Korčula – rytířské tance a hry


ubytování Chorvatsko

Již čtyři století na Korčule, středodalmatském ostrově s bohatým národopisným dědictvím, existuje tradice rytířských tanců a her. Tato tradice je hluboce zakořeněná u každého Korčulana a také podstatná součást společenského života ostrova, na kterém působí osm rytířských skupin.

Ve městě Korčula se uchoval šermířský tanec zvaný moreška, v ostatních obcích provozují tradiční tance s meči kumpanija a moštra, jejichž původ tkví v dávných masopustních zvycích a obyčejích.  Moreška, válečný tanec s meči, byl kdysi obvyklou zábavou na celém Středomoří, ale do dneška se uchoval a pravidelně se tančí již pouze v městečku Korčule. Proto se moreška stala nejosobitějším symbolem Korčuly. Tento tanec charakterizují různé pohyby, doprovázené obratným a dynamickým šermováním.

Korčula

Korčula

Lidová hra, která se hraje na začátku tance, připomene boj křesťanských Španělů proti Maurům. Tento tanec, zasazený do středověké kulisy korčulských ulic, nás vrátí do slavných časů epických rytířských příběhů. Dnešní korčulská moreška je jistě nejatraktivnějším šermířským válečným tancem, který lze spatřit v Evropě. Kvůli velkému zájmu hostů na Korčule je na programu nejméně jednou týdně. Moreška se tančí s hudebním doprovodem dechových nástrojů a bubnů.

Kumpanija se tančí v obcích Vela Luka, Blato, Smokvica, Čara, Pupnat, a moštra se tančí v Žrnovu. Tyto rytířské hry jsou příkladem řetězových tanců s meči. Často se jmenují i «bojové tance». Údajně vznikly jako upomínka na někdejší boje s piráty, kteří v minulosti na ostrov Korčulu útočili.  Všechny tyto tance se tradičně provozují v původním prostředí o svátcích svatých patronů jednotlivých městeček na ostrově Korčula, ale Turistické sdružení města Korčuly se před 13 lety rozhodlo uspořádat první festival rytířských her s cílem afirmovat bohaté dědictví a předvést ho v původním prostředí jako prvotřídní atrakci města i ostrova.

Průvod rytířských sdružení, provozování tanečních ukázek v prostředí starého města, přehlídka a slavnostní vystoupení rytířských skupin zanechají hluboké dojmy v četných návštěvnících, ale i obyvatelích ostrova Korčuly. Letošní festival se koná prvního červencového dne.  Návštěvníkům korčulského Festivalu rytířských her se naskytne jedinečná příležitost seznámit se s životem a dílem slavného středověkého světoběžníka a průzkumníka Marka Pola, o jehož skutečném rodišti a původu neexistují žádné jednoznačné písemné důkazy. O místě Polova narození se stále vedou spory; jedni tvrdí, že se narodil v Benátkách a jiní v Korčule. Ale podle řad písemných dokladů rodištěm tohoto známého autora cestopisů nejspíše přece jen bylo město Korčula, v níž bylo v roce 1997 založeno Mezinárodní středisko Marka Pola.

ČTĚTĚ:   Split: ideální místo u moře s možnostmi skvělých výletů

Na ostrov Korčula se dostanete lodí, trajektem, katamaránem, motorovým člunem ze směru Splitu, Hvaru, Lastova, Dubrovníku, Mljetu, Orebiće a Drveniku. Nejbližší letiště jsou ve Splitu a Dubrovníku.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko