Tajemství jeskyně na Korčule


ubytování Chorvatsko

Proč se jezdí na Korčulu, každý jistě dobře ví: za nádhernou přírodou a úžasnými podmínkami pro koupání v moři. Je tu však ještě jedna věc, která rozhodně stojí za pozornost. Možná jste o ní již slyšeli: je to krasová jeskyně Vela spila neboli Velká jeskyně. Leží hned nad přístavem Vela Luka v nadmořské výšce 130 m na kopci Pinski rat. Pokud budete na ostrově Korčula, nezapomeňte si sem udělat výlet! Za chvíli vám prozradíme proč.

K jeskyni se dostanete snadno: z města Vela Luka pojedete po silnici pouhých 2,5 km nebo se můžete vydat cestou dlouhou asi 1 km přes kopec. Kromě toho, že se jedná o nádhernou jeskyni a pozoruhodnou přírodní památku, bylo také zjištěno, že se nachází na místě velmi bohatém na archeologické nálezy. Poprvé se o toto místo zajímal Grga Novak, archeolog, který zde vedl výzkum v roce 1952.

Vela spila

Co archeologové prozatím zjistili?

Samé zajímavé věci! Například to, že byla jeskyně Vela spila obydlena už v době před 20 000 lety p. n. l. Jeskyni obývali později také v době kamenné, bronzové i železné. Využívali ji jak Řekové, tak i Římané a obyvatelé Byzantské říše. Kromě kostí se zde našly i kousky keramiky. Kdyby se všechny našly a poskládaly, daly by dohromady jistě překrásné starodávné ozdobné předměty. Výjimkou nalezenou v jeskyni nejsou ani úlomky keramických nádob, které se v historických dobách používaly.

Velmi úspěšné pro archeology byly roky 1985 a 1986. V této době zde byla nalezena těla dospělých osob, kteří ležely skrčené na kamenné podložce. V rukou jeden třímal pozůstatky hvarské keramiky, u druhého se nalezly mušle. Toto byl jeden z důkazů rituálního pohřbívání.

Vela spila

Vědecké bádání v dnešní době

Ani v dnešní době vědci nezahálejí. Stále je zde obrovská neprozkoumaná plocha a již druhým rokem v jeskyni probíhá bádání. Jedná se o vědecký projekt financovaný Evropskou unií Mend The Gap, kterému jsou vyčleněny celkem 3 roky. Pro tento rok se vědci zabývají genetickým průzkumem rostlin, živočichů i lidí.

ČTĚTĚ:   Ivan Dolac na ostrově Hvar

Tento mezinárodní vědecký projekt, jehož se účastní zástupci z řad studentů i vědců z celého světa, se hodnotí jako nejlepší z celkem 600 obdobných projektů, které probíhají v rámci EU.

Pokud byste měli zájem si prohlédnout některé pozůstatky a nálezy, které se našly v jeskyni Vela špilja, můžete tak učinit Kulturním centru v přístavu Vela Luka.

Vela Luka

Luxusní ubytování s výhledem

Opusťme nyní však historii a podívejme se na přírodní krásu tohoto jedinečného krasového útvaru. Oválná jeskyně Vela spila má rozlohu 1200 m², je cca 17 metrů vysoká a celých 40 metrů dlouhá. Tím, že se nachází na kopci má kouzelnou a působivou atmosféru. Jen si můžete představovat, kterak člověk jeskynní vylez před svůj „domov“ a rovnou se mohl kochat takovým nádherným výhledem do okolí. Tato jeskyně patřila bezesporu mezi „luxusní ubytování.“

Vela spila ukrytá mezi olivovníky je bezesporu místem, které bude lákat archeology i milovníky přírody a krásných výhledů donekonečna. A my jsme jenom zvědaví, jaké taje nám v budoucnosti ještě odkryje.


levné apartmány Korcula
Ubytování na Korcule

One Response to Tajemství jeskyně na Korčule

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2017, Kategorie : Chorvatsko