Krajina a příroda v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je charakteristické širokou škálou krajinných typů, počínaje divokými, neobydlenými, skalnatými roklemi a konče údolími a úchvatným členitým pobřežím Jaderského moře. Pobřeží se táhne Chorvatskem dolů na jih a je vroubeno spoustou ostrovů a ostrůvků. Od Istrijského poloostrova ke Gorski Kotar se rozkládá náhorní pološina končící ve vrchovině Zagorie pokryté vinicemi. V Gorski Kotar,ale i na nedaleké Istrii a v pohoří Velebit se nachází krasová oblast s charakteristickými jevy.

croatia_nature_0005V pohoří Velebit vznikly působením větru a deště vznikly podivuhodné útvary zvané kukovi. K těmto skalním útvarům-stejně jako k tisícovkám skalnatých ostrovů při pobřeží, pozůstatkům starého horského řetězce-se vážou lidové přezdívky a legendy.

Pohoří čítají 40% rozhlohy Chorvatska a dosahují téměř dvou tisíc metrů nad mořem. Ve vyšších polohách se chovají ovce a dobytek. Lesy jsou většinou smíšené, tvořené borovicemi, jedlemi, kaštany a buky, v závislosti na nadmořské výšce a místním mikroklimatu. Ze zástupců fauny se vyskytuje medvěd, vlk, prasata, divoký rys, jezevci, lišky, kamzíci a srnci.

Nížiny jsou ohraničeny řekami, jež vymezují značnou část chorvatských hranic. Rozlehlá Panonská nížina je obilnicí země, kde se pěstuje pšenice, sója, tabák a další plodiny. Kopce jsou vroubeny vinicemi.

Chorvatsko má sedm národních parků, které poskytují turistům nevšední zážitky. Většinou se jedná oblasti s divokou přírodou. Nejznámější jsou zřejmě Plitvická jezera, národní park na řece Krka, Paklenica, Kornati. Chorvatsko se pyšní také přírodními rezervacemi, které patří mezi turisticky nejvyhledávanější.

Ovšem nejnavštěvovanější je samozřejmě chorvatské pobřeží. Jeho vzhled je dán tím, že je vystaveno nelítostnému větru bóra. Na krytých místech se daří olivovníkům, citroníkům a vinné révě. Hojně se vyskytuje levandule, kterou oplývá především ostrov Hvar.

Úchvatným dojmem působí některá jezera. To platí zejména o Plitvických jezerech, která se stala vyhledávaná i filmaři. Platí to i o jezerech vytvořených řekou Krka. Řeky jsou zdrojem vody a většina z nich je díky splavnosti mezinárodními dopravními tepnami.

ČTĚTĚ:   Jachting a potápění
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín