Kaštela


ubytování Chorvatsko

Na úpatí hory Kozjak mezi Trogirem a Splitem se rozkládá úzká rovina, kde bylo ve středověku vystavěno celkem 13 tvrzí – v chorvatštině „kaštel“. Dodnes se z nich dochovalo sedm, osady kolem nich postupně splynuly v jediné město, zvané Kaštela.

Jezdí se sem hlavně na dovolenou k moři, ale dá se to spojit i s poznávací turistikou nebo s pěšími výlety do hor nad městem, odkud vede turistická stezka nazvaná „Po stopách chorvatských králů“.

Nejzápadnějším z původně sedmi obcí je Kaštel Štaflič se stejnojmennou zámeckou stavbou z r. 1508. V obci se také nachází olivovník, starý údajně až 1500 let a považovaný za nejstarší strom v Dalmácii. Následující Kaštel Novi vybudovala rodina Čipiků z Trogiru v r. 1512, farní kostel v obci je z počátku 18. století. Kaštel Stari v sousedství je z r. 1481. Čtvrtým z nich je Kaštel Lukšič, pojmenovaný po nedávno restaurovaném zámku rodiny Vitturiů, romantické stavbě s nárožními věžemi z r. 1564. K zámku se pojí legenda o milencích Miljenkovi a Dobrile, v mnohém připomínající příběh veronských milenců, jejichž hrob je ve zdejším kostelíku sv. Jana. Na výzdobě farního kostela blohoslaveného Armira v Lukšiči se podílel i slavný sochař Juraj Dalmatinec.

kaštela-slika-33Zatímco předešlé Kaštely patřily dříve pod Trogir, ty na východ odtud spadaly ke Splitu. Kaštel Kambelovac byl postaven v r. 1589 rodinou Cambi na malém ostrůvku, který byl postupem času zasypáním průlivu připojen k pevnině. I ze zámku se dodnes ale dochovala prakticky jen pětipatrová věž a zchátralá část dalších budov. Polohu na ostrůvku si zachoval asi nejhezčí ze zámků, Kaštel Gomilica, spojený padacím můstkem s pevninou. Původně byl postaven jako letní sídlo jeptišek ze splitského kláštera benediktinek. Farní kostel sv. Kosmy a Damiána ve vsi je románský z 12. století. Konečně poslední z kaštelů, Kaštel Sučurac, byl ze všech nejstarší. Vystavěl jej splitský kardinál Andrea Gualdo již v r. 1392, ale brzy jej splitští měšťané zbořili. Vysoko nad obcí stojí kostelík sv. Jiří z 9. století. V zátoce Trstenik poblíž místa bylo nalezeno zajímavé archeologické naleziště – na mořském dně se tu nachází amfory a další starověké zboží, v r. 2006 tu byl nalezen i vrak 13 m dlouhé dřevěné galéry, pravděpodobně z římské éry.

ČTĚTĚ:   Románská doba v Chorvatsku


ubytování Kaštela
Levné apartmány v KašteleOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Magazín