Jaké jsou poplatky na cestě do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Pokud se na dovolenou do Chorvatska chystáte autem, musíte počítat s nejrůznějšími poplatky, které vás během cesty čekají. České dálniční známky vynecháme, ale musíte počítat s poplatky v Rakousku, Slovinsku a také s poplatky v Chorvatsku. Poplatky na cestě do Chorvatska se liší a je tedy dobré být předem připraven na jejich počet a mít tak v zásobě dostatečný obnos peněz.

Pokud vyrazíte po nejčastější trase do Chorvatska, pojedete přes Rakousko, Slovinsko a po placených úsecích v samotném Chorvatsku. Můžete se vydat též po alternativní trase přes Německo a Maďarsko. Dálniční známky nás prvně potkají v Rakousku. Jejich cena se různí, podle časového období, po které platí. Za silniční známku pro automobily do 3,5 tuny na 10 dní zaplatíte 8,5 euro. Dále máte možnost zakoupit si známku na 2 měsíce za 24,8 euro či za 82,7 euro známku na celý jeden rok. Známky se dají zakoupit na čerpacích stanicích již u našich hranic.

Croatia travel: The Adriatic beckons, as does Dubrovnik and its red-tiled roofs. Visitors flock to this part of the Mediterranean.Po přejetí Rakouskem narazíte na další placené úseky ve Slovinsku. Můžete se sice vydat po neplacených úsecích, ale v horkém létě je tato cesta příliš únavná. Opět zde platí cena pro auta do 3,5 tuny a opět se liší dle časového období. Patnáct euro zaplatíte za známku, která vám vydrží týden. Pokud se rozhodnete pořídit si delší časový interval, musíte vydat 30 euro za měsíční známku či 110 euro za známku roční. Známku opět nakoupíte na hranicích s Rakouskem a Slovinskem. Pokud si neumíte poradit s německým jazykem, stačí, když řeknete, že požadujete vinětu a ve většině případů by vám měli rozumět.

Poplatky na cestě do Chorvatska nekončí ani v samotném Chorvatsku. To sice nemá dálniční známky jako ostatní země, ale platíte zde mýto za nové a pohodlné dálnice. Ceny se pohybují kolem 20 až 30 kun za 100 kilometrů. Při vjezdu na zpoplatněnou dálnici si vyzvednete u automatu lístek a při výjezdu zaplatíte buď kartou, nebo místní měnou. Je dobré mít u sebe při cestě dostatečný počet drobných, pokud nechcete platit výhradně kartou.

ČTĚTĚ:   Nejlepší pobyt v Chorvatsku a jak si ho užít

Pro představu ceny si spočítáme cestu z Prahy do Splitu tj. 1050 km, s autem co spotřebovává 8 litrů paliva na 100km tedy zaplatíme na palivu cca 3000 Kč, v Rakousku desetidenní dálniční známka za 240 Kč, ve Slovinsku týdenní dálniční známka za 420 Kč a v Chorvatsku dálniční poplatky 630 Kč. Celkem tedy to dělá zhruba 4300 Kč za cestu v jednom směru.

 

Jaké jsou poplatky na cestě do Chorvatska
3 (60%) 1 hlas[ů]

3 Responses to Jaké jsou poplatky na cestě do Chorvatska

  1. Jan Brabec

    Jo tohle je na konci září hodně aktuální 🙂

  2. Ota Mareček

    A proč by to nemělo být aktuální? Byl jsem na Istrii i poslední víkend v říjnu. Tady podzimní plískanice, tam nikde nikdo, moře teplé, počasí na kraťasy, restauratéři se o nás mohli poprat. Prostě bomba! (y)

  3. Lukáš Andil

    neskutočné informácie. Keď už chcú informovať turistou, tak nech to píšu viac rozšírene. Napr. že v Rakúsku musia turisti idúci od Nemecka počítať s poplatkom za tunely a to hneď 2x. Inak trasa v SLO mimo dialnice trvá cca. hodinu a vobec nieje únavná. Oproti dialnici je to časovo dlhšie o max 20 min. Článok je len zkopírovaný z x popisov Praha-Split.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Magazín