Mali Lošinj a Lika zabodovali v žebříčku „světových zelených destinací“


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko opět dokazuje, že se jedná o zemi, kterou stojí za to navštívit. Kromě úžasného moře má totiž jedinečnou přírodu, o čemž svědčí mnohá ocenění, která každoročně země získává. Ani rok 2020 nebyl výjimkou a Chorvatsko opět zabodovalo. Tentokrát v žebříčku „zelených destinací“.

Mali Lošinj

Mali Lošinj a Lika jsou dobrým příklad udržitelnosti pro jiné destinace

Dvě chorvatská místa byla zařazena mezi 100 nejlepších zelených destinací roku 2020. Jedná se o region Lika a město Mali Lošinj na ostrově Lošinj. Cílem této soutěže je především po celém světě zdůraznit a zviditelnit skutečné a relevantní příběhy odpovědného cestovního ruchu, který se mnohdy a také velmi lehce může vymknout kontrole. Ocenění tak slouží jako inspirace pro jiné destinace, cestovní kanceláře a také samozřejmě turisty a cestovatele všeho druhu.

Celkem bylo pro rok 2020 stanoveno 6 kategorií, ze kterých se vybíraly nejinovativnější a nejudržitelnější destinace. Jedním z kritérií bylo také uplatňování příkladů na základě praxe v jiných destinacích napříč celým světem. Ostrov Mali Lošin se objevil mezi 6 finalisty v kategorii Komunita a kultura za integrované řízení kvality a region Lika získal třetí místo v kategorii Ostrovy a moře za lokální produkty ve funkci rozvoje této destinace.

Plitvice, region Lika

Region Lika se pyšní třemi národními parky, jeskynním parkem a jinými zajímavostmi

Lika je překrásný region, který vede od Jaderského moře, přes pohoří Velebit, až k hranicícm s Bosnou a Hercegovinou. Nejznámějšími přírodními místy regionu jsou národní parky Plitvická jezera, Severní Velebit a Paklenica. Je to jedinečný region právě proto, že kombinuje nádhernou přírodu vnitrozemí Chorvatska a pobřežní část, která láká všechny bez výjimky.

Většina z této oblasti je jedinečným příkladem bohaté biodiverzity, která je předpokladem pro produkci prémiových potravin pod jedinečnou značkou Lika Quality. Právě díky tomuto projektu získala destinace Lika toto chvályhodné ocenění.

ČTĚTĚ:   Pelješac – poloostrov rybářů, soli a dobrého vína
Mali Lošinj

Lošinj je považovaný za „ostrov vitality“

Ostrov Lošinj najdete v Kvarnerském zálivu a je velmi oblíbeným místem také pro české turisty, kteří to sem z Čech nemají zas tak daleko. Ostrov bývá označován za ostrov vitality a už od roku 2006 se snaží o udržitelný a odpovědný cestovní ruch. V celém Chorvatsku je dokonce považován za jednoho z lídrů v oblasti udržitelného rozvoje.

Mali Lošinj je největší město na ostrově, které se pyšní starobylými uličkami, historickým jádrem a velkým výběrem ubytování. Leží ve stejnojmenném hlubokém zálivu. Je tu příjemné podnebí a spousta lesů. Už koncem 19. století se město stalo jedním z nejoblíbenějších klimatických lázeňských středisek. Své vily si tu stavěla honorace i nejvyšší rakouská aristokracie včetně rakouského císaře Františka Josefa I.

Mali Lošinj

I dnes je město oblíbenou destinací pro lidi trpící astma nebo pro alergiky. V zátoce Čikat a Sunčana najdete krásné lesy, o jejichž rozvoj se zasloužil Spolek pro zkrášlení a zalesnění Malého Lošinje, který vznikl už v roce 1886.


levné apartmány Mali Lošinj
Ubytování v Mali Lošinj

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2021, Kategorie : Chorvatsko