Krk


ubytování Chorvatsko

Krk je v Chorvatsku velmi známý název, jde zejména o ostrov se stejnojmenným městem, ale také Krka, řeka a velmi známá přírodní rezervace. My se dnes vydáme na ostrov a do města Krk, protože jde o jedno z nejznámějších míst na celém Jadranu.

Rekreanti zde naleznou veškeré služby potřebné k pobytu, spoustu míst k příjemnému posezení, velkou nabídku kulturních a společenských akcí, možnosti sportovního využití, historické památky, přírodu a především nádherné moře s krásnými plážemi.

Poloha a doprava

Město Krk leží na jihozápadním pobřeží ostrova Krk, dnes je ostrov i město spojeno s kontinentem silnicí D102 od Kraljevici, kde se napojuje na pobřežní silnici D8. Z Rijeky je to sem 47 km, do Záhřebu je to 177 km po dálnici A6 a A1.

Historie

Ostrov Krk byl osídlen již od pravěku, nejstaršími byli Japodi z kmene Illyrianců, pak zde byli Řekové a je o něm zmínka v Homérovi jako Koureto. Římané.ostrov nazývali Apsyrtides a Elektrides či Amber a vedly sem cesty s jantarem od Baltu. Římské město bylo termálními lázněmi zdobenými barevnými podlahovými mozaikami.

Za raného křesťanství v 5. století zde bylo biskupství, prvním známým biskupem byl až roku 680 Andrew. To sem již pronikli Avaři a Slované, město se dostalo do područí Byzantské říše, od roku 1001 patřilo Benátkám, který přes některé mezidobí patřil do roku 1797. Následně za vlády Rakouska se Krk stal centrem národního chorvatského obrození.

Památky

Dominantou města je katedrála Nanebevzetí P. Marie postavená na místě římských lázní, pak zde stála raně křesťanská bazilika, po níž se dochovaly stopy (křtitelnice, mozaiky, kamenné ozdoby aj.), románská přestavba následovala ve 12. století a přistavěna byla gotická kaple v 15. století a následovaly i další stavební úpravy. Nejvýznamnější románská stavba v Krk je dvojitý kostel z 12. století naproti katedrále. V Lapidáriu Volsonis jsou odhalené stopy dvou tisíce let zdejšího života. Z nejvýznamnějších nálezů to jsou dva velké oltáře Venuše, pozdně starověká věž postavena z pozůstatků chrámu Venuše a další.

ČTĚTĚ:   Pelješac - základní údaje

Na vrchu nad městem stojí benediktinský klášter, původně ale patřil klariskám s nápisem z 11. století psaným hlaholicí a románským kostelem sv. Michaela, Nyní je to mariánské poutní místo.

Středověk zanechal stopy v městském centru, jako jsou úzké uličky, zbytky hradeb s ještě římskými základy, portály a zdobené erby šlechtických rodů. Krásnou památkou je Frankopanský hrad ze 12. století přímo na pobřeží se čtyřmi věžemi.
ostrov-krk-plaz

Cestovní ruch

Cestovní ruch se v Krku začal rozvíjet po roce 1918, kdy se začaly stavět hotely a začala se budovat infrastruktura. Vlastní rozvoj nastal až po roce 1945, kdy se cestovní ruch stal hlavním zdrojem města a byl vybudován most na pevninu. Součástí života v sezoně jsou mnohé koncerty a další kulturní pořady ve starobylém hradu, stejně jako v katedrále a v ostatními církevních budovách.

Hlavní lákadlem návštěvníků jsou ale pláže. Ty jsou tu proslulé čistou a upraveností. Však také získaly již šest krát titul Modré vlajky. Najdeme zde pohostinství, sportovní a rekreační vyžití. Důležité také je, že přístupy k moři jsou přizpůsobeny pro osoby s tělesným postižením. Pláže jsou písečné i kamenité s platy na opalování. Lze tu využít i možnost půjčení si loďky a doplout někam do míst, která jsou jinak nepřístupná.

Na závěr se zmíníme o možnostech ubytování. Jsou zde penziony (Maritim, Škorpion), kempy (Bor, Krk aj.), hostel Krk a konečně hotely Krk, Boutique, Dražica, Villla Lovorka a další.

ubytování Krk
Levné apartmány na ostrově Krk

4 Responses to Krk

  1. Ale krapet klamete lidi fotkou u odstavce CESTOVNÍ RUCH. Fotka je z místa
    Ölüdeniz v Turecku!!!!

  2. chybička 🙂 díky opraveno

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2015, Kategorie : Magazín