Jak si vede Chorvatsko po přijetí eura


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko prý po přijetí eura slaví bouřlivou letní sezónu. Je to opravdu tak žhavé? Místní obyvatelé zase až tak šťastní údajně nejsou.

Mohou Chorvati slavit nebo si letos oproti jiným rokům moc nepolepšili? Čísla zveřejněná chorvatským ministerstvem cestovního ruchu ukazují nárůst návštěvníků o 12 % ve srovnání s rokem 2022. To je velmi dobrý výsledek. Samotní obyvatelé jsou ale trochu v rozpacích.

Změny, které vrací Chorvatsko na turistickou mapu

Podle chorvatského ministerstva cestovního ruchu letos už prý Chorvatsko navštívilo 9 milionů lidí, což je o 12 % více než loni. Čím to je? Má to velmi jednoduchý důvod – Chorvatsko na začátku letošního roku vstoupilo do eurozóny a schengenského prostoru. Turisté z EU tyto změny přivítali s otevřenou náručí.

Nebýt jiných politických a ekonomických důvodů, Chorvatsko by jistě slavilo velmi úspěšný návrat na turistickou scénu po covidových letech 2019-2020, kdy turismus ze země téměř vymizel.

Makarska

Euro zjednodušuje turistům pobyt

Eurozóna turistům pobyt a cestu sem hodně zjednodušila. Nemusí hledat směnárny, ani kontrolovat kurzy. Pro místní to ale až tak dobrá zpráva není.

Pro místní obyvatele je to velká změna a stále, ještě i teď, se snaží přizpůsobit novým cenám. Navíc lidé, především prodejci, chorvatskému ministerstvu cestovního ruchu nevěří, protože podle nich je turistů v zemi letos o 20-30 % méně než loni.

Inflace s Chorvatskem zamávala stejně jako jinde

Pro mnoho Chorvatů je inflace, stejně jako třeba u nás, těžko zvládnutelná. V listopadu loňského roku dosáhla svého vrcholu, kdy byla na 13,5 procentech a i když postupně klesala, v lednu došlo k prudkému nárůstu cen, když Chorvatsko přešlo na Euro. Nyní se inflace ustálila na 7,6 procentech.

Vzhledem k tomu, že cestovní ruch je pro řadu obyvatel zásadním příjmem a tvoří 20 % chorvatského HDP, je velmi důležité, aby turisté zemi navštěvovali. Prozatím ale, jak se zdá, tady vidíme velký rozdíl mezi tím, jak se cítí místní obyvatelé a čísly, které ukazuje ministerstvo cestovního ruchu.

ČTĚTĚ:   Poloostrov Kamenjak láká na panenskou přírodu
Rovinj

Své dva týdny dovolené na Jadranu si vzít nenecháme!

Ať je to všechno jak chce, ten, kdo tuto úžasnou zemi s křišťálově čistým mořem miluje, do ní zkrátka pojede. Jak to mají Češi?

Češi patří mezi mezi milovníky Chorvatska. Krásné moře, vzdálenost, která se dá ujet autem, možnost domluvit se – to je jen pár důvodů, proč sem jezdíme. A ceny? Většina se shoduje, že jsou podobné jako u nás, takže rozhodně nejsou důvodem zůstat letos doma. Do Chorvatska se letos zkrátka jede, stejně jako každý jiný rok. Mnoho lidí si totiž říká: „Kdo ví, co bude za rok“. A je to pravda, užijte si svou dovolenou v Chorvatsku a nezapomeňte opalovací krém, slunce asi bude víc než dost!

Jak si vede Chorvatsko po přijetí eura
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2023, Kategorie : Chorvatsko