Kaštel Novi – ze staré věže Ćipiko bude nový hotel


ubytování Chorvatsko

V letovisku Kaštel Novi (Jižní Dalmácie) byla nedávno zahájena dostavba a obnova věže Ćipiko, chráněné kulturní památky. Cílem stavebních prací je tuto stavbu zrekonstruovat a zrestaurovat, vrátit jí původní vzhled, jaký měla v 15. století a provozovat uvnitř čtyřhvězdičkový hotel.

V hotelu bude asi 50 ubytovacích jednotek, místnosti pro obchodní schůzky a ve věži budou exkluzivní apartmány. Jedná se o investici ve výši 75 milionů kun. Letohrádek Ćipiko je tvrz se šikmými zdmi v přízemí; v roce 1512 ho dal vystavět trogirský šlechtic Pavao-Antun Cippico. Vedle vyrostlo opevněné sídliště pro rolníky z vesnic z podhůří hory Kozjaku. Letohrádek působí dojmem pravého hradu, ale zdobené balkony a okna odhalují i jeho určení prázdninového domu.
Věž Ćipiko - Kaštela
Právě monumentální letohrádek Ćipiko, v němž je nyní muzeum města, je symbolem letoviska Kaštel Novi, který je 17 kilometrů daleko od Splitu. V archeologické sbírce Národopisného muzea Kaštelu se dochovaly cenné starochorvatské nálezy z lokalit Bijaći a Radun, ale také helénská keramika z oblasti Resniku. O cenné historické dědictví pečují pracovníci v Muzeu Kaštelů v kamenných zdech letohrádku Ćipiko.

Procházka po úzkých, typicky přímořskými uličkami letoviska Kaštel Novi kolem kamenných balatur (pavlačí) a bot (podloubí) vede do sklípků kaštelských vinařů, kteří v nich uchovávají výtečná vína, plody ze svých vinohradů, které s láskou a dovedností zušlechtili.

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Ostrov Drvenik Veli
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko