Jižní Dalmácie – Dubrovnická riviéra


ubytování Chorvatsko

Poměrně úzký pás pobřeží táhnoucího se od města Ploče na severu až po hranice s Černou Horou se nazývá jižní Dalmácie – Dubrovnická riviéra. Je to jihovýchodní cíp Chorvatska koupajícího se ve slunečním svitu, ovívaný středomořskou brízou a ozdobený drahokamem celého jadranského pobřeží, kterým je opevněné město Dubrovník. Od Bosny a Hercegoviny je oddělen Dinárským masivem. V moři je pak velký ostrov Korčula a řada menších ostrovů včetně Mljetu, idylického Národního parku. Dohromady s hornatým poloostrovem Pelješac tvoří kraj Dubrovník-Neretva.

Jen málo měst na světě o sobě může tvrdit, že je ideálem. Staré město sevřené silnými hradbami, které ho chránily po sedm století před útoky agresorů, leží na úpatí vrchu Srdje na nevelkém poloostrově. Nové části města se pak rozrůstají po přilehlém pobřeží.DAAA

V r. 1979 bylo staré město zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Historie Dubrovníku se datuje od 7. století, kdy barbaři zničili římské město Epidaurum a jeho obyvatelé uprchli na malý ostrůvek Lause, kde vybudovali opevnění. Na pevnině za průlivem vznikla později slovanská osada Dubrava, která se ve 12. st. spojila s Lausou, průliv byl zasypán a Dubrovník se stal významným obchodním centrem na pevnině, zajišťujícím spojení Středomoří s Balkánem. Dnes je Dubrovník hodně závislý na turistickém ruchu a má co nabídnout. Ve starém městě lze obdivovat renesanční bránu Pile, nádhernou dlážděnou promenádu s fontánou Onofrio, kostel sv. Spasitele, františkánský klášter, Ronaldův sloup, katedrálu s pozoruhodnými oltáři a relikviáři a kousek od ní obrovské akvarium s mořskou faunou. Impozantní jsou především městské hradby zbudované ve 13. – 16. st., které jsou dodnes nejkrásnější na světě. Mají délku přes 2 km, výšku až 25 m, na straně k pevnině mají tloušťku až 6 m, na straně k moři 2-3 m. Z jejích ochozů jsou úžasné výhledy na město i na moře.

ČTĚTĚ:   Flóra a fauna


ubytování Dubrovnik
Levné apartmány v DubrovníkuOhodnoťte

2 Responses to Jižní Dalmácie – Dubrovnická riviéra

  1. Květa Cvijeta Podroužková

    ♡♥♡♥♥♥♥♥♡♥♡

  2. Denisa St

    obrázek je z Brely

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín