Klima v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Přestože jsou na Chorvatském pobřeží místa, která jsou navštěvována prakticky celoročně, nejlepší období pro příjemnou dovolenou je od dubna do října. Na jaře je zde více dešťových srážek a teplota vody bývá nižší, zato však rozkvétá většina zdejší vegetace a středomořská příroda tak nabízí turistům svou nejkrásnější tvář. V letních měsících teplota vzduchu mnohdy dosahuje ke 40 stupňům Celsia a teplota vody se pohybuje kolem 25 stupňů.

Croatia_topoDalo by se tedy říci, že je to nejvhodnější doba pro slunění, koupání a provozování vodních sportů. V září a říjnu, tedy v době, kdy opouští zemi většina turistů, je počasí je počasí ještě většinou dosti stálé a voda v moři teplá. Vzhledem k tomu, že většina ubytovacích zařízení má otevřeno až do konce září a denní teploty již nevystupují do takové výše jako v letních měsících, je to ideální doba pro cestování a poznávání celé země.

V jednotlivých oblastech Chorvatska mají na počasí vliv větry, které se často a rychle mění a ovlivňují život místních obyvatel i návštěvníků. Mezi méně příjemné větry se počítá nevyzpytatelná bóra, chladný vítr vanoucí od pevniny, který zpravidla vypukne znenadání, ale po několika hodinách také bez varování náhle ustane. Nejčastěji a nejbouřlivěji se bóra projevuje v Kvarnerském zálivu, ve Velebitském kanálu a na jihodalmátských ostrovech, kde může být zvláště ve vyšších polohách velmi nebezpečná pěším turistům, ale i menším vozidlům. Nepříjemným větrem je rovněž jugo neboli scirocco, horký jižní vítr vanoucí od Afriky, který bývá často provázen velkou oblačností a zpravidla trvá několik dní. Naopak příjemným větrem je mistrál vanoucí ze severozápadu, který je většinou předzvěstí krásného počasí. Vítaný bývá i nevera, silný západní vítr provázený letními bouřkami, který však často přináší v horkých dnech tolik očekávané ochlazení.

ČTĚTĚ:   6 tipů jak strávit den v Zadaru
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín