Malebný Dubrovník


ubytování Chorvatsko

Jižní Dalmácie v sobě ukrývá malou perlu celého Jaderského moře. Tou není nic jiného než město Dubrovník, které leží na tom nejjižnějším cípu celé jižní Dalmácie. Rozkládá se na úpatí hory Srdlje a může se pyšnit titulem: Jedno z nejmalebnějších měst celého Středomoří.

Toto město je od severu chráněno vápencovým pohořím a ze severozápadu sedmi malými ostrůvky, kdy jsou tři z nich obydleny. Město se vyskytuje v seismicky aktivní lokalitě, což se nepravidelně podílí na změnách městské infrastruktury. Podnebí je zde velmi mírné a celé okolí oplývá velmi bohatou vegetací. K nalezení je zde i několik krasových jeskyní, které lákají nejednoho turistu. V zálivu nedaleko Dubrovníku nalezneme ústí řeky Dubrovačky, která patří k nejkrásnějším v celém Chorvatsku. Její voda pohání místní elektrárnu a dříve sloužila jako náhon místních mlýnů a i jako zdroj pitné vody.

ancient-city-wallsDnes v tomto městě žije 33 000 obyvatel a ne nadarmo se mu přezdívá Perla Jadranu. Válečné škody, které některé z dubrovnických památek utrpěly, byly odstraněny a město je opět tak krásné jako dříve. Žádné jiné město v Chorvatsku se nemůže pochlubit stejným či vyšším počtem kulturních památek právě jako Dubrovník. Mezi nejzajímavější patří městské hradby, které zde byly budovány od 8. století, až do 17. století, kdy pozbyly svého významu. Hradby jsou 6 metrů široké a místy až 25 metrů vysoké.

K prohlídce města je nejlepší vzít si mapu, která vás provede po všech nejdůležitějších památkách. Samotné město působí totiž tak trochu jako labyrint, díky neustálému přestavování a aglomeračnímu růstu od 8. století. Mezi ta nejzajímavější místa dále namátkou patří například historické kašny, muzea, Knížecí palác, městská kavárna, františkánský klášter či gotický palác Sponza. Dubrovník je zkrátka město, které se má čím pochlubit, a proto by se měl stát cílem i vaší zastávky. 

ČTĚTĚ:   Tipy na cestu do Chorvatska s dětmi

ubytování Dubrovnik
Levné apartmány v Dubrovniku

Ohodnoťte

2 Responses to Malebný Dubrovník

  1. Hanzlikova Jitka

    Dubrovník na poloostrově Pelješac ?? Asi mi něco uniklo. Na úpatí hory SRB ?? to by Vám Dubrovčani pěkně poděkovali !!! Turisté jsou bez mapy ztraceni?? no to snad ne!! Kdo píše takovýhle blbosti ??? Určitě nikdo,kdo tam alespoň jednou byl !!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Magazín