Je nutné do Chorvatska nějaké očkování?


ubytování Chorvatsko

Češi milují Chorvatsko, zvykli si do něj jezdit pravidelně rok co rok. Jelikož je počet našich turistů tak vysoký, zřejmě většina lidí již neřeší otázku očkování. Každý si s sebou bere obvyklé léky, které pravidelně užívá a k tomu několik těch nejběžnějších a věří, že s touto nezbytnou zásobou vystačí. O očkování se zajímá málokdo.

Pravdou je, že při cestě do Chorvatska není žádné zvláštní očkování nutné. Pouze v případě, pokud byste odjížděli na dovolenou z infikované oblasti. Pokud byste však neměli některé základní očkování doporučované pro cesty do zahraničí, měli byste je podstoupit s určitým předstihem.

Rozhodně se vyplatí před odjezdem do Chorvatska nechat si ověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám. Lékaři doporučují před každou cestou do ciziny očkování proti hepatitidě, k jejíž nákaze dochází nejčastěji kontaminovanou vodou či jídlem v místech se špatnou hygienou. Pokud byste se chtěli v Chorvatsku pohybovat ve volné přírodě, určitě byste se měli nechat očkovat pro vzteklině. To samé platí i v případě nebezpečí klíšťové encefalitidy. Abyste se vyhnuli tomuto nebezpečí, jsou před odjezdem nutné minimálně dvě dávky v odstupu dvou týdnů až tří měsíců.

flu vaccination

Cestovat do Chorvatska se dá různými způsoby. Mnoho našich turistů se vydává na dovolenou u Jadranu hromadnými prostředky, zejména zájezdovými autobusy. To přináší řadu nebezpečí přenosu nemocí, jako je například chřipka, pneumokoková infekce, případně i plané neštovice. Při používání společných sociálních zařízení je potřeba si dávat velký pozor při dotyku s klikami a dalšími předměty.

Jiná je situace, pokud cestujete do Chorvatska s malými dětmi. V dnešní době existuje již celá řada povinných očkování, která absolvují miminka již po pár týdnech po narození. Pak jsou ale typy očkování dobrovolné, o kterých byste se měli poradit se svým pediatrem s ohledem na věk dítěte a další faktory.

ČTĚTĚ:   Vyhlášení soutěže o 5ti denní pobyt
Je nutné do Chorvatska nějaké očkování?
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín