Lošinj – ostrov delfínů a borových lesů


ubytování Chorvatsko

V Kvarnerském souostroví za ostrovem Cres směrem dál od pobřeží leží nádherný ostrov Lošinj. Má velmi členité pobřeží, které nabízí svým návštěvníkům spoustu krásných zátok a to zejména ve své jižní části. Tady také najdete hlavní turistická letoviska – Veli a Mali Lošinj.

Představte si léto, slunce, čisté moře, delfíny vyskakující nad mořské vlny, to vše na ostrově Lošinj můžete zažít. Je to totiž právě zde, v mořích okolo ostrova Cres a Lošinj, kde se nachází kolonie delfínů skákavých. Dokonce zde byla založena první rezervace delfínů ve Středozemním moři. Takže až je tady na vlastní oči uvidíte, buďte si jisti, že nemáte úpal.

Lošinj

Příroda ostrova Lošinj

Příroda je na tomto nádherném ostrově opravdu bohatá. Jih ostrova je typický pro subtropické rostliny. Můžete se procházet piniovými lesy, nechybí tu palmy, oleandry ani agáve. Ano, je to takový evropský Karibik. V zálivu Čikat u města Mali Lošinj se rozkládá zdravý zelený lesopark, který své stromy získal umělou setbou na konci 19. století. V roce 1886 zde byl založen Spolek pro zkrášlení a zalesnění Malého Lošinje, díky němuž můžete obdivovat právě krásné místní borové lesy.

Na ostrově Lošinj najdete skvělé pláže s pískem, ale buďte si jisti, že o ně je velký zájem. Budete se tam tak pravděpodobně mačkat s dalšími milovníky písečného pobřeží. Místo toho však doporučujeme projít se po pobřeží a najít si svou malou soukromou zátoku. Pláž s pískem asi mít nebudete, ale velké hladké kameny nebo oblázky také dobře poslouží. Ke vstupu do moře si raději nechte boty na nohou, ale jde to i bez nich. Jen pozor na mořské ježky, je možné že se právě ve vaší zátoce budou vyskytovat.

ČTĚTĚ:   Užijte si Chorvatsko na karibské pláži a prozkoumejte Dugi otok

Osorský průplav

Otočte klikou a přejedete na ostrov

Ostrov Lošinj je od ostrova Cres u města Osor uměle vybudovaným průplavem (Osorský průplav), který slouží pro lodě, jimž se tak značně zkrátila a zjednodušila cesta k pobřeží. Přes průplav vede otočný most, který protíná hlavní silnicí ostrova a i v dnešní přetechnizované době se otáčí ručně pomocí kliky.

Na ostrov Lošinj se z Cresu dostanete právě po tomto jedinečném mostě. Na Cres jezdí častý trajekt z pevniny z vesnice Brastova nebo z ostrova Krk z města Valbiska. Trajektová doprava také funguje na trase Zadar – Mali Lošinj, ale nejezdí tak často.

Mali Lošinj

Mali Lošinj je se svými 7 000 obyvateli největším městem na ostrově. A nejen to. Uvádí se, že je to také vůbec největší chorvatské ostrovní město. Zajímavé je, že se jmenuje Mali Lošinj, ale přitom je větší než Veli Lošinj.

Mali Lošinj

Leží ve stejnojmenném zálivu a představuje důležité centrum cestovního ruchu na ostrově. Je to lázeňské středisko, kam jezdí lidé zdaleka na ozdravné pobyty. Lázně jsou vhodné pro astmatiky a alergiky. V okolí Maliho Lošinje se nachází krásné oblázkové pláže, z nichž jsou mnohé obdařeny Modrou vlajkou.

V roce 1996 došlo jižně od ostrova k úžasnému podmořskému archeologickému nálezu: v hloubce 40 metrů byla objevena antická bronzová socha Apoxyomena, řeckého atleta. Nyní ji můžete obdivovat v muzeu ve městě.

Pláže u města Mali Lošinj

V okolí Města se nachází krásné pláže s oblázky a hrubým pískem, které jsou lemovány hustým borovým lesem, kde můžete odpočívat ve stninu. Vyjímkou nejsou ani betonová mola, která ocení především rodiny s dětmi. Velmi oblíbenou pláží je ta v zátoce Čikat. Pláž Veli Žal v zátoce Sučana a pláž v kempu Poljana se pyšní právě výše zmiňovanou Modrou vlajkou.

ČTĚTĚ:   Ceny v Chorvatsku 2023: jak je to doopravdy?

Nejlepší městská pláž v Chorvatsku - Veli Žal Lošinj

Sportovní aktivity na ostrově

Dovolenou na ostrově Lošinj můžete buď proválet na pláži nebo si aktivně užívat některého z velké nabídky místních sportů. Najdete zde školu potápění i školu jachtingu a windsurfingu. Milovníci cyklistiky si zde také přijdou na své. Na ostrově vedou skvělé cyklistické cesty, díky kterým poznáte tajemná zákoutí ostrova.

Obzvláště oblíbený je zde podmořský rybolov. Dokonce se zde každoročně koná Novoroční pohár měst, soutěž, při které soutěžící loví pod hladinou moře ryby harpunou, a to bez dýchacích přístrojů v hloubce 20 až 30 metrů.

Kam na výlet z ostrova Lošinj

Budete-li trávit scvou dovolenou na ostrově Lošinj, máte spoustu možností, kam se vypravit na výlet. Ostrov Cres je odsud co by kamenem dohodil. Vyratit můžete k Vranskému jezeru nebo k letovisku Punta Križa. Nedaleko se nachází také romantický ostrov Susak, který nabízí krásnou přírodu a především klid a pohodu. Ale je také dost možné, že vám ostrov Lošinj bude úplně stačit. Není potřeba se nikam hnát, tady totiž najdete vše, po čem turista v Chorvatsku touží.

 

levné apartmány Mali Lošinj
Ubytování v Mali Lošinj

Lošinj – ostrov delfínů a borových lesů
4.3 (86.67%) 6 hlas[ů]

22 Responses to Lošinj – ostrov delfínů a borových lesů

 1. Petr Zupko

  Letos opět !!!!!

 2. Jiří Borovec

  léto to jistí. 🙂

 3. Bronislav Fojtík

  jednou jsem tam byl a jednou se tam vrátím!!! Super.

 4. Radka Zaciosová Vesela

  Byla jsem a je tam fakt krásně..

 5. Je to nádherné místo, borovicové lesy omamně voní. Jezdím každý rok.

 6. Miroslav Kostka

  Dúfam, že se stejnou paní spomedzi lonskych misek .

 7. Petra Beranová

  Nádhera, tam chci 🙂

 8. Jiří Kučera

  Doporučuji byl jsem tam dvakrát a úžasné akorát ani jednou jsme ty delfíny neviděli tak třeba to letos vyjde 😀 jediné minus je velká čekací doba na trajekt z Rijeky velké fronty ..:-(

 9. Robert Blaha

  Byl jsem na Mali Lošinj, to všechno je pravda a navíc nádherně voní…

 10. Angelika Mont Peirak

  také jsme tam byli ,pocásí nám přálo 30 stupnu a pořád slunečno ,moc krásné prostředí i apartmán ,doporučuji

 11. Petr Zupko

  Z Rijeky nejezdíme.Je to lepší buď z Brestova nebo přes Krk.Ale každý dle chuti.

 12. Jiří Kučera

  Ale stejne se musí trajektem ne ?

 13. Miroslav Seibert

  Je tam krásná příroda no SUPER.

 14. Anna Pavelková Tomková

  nám se loni podařilo vidět delfína v Čiovo 🙂

 15. Vladimíra Fridrichová

  Hned bych tam jela znovu…moc hezky tam bylo….

 16. Ivan Prouza

  Nejlepsi pres Krk. Ale plati se most na Krk.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2017, Kategorie : Chorvatsko