Kraljevica


ubytování Chorvatsko

Mezi chorvatská pobřežní městečka, která jsou dnes zejména letním cílem rekreantů nejen od nás, ale i z jiných zemí, je Kraljevica. Snoubí se tu krása moře, pěkných pláží, historické památky i romantika okolní přírody se všemi službami, které jsou potřebné i třeba k delšímu pobytu.

Samozřejmě je tu i mnoho jiného, kulturní a společenské akce, možnost sportování a relaxace, vždyť právě pro to vše se do Chorvatska jezdí nebo létá.

Poloha a doprava

Kraljevica se nachází na jižním okraji Bakarského zálivu 11 kilometrů jihovýchodně od Rijeky. Městečkem prochází pobřežní silnice D8, po které je to 21 km do Rijeky. Nedaleko také vede rychlostní silnice E65, která navazuje nedaleko Rijeky na dálnici A6, ovšem kratší spojení na dálnici je silnicí D501, do Karlovace je to 108 km a do Záhřebu pak 150 km. Do Prahy je to necelých 800 kilometrů přes Linz a Záhřeb.

Historie

Oblast města byla obývaná již v pravěku, zatím se podařilo nalézt stopy z doby římské, v raném středověku zejména ve Velkém Dole. V 15. století byl Bakarac přístavem významného města Hreljin, který stojí na planině nad osadou. O Kraljevici jsou písemné zprávy z roku 1242, pod se sem před náporem Mongolů uchýlil uherský král Béla IV. Stával zde menší hrad a vedle kaple sv. Mikuláše. Dějiny městečka Kraljeivce jsou dále spojeny se dvěmi šlechtickými rody, Zrinských a Frankopanů. V době, kdy Kraljevica patřila pod Rakousko, za Karla VI zde byly v roce 1729 vybudovány vojenský přístav a loděnice jako protipól Benátkám. Loděnice jsou ta nejstarší na celém Jadranu. Následný rozvoj města se projevil zejména ve stavebním ruchu, ale i tak si město podrželo pobřežní charakter.

Památky

Dominantou městečka jsou Starý a Nový zámek, kdy oba objekty svým významu překračují daleko rámec oblasti po stránce historické i stavební. Součástí Starého hradu je i kostel sv.Mikuláše, který je od roku 1790 farní.

ČTĚTĚ:   Jaké jídlo zvolit?

Z dalších památek je atraktivní zejména maják z roku 1872, vila Nirvána byla postavena na konci 19. století na základech bývalé rakouské pevnosti, která střežila vstup do zálivu Bakar.

Cestovní ruch

Výjimečností městečka je, že v letních měsících prostředí obou historických hradů žije jako centrum mnoha kulturních a zábavních akcí.

KraljevicaNabízí se zde ubytování v hotelích, motelech, soukromých domech a v kempu, dále je tu mnoho zařízení pro volný čas a aktivity, ale také možnosti námořního cestování a dnes tak populární podvodní aktivity, v provozu jsou také zábavní a kulturní podniky. Kraljevica je proto vše velice atraktivní turistickou destinaci.

Ostatně Kraljevica má jednu z nejdelších tradic v cestovním ruchu, byla zde například v roce 1887 založena společnost pro koupání a v roce 1891 otevřena první pláž na pobřeží Jadranu. Zpočátku šlo spíše jen o ozdravné pobyty a ubytování v soukromých domech. Postupně se stavěly penziony, luxusní hotel Liburnija v roce 1904 ve stylu secese a další. Po 2. sv. válce se cestovní ruch rychle zotavil, ale i když se tu projevil rozvoj průmyslu, zejména ropné rafinerie Urinj, koksovna v Bakaru, petrochemie v Omišalji a také rozšíření loděnice v Kraljevici, na rozvoj rekreace to nemělo větší vliv, vybudoval se zde dokonce nový kemp.

ubytování Kraljevica
Levné apartmány v okolí Kraljevice

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2015, Kategorie : Magazín