Krásný ostrov Olib


ubytování Chorvatsko

Šumění moře, zpěv racků a vůně jehličí a vonných bylin, přesně taková by měla být dovolená třeba v Chorvatsku. Pokud tuto destinaci milujete a rádi každým rokem objevujete nová místa, které ještě neznáte, doporučujeme vám podívat se na ostrov Olib, který nabízí poklidnou dovolenou, krásné moře a fenomenální přírodní scenérie.

Turistický ruch zde příliš nehledejte, tento ostrov, který patří k těm zadarským a poskytuje místo k životu pro asi 700 obyvatel, je turisty ještě ne příliš objeven. A to i přesto, že se na něm první lidé objevili již v době vlády Římského Impéria, což také dokládají hojné nálezy artefaktů z této doby. První Chorvaté se zde objevili v 15. století při úprku před Osmany. Ostrov byl v minulosti dlouho pod nadvládou Benátek.

Olib Chorvatsko

Obyvatelé tohoto malebného ostrovu s rozlohou asi 25 kilometrů čtverečních se i v dnešní době živí převážně rybolovem a zemědělstvím. Velkou roli zde hraje pěstování vinné révy, oliv, chov ovcí a výroba tradičních sýrů. Na ostrově nenalezneme žádné vodní toky ani prameny sladké vody. I proto jsou zdejší podmínky pro pěstování plodin dosti nepříznivé. Kupodivu se jim zde však daří. Většina domácností bere svou pitnou vodu ze zásobáren na dešťovku.

Vegetace se nachází především na západní straně ostrova, kde také najedeme jedinou obec nacházející se na tomto ostrově. Nese stejný název jako celý ostrov a je v bezprostřední blízkosti moře v zátoce Luka Olib. Ta je vhodná i pro kotvení větších lodí a její přístav se může pyšnit obranou věží z 18. století tzv. Kaštelem. Díky nepřítomnosti turismu se vesnice může pochlubit typickým chorvatským rázem, který nabízí jedinečnou atmosféru, domy z 16. století a kostelem sv. Anastázie, který je stejně starý.

ostrov Olib

Ubytování zde nabízejí pouze samotní obyvatelé. Hotely ani penziony zde nečekejte. Díky tomu je míra turistického ruchu opravdu velice nízká, skoro až nulová, jako stvořená pro tu nejpoklidnější dovolenou ve vašem životě.

ČTĚTĚ:   Stará tradice s moderním puncem - Varaždinske Toplice

ubytování Olib
Levné apartmány na ostrově Olib

Krásný ostrov Olib
4.5 (90%) 2 hlas[ů]

6 Responses to Krásný ostrov Olib

 1. Olina Frydrýšková

  tam nejedu … podle toho článku je ostrov velký jak dceřin pokoj a „živý“ se tam rybolovem … 😀 😀 😀 … omlouvám se, musela jsem si rýpnout … když už to dáte do světa, pro Boha přečtěte si to před tím

 2. Erika Hoppanová

  Nie, je tam naozaj nádherne 🙂 Bola som tam dvakrát (síce len na výlete) ale kľudne by som tam šla aj na týždeň 🙂 Spolu s neďalekým ostrovom Silba sú jedným z najkrajších miest v Chorvátsku v akých som bola 🙂 (Y)

 3. Tak tam bych vydržel i měsíc, kdo chce přepych, ať jde do hotelu, já mám rád přirodu, vydržím na vodě a pod vodou i 10 hod. deně a za 25 let, co jezdím Chorvaty mně místní přátelé naučili, že co je v moři , je vše požívatelné, jen je potřeba to umět upravit. K pití mi stačí jen voda, ale nejlépe červené vínečko.

 4. Máme rádi CHORVATSKO

  😀 to je zásada správného článku udělat tam aspoň jednu chybu aby se někdo ozval a měli bychom si o čem povídat 😀 opraveno, díky 🙂 ale ostrov je to hezký fakt 🙂

 5. Severodalmatsky Olib patrici do skupiny Zadarskych ostrovu se rozklada na plose 25 km2 a je domovem pro asi 700 obyvatel. Cestovni ruch sem zatim prilis neproniknul, proto lze Olib doporucit kazdemu, kdo touzi po klidne dovolene ve skromnejsich podminkach. Presto tento chorvatsky ostrov nabizi pekne koupani, krasnou prirodu a nezapomenutelne zazitky.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2015, Kategorie : Magazín