Kde se narodili chorvatští slavní?


ubytování Chorvatsko

Odkud konkrétně pocházejí nejslavnější chorvatští cestovatelé, národní buditelé, vědci, vynálezci a sportovci? Možná jste ani netušili, že tak velké množství jich pochází z této krásné země. Chorvatsko je zkrátka přínosem nejen díky své kráse ale i díky svým osobnostem.

Marco Polo

 

Světoznámý cestovatel, který proslul svojí výpravou do Číny, Marco Polo, spatřil poprvé světlo světa 15. září 1254 na ostrově Korčula v Dalmácii.

 

Janko Drašković

 

Legendární chorvatský národní buditel Janko Drašković se narodil 20. října 1770 v Záhřebu. Pocházel z vlivné záhřebské rodiny. Odmalička miloval svůj rodný kraj, studoval šťokavské nářečí a snažil se ho celostátně prosadit jako oficiální spisovnou podobu jazyka.

 

Nikola Tesla

 

Fyzik, vynálezce, experimentátor s elektrickou energií, muž zvaný „Pán blesků“, Nikola Tesla, se narodil 10. července 1856 ve Smiljanu u Gospiće. V sídle s pouhými čtyřmi stovkami obyvatel si například můžete prohlédnout jeho rodný dům, před kterým stojí i originální Teslova socha.

Nikola Tesla

Ivan Vučetić

 

Vynálezce kriminalistické metody zvané daktyloskopie, Ivan Vučetić, spatřil světlo světa na ostrově Hvar (20. srpna 1858). Vyšetřovatelé mohou, díky Vučetićovi, dodnes rozvíjet snímání otisků prstů.

 

Goran Ivaniševič

 

Tenista Goran Šimun Ivaniševič se narodil 13. září 1971 ve Splitu, ve střední Dalmácii. Když v roce 2001 vyhrál Wimbledon, vítaly slavného rodáka v tomto přístavním městě davy nadšeně skandujících lidí. Ivaniševič získal i dvě bronzové medaile na Olympijských rách. Byl proslulý zejména svým smrtícím podáním a měl přezdívku „Pán tisíce es“.

 

Ivica Kostelić a Janica Kostelićová

 

Lyžař Ivica Kostelič (držitel velkého křišťálového glóbu a tří malých křišťálových glóbů, mistr světa ve slalomu a trojnásobný stříbrný olympijský medailista), pochází ze Záhřebu (narodil se zde 23. listopadu 1979). Ve stejném městě se 5. ledna 1982 přišla na svět i jeho mladší sestra, lyžařka Janica Kostelićová (čtyřnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa), která se později přestěhovala do Rijeky, kde si zařídila luxusní kosmetický salon.

ČTĚTĚ:   Úrodný Sutivan na Braču

 

Andrej Kerić

 

Fotbalista Andrej Kerić se narodil 11. února 1986 v jednom z nejvýchodnějších míst Chorvatska, v třicetitisícovém Vinkovci ve východní Slavonii. Keriće obdivuje i řada českých fotbalových fanoušků, protože působil v FC Slovanu Liberec, FK Teplice a nyní je hráčem AC Sparta Praha.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín