaní článku Rakousko. Vyplatí se proto určitě doplnit plnou nádrž tam.

Placení dálničních známek se bohužel nevyhnete v Rakousku, kde 10 denní stojí 9 eur. Slovinská týdenní stojí 15 eur, měsíční 30 eur (dálnici se však můžete vyhnout). V Chorvatsku se nekupuje klasická dálniční známka, ale určité úseky jsou zpoplatněné mýtem. Platí se okolo 40-100 kun a peníze se vybírají na mýtných bránách. Tyto poplatky vás také neminou.

Cestování mimo sezónu

Lošinj_Borik

Každému musí být jasné, že dovolená mimo sezónu vyjde laciněji než uprostřed léta. Levnější je ubytování i služby. Nevýhodou naopak může být horší počasí, studenější moře a zavření některých podniků. Sezóna v Chorvatsku začíná 1. července a končí 31. srpna, ale například v červnu jsou běžné teploty okolo 30 stupňů, v září 25 stupňů. Hned po sezóně bývá moře stále ještě prohřáté, takže ani to nemusí být problém. A hlavně, podstatně ubyde turistů!

ČTĚTĚ:   Podgora - jižní Dalmácie

Ubytování v soukromí

Není to jen cena samotného ubytování, ale dovolená v soukromých apartmánech nabízí také možnost samostatného vaření, používání grilu zdarma a často také rady od místních, které bývají mnohdy k nezaplacení. Poradí vám například místní podniky, které se budou rozhodně pohybovat v jiných cenových relacích, než turistické restaurace na promenádě, nebo ukážou místo, kde můžete koupit levné a dobré víno od místních.

Zvažte výlety lodí

Výlety lodí, obzvlášť v zemi s tolika ostrovy a ostrůvky jako má Chorvatsko, bývají jedny z nejkrásnějších zážitků. Rozhodně vám je nebudeme upírat. Dejte si však pozor na to, kolik stojí. Na ostrůvky vždy jezdí i veřejná lodní doprava, kterou využívají místní. Je proto zbytečné platit desítky eur za výlet na ostrov, kam se můžete v pohodě dostat za desítky kun. Namítnete, že v rámci organizovaného výletu, je zahrnutý oběd? Udělejte si vlastní sendviče, nebo si zajděte na jídlo do restaurace na ostrově. Pořád se vám to cenově mnohonásobně vyplatí a vůbec o nic nebudete ochuzeni.

Turistické karty – nemusí být výhodné vždy

Záhřeb_muzeum

Turistické karty se slevami nabízí všechna významnější města, kde to žije turistickým ruchem.  Jste-li milovníkem muzeí, galerií a jiných kulturních institucí, určitě se vám vyplatí. Pokud však už při návštěvě druhého muzea znuděně zíváte, kartu si nekupujte. Vyberte si jedno muzeum nebo galerii a zaplaťte si prostě jeden vstup.

Chovejte se tak, jako kdybyste byli doma!

Je to jednoduché. Chovejte se i na dovolené tak, jak byste se chovali, kdybyste na daném místě žili. Jezdí místní na organizované výlety? Nejezdí, a přesto ostrovy znají. To znamená, že se tam dá dostat i jinak. Sedí místní v předražené restauraci na promenádě? Nesedí, a přesto si i venku pochutnávají na výborné chorvatské kuchyni. Kupují si místní předražený olivový olej v obchůdcích se suvenýry? Nekupují, přesto ho však používají a rozhodně za něj nedávají tolik peněz! Stačí se jen poptat, prošmejdit i postranní uličky, zajít do obyčejných obchodů, nechat si poradit.

ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Castor/Pollux - Skvělá dovolená

Levná dovolená nemusí být nudná a někdy je to dokonce větší zábava, než utrácet zbytečně spousty peněz!

 

levné apartmány Pula
Ubytování v Pule

Jak si užít Chorvatsko levně
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2018, Kategorie : Chorvatsko