Jaké doklady potřebujete při cestě do Chorvatska?


ubytování Chorvatsko

Také se vám už blíží vysněná dovolená v Chorvatsku? Pokud jezdíte do této destinace každý rok nebo velmi často, pravděpodobně víte, jaké doklady na cestu k nádhernému Jadranu potřebujete. Stále jsou však tací, kteří do Chorvatska nejezdí pravidelně. Především tedy pro ně přinášíme informace o tom, jaké cestovní a případně jiné doklady budou na cestě do Chorvatska i při cestování po něm potřebovat.

Chorvatsko členem EU

Chorvatsko se stalo 1. července 2013 novým členem Evropské unie. Cestování do této příjemné dovolenkové země je tedy mnohem jednodušší, než tomu bývalo dříve. S celními kontrolami se již na hranicích Chorvatska a jiných členských států EU nesetkáte, stále jsou však zachovány hraniční kontroly: cestovní doklady při vstupu do Chorvatska i výstupu z něj jsou nadále kontrolovány pohraniční policií.

Chorvatsko v EU

OP nebo platný pas musí mít dospělí i děti!

K cestování do Chorvatska vám postačí platný občanský průkaz nebo platný cestovní pas. Pokud jedete na dovolenou s dětmi, také je nutné, aby měli svůj doklad totožnosti: pas nebo občanský průkaz. Často se také stává, že s sebou na dovolenou vezmou někteří turisté dítě svých přátel nebo od někoho z rodiny. V takovém případě se určitě vyplatí mít s sebou podepsaný souhlas zákonného zástupce. Není to nutnost, ale nikdy nevíte, co se stane a je lepší mít tento papír pro všechny případy s sebou.

Rakousko a Slovinsko projedete bez problémů

Autem do Chorvatska

Nemusíte mít obavy ani v zemích, přes které svým vozem pojedete. V Rakousku a ve Slovinsku vám postačí také občanský průkaz nebo cestovní pas, žádné vízum nepotřebujete. Cestovní pas musí být platný alespoň na dobu, po kterou budete na území pobývat. Pokud pojedete přes Maďarsko, zkontrolujte si raději předem stav vašeho cestovního dokladu.

ČTĚTĚ:   Sněhová nadílka na Jadranu

Pozor na Maďary: zkontrolujte si stav svých dokladů pečlivě

Maďaři jsou velmi puntičkářští a i celkem lehké poškození mohou považovat za problém, prohlásit váš doklad za neplatný a na své území vás nepustí. To jistě nikdo z vás nechce. Nevystavujte se tedy zbytečnému riziku a svůj pas nebo občanský průkaz mějte ve 100% kondici.

Další doklady při cestě autem

Pokud jedete vlastním vozem, samozřejmostí je platný řidičský průkaz a u sebe také musíte mít technický průkaz od vašeho motorového vozidla. Pokud budete cestovat s vozem z půjčovny nebo ho budete mít půjčený od jiné osoby, pro všechny případy je dobré mít s sebou písemné prohlášení se souhlasem dotyčného o použití vozidla. To je v podstatě vše, co je potřeba. Nejedná se tedy o nic, co byste neměli nebo nemohli jednoduše obstarat. Ve vaší cestě za krásami Chorvatska už vám nic nestojí.

Chorvatsko

Na závěr pár slov o pojištění

Co se týče zdravotního pojištění, Česká republika a Chorvatsko má mezi sebou podepsanou smlouvu o sociálním zabezpečení a občanům z Čech je v Chorvatsku poskytnuta neodkladná a potřebná péče na účet české pojišťovny. Rozhodně si s sebou tedy vezměte svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění. Vždy je vak lepší si ještě připlatit za komerční pojištění, které vaši peněženku rozhodně nezruinuje a vy budete mít na své dovolené více v klidu.


levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

2 Responses to Jaké doklady potřebujete při cestě do Chorvatska?

  1. Dobrý den,

    opravdu mi stačí na cestu do Chorvatska platný občanský průkaz?

    Děkuji

    Ševčíková Veronika

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2017, Kategorie : Chorvatsko