Tajemství jeskyně na Korčule


ubytování Chorvatsko

Proč se jezdí na Korčulu, každý jistě dobře ví: za nádhernou přírodou a úžasnými podmínkami pro koupání v moři. Je tu však ještě jedna věc, která rozhodně stojí za pozornost. Možná jste o ní již slyšeli: je to krasová jeskyně Vela spila neboli Velká jeskyně. Leží hned nad přístavem Vela Luka v nadmořské výšce 130 m na kopci Pinski rat. Pokud budete na ostrově Korčula, nezapomeňte si sem udělat výlet! Za chvíli vám prozradíme proč.

K jeskyni se dostanete snadno: z města Vela Luka pojedete po silnici pouhých 2,5 km nebo se můžete vydat cestou dlouhou asi 1 km přes kopec. Kromě toho, že se jedná o nádhernou jeskyni a pozoruhodnou přírodní památku, bylo také zjištěno, že se nachází na místě velmi bohatém na archeologické nálezy. Poprvé se o toto místo zajímal Grga Novak, archeolog, který zde vedl výzkum v roce 1952.

Vela spila

Co archeologové prozatím zjistili?

Samé zajímavé věci! Například to, že byla jeskyně Vela spila obydlena už v době před 20 000 lety p. n. l. Jeskyni obývali později také v době kamenné, bronzové i železné. Využívali ji jak Řekové, tak i Římané a obyvatelé Byzantské říše. Kromě kostí se zde našly i kousky keramiky. Kdyby se všechny našly a poskládaly, daly by dohromady jistě překrásné starodávné ozdobné předměty. Výjimkou nalezenou v jeskyni nejsou ani úlomky keramických nádob, které se v historických dobách používaly.

Velmi úspěšné pro archeology byly roky 1985 a 1986. V této době zde byla nalezena těla dospělých osob, kteří ležely skrčené na kamenné podložce. V rukou jeden třímal pozůstatky hvarské keramiky, u druhého se nalezly mušle. Toto byl jeden z důkazů rituálního pohřbívání.

Vela spila

Vědecké bádání v dnešní době

Ani v dnešní době vědci nezahálejí. Stále je zde obrovská neprozkoumaná plocha a již druhým rokem v jeskyni probíhá bádání. Jedná se o vědecký projekt financovaný Evropskou unií Mend The Gap, kterému jsou vyčleněny celkem 3 roky. Pro tento rok se vědci zabývají genetickým průzkumem rostlin, živočichů i lidí.

Tento mezinárodní vědecký projekt, jehož se účastní zástupci z řad studentů i vědců z celého světa, se hodnotí jako nejlepší z celkem 600 obdobných projektů, které probíhají v rámci EU.

Pokud byste měli zájem si prohlédnout některé pozůstatky a nálezy, které se našly v jeskyni Vela špilja, můžete tak učinit Kulturním centru v přístavu Vela Luka.

Vela Luka

Luxusní ubytování s výhledem

Opusťme nyní však historii a podívejme se na přírodní krásu tohoto jedinečného krasového útvaru. Oválná jeskyně Vela spila má rozlohu 1200 m², je cca 17 metrů vysoká a celých 40 metrů dlouhá. Tím, že se nachází na kopci má kouzelnou a působivou atmosféru. Jen si můžete představovat, kterak člověk jeskynní vylez před svůj „domov“ a rovnou se mohl kochat takovým nádherným výhledem do okolí. Tato jeskyně patřila bezesporu mezi „luxusní ubytování.“

Vela spila ukrytá mezi olivovníky je bezesporu místem, které bude lákat archeology i milovníky přírody a krásných výhledů donekonečna. A my jsme jenom zvědaví, jaké taje nám v budoucnosti ještě odkryje.


levné apartmány Korcula
Ubytování na Korcule

Ohodnoťte

One Response to Tajemství jeskyně na Korčule

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2017, Kategorie : Chorvatsko