Malinska na ostrově Krk


ubytování Chorvatsko

Malinska je malebné městečko, kam míří rekreanti více než 100 let za bujnou mediteránskou vegetaci, čistým mořem i vzduchem. Léta jsou zde vlahá a zimy mírné. Krásné pláže jsou ale tím hlavním, co sem lidi láká, tak se sem podívejme nyní i my.

Poloha a doprava

Malinska je městečko ležící v široké zátoce na severozápadním pobřeží ostrova Krk, 15 km od mostu, přes který vede silnice na ostrov z pevniny. Městečko najdeme 21 kilometrů jižně od Rijeky, po silnici to je ale 35 km.

Historie

V minulosti v době panování vévodů Frankopanů ostrov Krk neměl ještě žádné městské centrum, oblast byla plná lesů a pastvin. Postupně se prostor zalidňoval, začala se využívat orná půda a vznikaly osady. Centrem oblasti byla Dubašnica, dnes osada patřící k obci Malinska. Jméno obce se datuje do 15. století, kdy zde byl postaven mlýn, podle kterého byla lokalita pojmenována (Melin, maliny). V roce 1866 zde poprvé na ostrově Krku přistál parník, který stál na počátku rozvoje přístavu pro vývoz dřeva. V době připojení ostrova k Rakousku se z Malinské stala oblíbená destinace vídeňské šlechty jako klimatické lázně. Návštěvníci Malinské ji nazývají pro její krásu často jako perlu Kvarnerských ostrovů.

Památky

Většina památek pochází až z období po roce 1480. Je to zejména v přístavu kostel sv. Máří Magdaleny a v jeho blízkosti františkánský klášter. Nejstarší domy v obci jsou stavěny po roce 1788, ale až do konce 19. století je Malinska stále jen velmi malá vesnice. Zdejší muzeum v klášteře nabízí exponáty a zajímavosti z minulosti a z přírodního bohatství kraje, zejména je cenná etnografická sbírka. Připomeneme ještě v roce 1850 postavený mlýn na výrobu olivového oleje. Farní kostel sv. Apolináře byl postavený v 19. století na místě bývalé kaple. Den 20. červenec je proto slaven nejen jako svátek sv Apolináře, ale i jako patrona farnosti a města. Oslava je známá jako tradiční „Malinské noci“

ČTĚTĚ:   Plavby na plachetnicích

Cestovní ruch

I když celá oblast byla tradičně ekonomicky závislá na zemědělství, dnes je hlavním hospodářským odvětvím cestovní ruch. Kromě několika hotelů je zde velký počet soukromých ubytovacích zařízení. Nejen v centru Malinské, ale i v přilehlých čtvrtích, jsou otevřeny různé apartmány. Malinska je největší ze všech turistických destinací na ostrově Krk. Jmenovat všechna ubytovací zařízení ale nelze, takže připomeneme hotely Malin, Modré vlny, Pinia, Rova. Kdysi známý hotelová komplex Haludovo bohužel není funkční a není ani znám jeho osud. Holudovo bylo otevřeno v roce 1971 a šlo o největší exkluzivní letovisko na východním pobřeží Krku.

Malinska-Croatia-1Během roku se ve městě konají různé koncerty klasické a tradiční hudby, a to nejen v atriu františkánského kláštera, ale i na jiných místech, třeba v kostele sv. Apolináře. Komplex galerie Sv. Mikuláše ve středu města je novým centrem uměleckých akcí.

Pláže

Město obklopuje bujná vegetace, která místy sahá až k mořskému pobřeží. Najdeme tu proto místa ke koupání utopené v zeleni, k mnohým se dostaneme pouze na lodičce, odvážnější rekreanti si ji mohou v přístavu půjčit. V Malinske je na výběr deset oficiálních pláží, které se táhnou podél celé riviéry. Vesměs všechny jsou oblázkové, nebo skalnaté. Malinské pláže nabízejí slunce jasné modré moře. Z tech nejvýznamnějších můžeme jmenovat pláž Rupa, která nabízí kvalitní podmínky a veškeré potřebné služby. Za to také dostala uznání v podobě mezinárodního ocenění Modrá vlajka.

ubytování Malinska
Levné apartmány v Malinske

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Magazín