Jaká je cesta do Chorvatska přes Slovinsko


ubytování Chorvatsko

Cestovat do Chorvatska se dá několika trasami. Pokud se chcete vydat na dovolenou k Jadranu vlastním automobilem, určitě budete zvažovat nejvhodnější trasu. Každá z nich má samozřejmě svá pro a proti. Záleží na vašich prioritách, zda dáváte přednost krátké vzdálenosti, rychlosti a pohodlí dálnice, nebo si chcete naopak cestu užít a poznat krajinu, kudy se ještě nejeli.

Rozhodující je rovněž místo vašeho bydliště, odkud se na cestu vydáte a stejně tak cílové místo. Kdo se chce vydat na Istrii nebo i severní část Kvarneru, bude pro něho zřejmě nejvýhodnější využít trasu přes Rakousko a Slovinkso. V tom případě bude nejlepší jet po severojižní dálnici, na kterou se najede za Slovinsko-Rakouským hraničním přechodem. Jedna z variant vede po dálnici přes Maribor, Ljubljanu a Postojnu. Budete sice platit 15 eur za slovinskou dálniční známku, ovšem oproti trase přes Záhřeb a Rijeku se vyhnete placení značných poplatků za dálnici v Chorvatsku.

8Jenomže pozor, tato známka je týdenní, takže při delším pobytu budete muset koupit známku další. Placené slovinské dálnici je možné se vyhnout, ovšem letos je to dosti složité, jelikož hlavně úsek kolem Ptuje je tak nešikovně značený, že se ani nenadějete a jste ke svému překvapení na dálnici. Pak vám už dohadování uvnitř vozu o tom, kdo to přehlédl, nebude nic platné. Někteří řidiči však tvrdí, že je to jednoduché a stačí se doma předem podívat na Google maps.

Většina turistů volí přejezd do Chorvatska ve směru na Záhřeb. Do Slovinska se vjede přes hraniční přechod Šentilj a pokračuje se po dálnici ve směru na Maribor, který se objede po východním dálničním obchvatu. Pak se pokračuje po dálnici z Mariboru k Ptuji.

ČTĚTĚ:   Ostrovy Chorvatska - Cres

Z drtivé většiny našeho území je trasa do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko zdaleka nejkratší. Pokud někteří naši turisté spekulují, jak se vyhnout zakoupení Slovinské dálniční známky, pak je dobré řídit se radami zkušených a rovněž pracovníků našeho velvyslanectví v Lublani. Jde o to, že ve Slovinsku vás může potkat riziko, že sjedete na dálnici, aniž byste chtěli a slovinská policie je v tomto směru nekompromisní. Pokud nemáte dálniční známku, zaplatíte značnou pokutu, která mnohonásobně převyšuje částku za měsíční dálniční známku. Proto je lépe volit jistotu a klid a dálniční známku si opatřit ještě před cestou. Ušetříte si nervy i peníze.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín