Korčula


ubytování Chorvatsko

Ostrov Korčula je oddělen od sousedního poloostrova Pelješac v jižní Dalmácii úzkým průlivem. Svou rozlohou je šestým největším jadranským ostrovem. Husté lesy vedly původní řecké osadníky k tomu, že ostrov nazývali Korkyra Melania, tj. Černá Korčula. Na jihu ostrova jsou malé pláže a tiché zálivy, severní pobřeží má několik přírodních přístavů.

V jeskyni Vela Špila poblíž Vela Luky se dochovaly důkazy o prehistorickém osídlení, i když to byli Řekové, kteří se začali zmiňovat o ostrově v 6. st. př. n.l. Jejich nejdůležitější osada byla v místech dnešní Lumbardy. V průběhu dalších let dobyli ostrov Římané, které vystřídali Slované, následně Benátčané, po nich se stala Korčula součástí Dubrovnické republiky a v r.1921 byla začleněna do Jugoslávské federace.Kor

Správním městem je stejnojmenná Korčula, rozkládající se na cípu malého hornatého poloostrova vybíhajícího do moře. Je to typické středověké město s kulatými obrannými věžemi a kompaktním shlukem domů. Ve 14.-16.st. bylo město opevněno hradbami, které se dochovali dodnes. Uspořádání Starého město bylo provedeno velmi chytře. Ulice jsou přizpůsobeny povětrnostním podmínkám tak, aby zabraňovaly větrům proudit do města, aby ráno a večer propouštěly hodně světla, naopak v poledne co nejméně. Dnes velké trajekty přistávají přímo pod středověkými hradbami, takže se z lodi dostanete přímo do nejkrásnější části města. Kromě nich stojí za prohlídku i jejich věže, kterých je několik. Například věž Mořské brány s nápisem z r. 1592 sdělujícím, že Korčula byla založena po pádu Tróje. Náměstí dominuje katedrála sv. Marka, postavená z korčulského vápence, v uličce Depolo lze navštívit údajný rodný dům cestovatele Marca Pola. Nedaleko je barokní kostel význačný vyřezávanou a malovanou stěnou a dřevěnou Pietou.

Na jihovýchodě ostrova leží vesnice Lumbarda, obklopená vinicemi a zátokami. Její podobu ji vtiskli bohatí aristokraté z Korčuly, kteří si zde stavěli svá letní sídla.

Centrem západního konce ostrova je Vela Luka, kde sice nejsou pláže, ale za návštěvu stojí unikátní neolitická jeskyně Vela Špilja.

 

ubytování Korčula
Levné apartmány na KorčuleOhodnoťte

4 Responses to Korčula

  1. Opluštil Jiří

    Marťo jedeš tam?

  2. Oľga Kmeťová

    pekný ostrov, pravda Jituš?

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2014, Kategorie : Magazín