Kornati: souostroví pro moderní Robinsony


ubytování Chorvatsko

Výlet na panenské neobydlené ostrovy je snem mnoha turistů a cestovatelů. Nemusíte kvůli tomu až do dalekého Karibiku. Takový zážitek vám nabídne i Chorvatsko. Vydejte se na výlet do krásné přírody souostroví Kornati.

Kornati leží mezi ostrovy Dugi otok a Žirje, přibližně 28 km západně od Šibeniku. Na těchto ostrovech, které jsou vytvořeny vápencem nebo křídou, nenajdete ani řeky a potoky, ani žádné prameny. Na mnohé ostrovy není povolen přístup, nenajdete tu luxusní hotely ani vyhlášené pláže. Ostrovy však tvoří národní park a výlety do těchto míst se stává pro mnohé velmi silným zážitkem. Zpátky do civilizace by se odsud určitě nechtělo ani vám.

Národní park

Kornati představují nejhustší souostroví na Jadranu, které je tvořeno 147 ostrovy a útesy o ploše 300 km². Z toho je představuje rozloha 223 km² národní park, který zabírá 98 ostrovů, a do kterého se platí vstupné. Je do něj zahrnut také podmořský svět, který je velice bohatý na různé druhy ryb a jinou mořskou faunu i flóru.

kornati

Zároveň jsou Kornati uváděné jako jadranské nejčlenitější souostroví, kde vládne mírné podnebí a jsou zde suchá, horká léta. Před deseti tisíci lety prý byly Kornati součástí pevniny.

Okolní moře je proslulé svou nádherně modrou barvou, která dokonale kontrastuje s šedou barvou ostrovů. Najdete zde jedinečné skalní útesy a krasové útvary.

V parku jsou 2 recepce pro příjem zájemců o pobyt a najdete tu také restauraci a směnárnu.

Neobydlené ostrovy

Protože zde není voda, není zde ani žádné stálé osídlení. Jen v některých staveních můžete zaznamenat život. Najdete zde staré malé domky pro sportovní rybáře nebo potápěče přestavěné ve velmi jednoduše zařízené ubytování. Dešťovou vodu tu zachycují v nádržích, kterým se říká gustirne a pitná voda se sem přiváží v cisternách.

ČTĚTĚ:   Skryté poklady Chorvatska. Tahle místa stojí za návštěvu!

Majitelé půdy sem v letních měsících míří se svými ovcemi, které vypouští na celé léto, aby se popásly. Někde můžete najít políčka vinné révy nebo olivovníků. Ostrovy většinou patří soukromým osobám, kteří jsou potomci původních majitelů, ale ostrovy dali k dispozici státu.

Největší ostrov je Kornat, který měří 33 km² 5 km a právě tady najdete políčka oddělená zídkami, jež naznačují, kde začínají a končí hranice soukromého pozemku. Vylezte na jeho nejvyšší horu a nechte se kochat pohledem na nádherné bílé rozsypané ostrovy v neskutečně modrém moři, o kterých se říká, že je stvořil sám bůh.
kornati

Památky na římskou slávu

Kornati však není jen příroda. Může nadchnout také milovníky historie. Pozůstatky na římskou vládu najdete na některých ostrovech a dokonce i v moři. Mezi ostrovem Dugi otok a Katina je mělký průliv, kde jsou velmi krásně viditelné římské stavby z období 1. až 2. století. V té době byly samozřejmě na pevnině. Pevnina nebyla tehdy tak holá jako dnes. Mohli jste zde najít dubové lesy i stále zelené keře. V 18. století však byl lesní porost zlikvidován, aby zde bylo více prostoru pro pastvu ovcí a pěstování plodin.

Každoroční slavnost

Každý rok 1. července můžete být svědkem ojedinělé slavnosti, kdy loďky a čluny míří s místními obyvateli v tradičních krojích k Panně Marii z Taracu, malému kostelu v Podtarackém zálivu, aby jim požehnala. Často se zapojují také turisté a tento rok můžete klidně i vy.

Všichni si zde přijdou na své

Kornati jsou ideálním prostředím pro jachtaře, neboť se zde nachází 2 jachtařské základny. Ani potápěči se tu rozhodně nudit nebudou. Vyhlášená lokalita je u ostrova Rašip. Na Kornatech se však nemůžete potápět na vlastní pěst, ale musíte využít služeb agentur. Jsou určitě zajímavými ostrovy také pro geology a biology, kteří se sem mohou vydat se speciálně organizovanou výpravou.

ČTĚTĚ:   Spor o Piranský záliv půjde k Soudnímu dvoru EU

Jak na Kornati?

Dostanete se sem jednoduše v rámci jednodenního výletu, které organizují mnohé agentury. Lodě vyplouvají z ostrova Murter, Cdugi otok, Ugljan a Pašman. Pokud si přejete zůstat přes noc, bude vám přání splněno, a vy se tak alespoň jednou v životě budete moci připadat jako ztroskotaný Robinson.


levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

Kornati: souostroví pro moderní Robinsony
5 (100%) 1 hlas[ů]

7 Responses to Kornati: souostroví pro moderní Robinsony

 1. Pavel Rade Brabec

  Moc krásné místo.

 2. Jan Málek

  Jsou nejkrásnější.

 3. Petra Klementová

  Je tam krásně. 🙂

 4. Andrea Vaníčková

  Je to nadherne misto ☺

 5. Jana Kyselová

  Je tam nádherně…

 6. Marie Ptačníková

  Velká pravda, je tam fakt nádhermě

 7. Alžběta Mlýnková

  Je to krásné místo, jak celé Chorvatsko.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2017, Kategorie : Chorvatsko